Męski i żeński układ rozrodczy – różnice w budowie i funkcjach

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Różnice w budowie i funkcjach żeńskiego i męskiego układu rozrodczego wynikają między innymi z obecności w tym drugim pojedynczego chromosomu Y determinującego płeć męską. Inną ważną różnicą są także hormony płciowe wydzielane przez gruczoły.

Układ rozrodczy, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, funkcjonuje w celu zapewnienia ciągłości gatunku. Odbywa się to dzięki wytwarzaniu gamet. Za regulację pracy układu rozrodczego żeńskiego odpowiadają hormony, wydzielane u kobiet w sposób cykliczny. U kręgowców (w tym u ludzi) układ rozrodczy często łączy się z moczowym, tworząc układ moczowo-płciowy.

Układ rozrodczy żeński – budowa i funkcje

Rolą żeńskiego układu rozrodczego jest doprowadzenie do cyklicznego dojrzewania komórek jajowych, a także ich uwalniania, co odbywa się w cyklach miesięcznych. Przeciętny cykl miesięczny kobiety trwa 28–35 dni, jednakże czas ten może ulec wydłużeniu przez takie czynniki jak stres, choroba czy przyjmowanie niektórych leków. Jeśli uwolniona komórka jajowa zostanie zapłodniona, układ rozrodczy kobiety ma za zadanie odżywiać i chronić zarodek, a z czasem płód, umożliwiając mu prawidłowy rozwój w łonie matki. To, co odróżnia kobiecy układ od męskiego, to obecność pełnej puli komórek jajowych już od urodzenia. W trakcie życia osobniczego nowe komórki jajowe nie są produkowane.

W skład kobiecego układu rozrodczego wchodzą jajniki, jajowody, macica, pochwa, błona śluzowa, wzgórek łonowy, srom, łechtaczka, wargi sromowe (większe i mniejsze) oraz gruczoły przedsionkowe, inaczej Bartoliniego.

Zobacz film i dowiedz się jak jest zbudowany kobiecy układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

  • Jajniki są parzystymi gonadami płciowymi, a w ich przekroju uwidocznione są dwie warstwy – zewnętrzna i wewnętrzna. Zewnętrzna bogata jest w pęcherzyki jajnikowe, natomiast wewnętrzna posiada liczne naczynia krwionośne. Jajniki produkują hormony o nazwie estrogeny, których działanie reguluje cykl miesięczny kobiety, moduluje libido i wpływa na wykształcenie cech żeńskich. Przeciętny cykl miesięczny trwa 28 dni, a w jego trakcie dochodzi do dojrzewania i pęknięcia jednego pęcherzyka jajnikowego (w lewym lub prawym jajniku). Uwolniona komórka jajowa trafia do jajowodu i jest gotowa na zapłodnienie przez plemnik.
  • Jajowody to mierzące od 10 do 12 centymetrów przewody, które otaczają jajnik i dzięki możliwościom ruchu specjalnych strzępek wychwytują oocyt.
  • Macica ma kształt gruszki, a zbudowana jest z szyjki i trzonu. Od dołu połączona jest z pochwą, natomiast z jej obu stron uchodzą parzyste jajowody. W macicy zachodzą procesy utrzymania i odżywiania zarodka, a następnie płodu. Struktura ta jest bogato wyposażona w receptory, które po pobudzeniu wywołują akcję porodową.
  • Błona śluzowa (czasem nazywana też endometrium) podlega ciągłym zmianom, pozostając pod stałą kontrolą hormonów płciowych. Dla zarodka tworzy podściółkę i z czasem przekształca się w łożysko. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, błona złuszcza się i jest usuwana podczas krwawienia miesięcznego.
  • Pochwa jest kanałem rodnym oraz przewodem, do którego dostają się plemniki podczas stosunku seksualnego. Jej wielkość waha się w przedziale od 5 do 14 centymetrów.
  • Srom stanowi zespół zewnętrznych narządów płciowych – łechtaczki, warg sromowych, wzgórka łonowego i gruczołów przedsionkowych.

Układ rozrodczy męski

Rolą męskiego układu rozrodczego jest wydzielanie tzw. hormonu męskości, czyli testosteronu oraz produkowanie plemników, zapewniając im właściwe warunki do dojrzewania. Do najważniejszych struktur budujących układ rozrodczy mężczyzn zalicza się prącie, jądra i przewody wyprowadzające.

Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

  • Prącie to narząd kopulacyjny spełniającym także funkcję wyprowadzania moczu z moczowodu. W przekroju poprzecznym prącia znajdują się ciała jamiste. W chwili wzwodu wypełniają się krwią.
  • Jądra to parzyste gonady zlokalizowane w mosznie. Ich położenie zapewnia im optymalne warunki temperatury – około 3℃ niższej niż normalna temperatura ciała. Jądra budują miąższ, na który składają się płaciki. Ich ściany wyposażone są w komórki płciowe, zarówno te dojrzałe, jak i niedojrzałe. We wnętrzu jądra zlokalizować można również komórki Sertolego, które odżywiają przyszłe plemniki.
  • Nasieniowody, czyli przewody wyprowadzające, liczą około 50 centymetrów długości i ciągną się od najądrzy do pęcherzyka nasiennego.

Jak dbać o układ rozrodczy?

Higiena układu rozrodczego jest bardzo ważna i nie ogranicza się jedynie do codziennych kąpieli miejsc intymnych, stosowaniu jednego ręcznika i regularnej zmiany bielizny. Należy również pamiętać o noszeniu nieuciskających ubrań czy unikaniu siadania na deskach klozetowych w miejscach publicznych, bez ich wcześniejszej dezynfekcji np. Specjalnymi chusteczkami, które można kupić w większości drogerii. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka pojawienia się infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Mężczyźni powinni pamiętać o tym, aby nie kłaść laptopa w okolice miejsc intymnych ze względu na temperaturę rozgrzanego sprzętu. Tak silne nagrzanie okolic krocza przyczynia się do zaburzenia produkcji plemników. Kobiety z kolei nie mogą zapominać o regularnych wizytach u lekarza ginekologa i badaniach cytologicznych.

Data aktualizacji: 19.03.2019,
Opublikowano: 19.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej