Metody leczenia depresji – psychoterapia, farmakoterapia i inne

Justin Paget/getty images

Leczenie depresji to proces złożony, długotrwały, wymagający dobrej współpracy chorego z terapeutą i przestrzegania jego zaleceń. Większość pacjentów ma jednak szansę na całkowite ustąpienie objawów i powrót do normalnego funkcjonowania.

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które objawia się przygnębieniem, irracjonalnym lękiem, brakiem energii, utratą zainteresowań i zdolności radowania się, obniżoną samooceną. Objawom tym towarzyszą dolegliwości psychosomatyczne – spadek sprawności myślenia, problemy ze snem, brak apetytu, bóle głowy itp. Choroba znacząco obniża komfort życia, a nieleczona może prowadzić do rozwoju innych schorzeń, rozpadu więzi z bliskimi, utraty pracy, nawet próby samobójczej. Warto jak najwcześniej podjąć leczenie depresji.

Depresja – leczenie ambulatoryjne i hospitalizacja

Pierwszym etapem leczenia depresji jest zawsze diagnoza i opanowanie najbardziej uciążliwych objawów choroby, co może wiązać się z wprowadzeniem odpowiednio dobranych leków. W ciężkich przypadkach depresji niezbędna bywa hospitalizacja chorego na oddziale psychiatrycznym. Terapia kontynuowana jest w ośrodku dziennego pobytu lub w poradni zdrowia psychicznego. Większość pacjentów od razu może podjąć leczenie ambulatoryjne.

Początkowo wizyty powinny odbywać się nawet co tydzień, z czasem – raz w miesiącu. Po ustabilizowaniu psychofizycznego stanu chorego leczenie polega głównie na psychoterapii. Mimo ustąpienia uciążliwych objawów pacjent nadal zażywa leki, co służy stabilizacji jego nastroju. O zakończeniu terapii decyduje psychiatra. Jeśli w ciągu 6–12 miesięcy nie nastąpi nawrót choroby, pacjenta uznaje się za wyleczonego.

Leczenie depresji lekami przeciwdepresyjnymi

Schemat leczenia farmakologicznego ustala psychiatra w porozumieniu z chorym. Leki muszą zostać dobrane do typu depresji, z uwzględnieniem współistniejących schorzeń, innych preparatów zażywanych przez pacjenta, w pewnym stopniu także jego preferencji. Obecnie stosuje się najczęściej leki z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), choć niekiedy wskazane jest sięganie po starsze leki trójpierścieniowe czy inhibitory monoaminooksydazy (MAO). Dodatkowo lekarz może przepisać preparaty wspomagające, np. o działaniu nasennym.

Leki antydepresyjne nie działają doraźnie, a na efekt ich zażywania trzeba poczekać kilka tygodni. Należy przyjmować je regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Po ustąpieniu objawów depresji terapię kontynuuje się jeszcze przez kilka miesięcy i nie wolno przerywać jej na własną rękę. Nagłe odstawienie leków może powodować nieprzyjemne objawy, a przede wszystkim grozi nawrotem choroby.

Preparaty antydepresyjne nowej generacji są bezpieczne dla zdrowia, nie uzależniają i można stosować je nawet latami. Nie powodują także poważnych skutków ubocznych, a łagodne objawy niepożądane (np. senność, zawroty głowy) najczęściej pojawiają się we wstępnej fazie kuracji i mają krótkotrwały charakter.

Leki antydepresyjne regulują biochemię mózgu, stabilizują nastrój, ale nie leczą negatywnych emocji czy błędnych schematów myślenia. Poprawiając samopoczucie pacjenta, ułatwiają mu zmierzenie się z problemami, co następuje w procesie psychoterapii.

Psychoterapia w leczeniu depresji

Psychoterapia jest pracą nad sposobem myślenia i wyrażaniem emocji. Służy zmianom zachowania i budowaniu poczucia własnej wartości. W leczeniu depresji korzystać można z metod należących do różnych nurtów terapeutycznych:

  • poznawczo-behawioralnego – eliminującego błędy poznawcze, służącemu zmianie nieprzystosowawczych zachowań na konstruktywne;
  • psychodynamicznego – pozwalającego rozwiązać nieuświadomione konflikty psychiczne, odreagować negatywne przeżycia;
  • humanistyczno-interpersonalnego – służącego rozbudzeniu potencjału jednostki, wzmocnieniu jej wiary w siebie i samoakceptacji.

Czytaj także: Terapia poznawczo-behawioralna - założenia, przebieg, wady i zalety

Ważnym elementem terapii jest psychoedukacja, dzięki której pacjent może lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące depresją, nauczyć się odpowiednio reagować na jej objawy, opanować metody radzenia sobie z lękiem czy dolegliwościami wegetatywnymi towarzyszącymi chorobie. Psychoedukację zaleca się także rodzinie chorego, ponieważ jej zaangażowanie – zrozumienie, pomoc w codziennych czynnościach, wsparcie emocjonalne, motywacyjne – ma niebagatelne znaczenie w procesie leczenia depresji.

Czy depresję można wyleczyć domowymi sposobami?

W większości przypadków depresja nie ustępuje samoistnie ani nie da się jej leczyć samemu. Istnieje jednak szereg metod, które można wdrożyć, by wspomóc właściwą terapię. Warto podjąć regularną aktywność fizyczną, ponieważ przyczynia się ona do wzrostu stężenia neuroprzekaźników, których niedobór jest jedną z głównych powodów obniżenia nastroju. Z tych samych względów korzystna jest fototerapia (ekspozycja na światło), skuteczna zwłaszcza w przypadku depresji sezonowej.

Objawy choroby łagodzi także prawidłowo zbilansowana dieta (w szczególności bogata w witaminy z grupy B), której cennym elementem mogą być napary lub preparaty ziołowe. Wiele roślin (np. dziurawiec, melisa, arcydzięgiel) zawiera substancje czynne, które regulują poziom neuroprzekaźników, działają uspokajająco czy nasennie. W leczeniu depresji niezwykle pomocne jest także rozmawianie o swoich przeżyciach z bliskimi oraz pisanie pamiętników.

Bibliografia:

  1. M. Seligman, E. Walker, D. Rosenhan, Psychopatologia, tł. J. Gilewicz, A. Wojciechowski, Poznań 2003, s. 271–277.
  2. A. Wrzesiak, Depresja, Łódź 2019.
  3. C. Hammen, Depresja, tł. M. Trzebiatowska, Gdańsk 2006.

Zobacz film: Czy zła dieta może przyczynić się do rozwoju depresji?

    źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 26.06.2020,
    Opublikowano: 28.06.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej