Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i niepokojące objawy

Fot. klebercordeiro / Getty Images

Metaliczny posmak w ustach może pojawić się w wielu sytuacjach klinicznych. Czasem objawy towarzyszące sugerują potencjalną przyczynę tego odczucia. Leczenie polega na eliminacji przyczyny tego stanu.

Metaliczny smak w ustach jest stanem mającym wiele przyczyn. Może pojawić się po antybiotyku czy innych lekach, w ciąży, przed okresem i w przebiegu wielu schorzeń. Bardzo częstą przyczyną metalicznego posmaku w ustach są zaniedbania higieniczne w jamie ustnej. Czasami metaliczny posmak w ustach nie ma jednak uchwytnej przyczyny. Nie jest to też objaw swoisty dla żadnego niepokojącego stanu. Zdarza się u osób zdrowych. Główne wrażenia smakowe powstają w kubkach smakowych, które zlokalizowane są przede wszystkim na błonie śluzowej jamy ustnej języka. Po odebraniu wrażenia smaku trafia ono do ośrodkowego układu nerwowego. Istotne znaczenie mają również receptory węchu. Często w przebiegu nieżytu nosa dochodzi do zniekształcenia wrażeń smakowych i powstania metalicznego posmaku w ustach.

Metaliczny posmaku w ustach – przyczyny

Metaliczny posmak w ustach jest często wynikiem zaniedbań higienicznych jamy ustnej lub chorób dziąseł. Odczuwa się go również podczas ich krwawienia. Nawet niewielka ilość krwi wystarczy, by odczuć obecności metalu w ustach. Krew może też pojawić się w efekcie krwawienia z jamy nosowej czy uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej. Metaliczny posmak w ustach dają niektóre leki, przede wszystkim silne antybiotyki jak metronidazol czy tetracykliny, leki moczopędne, przeciwhistaminowe, przeciwnadciśnieniowe, a także preparaty stosowane w przebiegu chemioterapii. Metaliczny smak na języku czy w całej jamie ustnej może wynikać z infekcji górnych dróg oddechowych. Nieżyt nosa zaburza odczuwanie smaków, a spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina również częściowo może dawać nieprzyjemne wrażenia smakowe. Bardzo często choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy choroby wątroby, zaburzają odczuwanie smaków. Na tę dolegliwość mają także wpływ uszkodzenia w zakresie przewodzenia wrażeń smakowych. Patologiczne wrażenia smakowe mogą również wynikać z odchyleń ośrodkowego układu nerwowego.

Polecamy: Posmak krwi w ustach – czy jest się czym martwić?

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowana wątroba:  

Zobacz film: Budowa wątroby. Rodło: 36,6. 

Metaliczny posmak w ustach może pojawić się w warunkach fizjologicznych. Otóż jest to częsta przypadłość kobiet w ciąży, które mają bardzo wrażliwy węch i zniekształcony smak.

Zawsze konieczne jest określenie przyczyny metalicznego posmaku w ustach, a właściwie wykluczenie poważnych patologii odpowiedzialnych za to. Jeśli metaliczny posmak w ustach pojawił się wraz z przyjmowaniem nowych leków, może mieć związek z terapią. Krwawienie również jest objawem, który można samemu zweryfikować. Jednak w wielu przypadkach warto skonsultować się z lekarzem.

Leczenie metalicznego posmaku w ustach

Pierwszym krokiem w eliminacji metalicznego posmaku w ustach jest usunięcie przyczyny tego stanu, o ile oczywiście jest ona uchwytna. W przypadku ciąży i infekcji górnych dróg oddechowych trudno jest go wyeliminować – trzeba przeczekać ten problem. W sytuacji, gdy metaliczny smak w ustach wystąpi na skutek krwawienia z dziąseł, konieczne jest zgłoszenie się do stomatologa. Bardzo ważne jest zresztą zachowanie dbałości o jamę ustną, by zalegające resztki pokarmowe w okolicy kubków smakowych nie zniekształcały wrażeń smakowych. Właściwa higiena obejmuje mycie zębów co najmniej 2 razy w ciągu dnia, a najlepiej po każdym posiłku. Warto również stosować nici dentystyczne i płukać jamę ustną specjalnie do tego przeznaczonymi płynami.

Jeśli metaliczny posmak w ustach powstaje po antybiotyku, należy jego zmianę. Jak leczenie nim daje efekty, to taki efekt uboczny należy przeczekać. Jednak jeśli pacjent nie chce przyjmować dawek leków, przez co terapia staje się nieefektywna, konieczne jest zmodyfikowanie leczenia w miarę możliwości.

Polecamy: Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie

Metaliczny posmak w ustach i ból brzucha

Czasami metaliczny posmak w ustach nie jest jedynym objawem. Jeśli pojawiają się symptomy dodatkowe, konieczne jest poszerzenie diagnostyki, by wykluczyć choroby przewlekłe. Istotną rolę w ukierunkowaniu diagnostyki różnicowej mają objawy towarzyszące. Może bowiem pojawić się ból brzucha czy inne objawy będące wskazówką dla lekarza. Przykładem schorzenia, w przebiegu którego dochodzi do metalicznego posmaku w ustach, jest cukrzyca. Innym przykładem są schorzenia wątroby.

Data aktualizacji: 31.01.2019,
Opublikowano: 31.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej