Medyczna nawigacja dla pacjentów onkologicznych

Fot: Douglas Sacha / gettyimages.com

Diagnoza "rak" wywraca życie do góry nogami nie tylko chorego, ale i jego rodziny. Zaczyna się rozpaczliwe szukanie metod leczenia, specjalistów i ośrodków zdrowia. Niestety, mimo pandemii koronawirusa nowotwory nie czekają, a konsultacje w różnych ośrodkach bywają utrudnione. 

W takich sytuacjach przydatna może być darmowa aplikacja medyczna Mednavi, która w prosty i intuicyjny sposób pokazuje możliwości leczenia konkretnych nowotworów i ośrodki, które je oferują. 

Czytaj także: Czy aplikacja może rozpoznać chorobę?

Aplikacja dla pacjentów onkologicznych

Pacjent bez wychodzenia z domu może sprawdzić wszystkie dostępne ścieżki leczenia, a także informacje, czy dana metoda sprawdzi się w jego przypadku. Dodatkowo można poczytać o potencjalnych konsekwencjach związanych z wybraną terapią. W serwisie można znaleźć ponad 600 szpitali, które przypisane są do metod, jakie oferują. Często pacjent nie ma pojęcia o wszystkich dostępnych sposobach leczenia onkologicznego ani o tym, że wcale nie musi się leczyć w swoim mieście.

Czytaj także: Pakiet onkologiczny – zasady, cele, ścieżka leczenia i monitoringu

Mednavi. Jak działa medyczna nawigacja?

Dzięki filtrom można bez problemu odszukać, które ośrodki wykonują bezpłatnie badanie PET czy rezonans magnetyczny. Mednavi to nie tylko ścieżki leczenia, ale też wskazówki ekspertów dotyczące odżywiania, porady psychologa, a także historie pacjentów onkologicznych, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami.

Czytaj także: Guzy mózgu - przyczyny, leczenie i rokowanie

Jak powstała medyczna nawigacja?

Pomysłodawczynią Mednavi jest Innocenta Dźwierzyńska, która sama była pacjentką onkologiczną:

Usłyszałam od lekarzy, że mam guza kąta mostowo-móżdżkowego. To typ guza zlokalizowanego w tyle głowy, a chcąc usunąć go w całości, lekarz uszkadza nerw słuchu i twarzowy, co grozi paraliżem części twarzy. Byłam przerażona i załamana. Na szczęście znajoma lekarka poleciła mi szpital w Bydgoszczy. Tam dowiedziałam się, że istnieje inna metoda operacji, w której lekarz oszczędza nerw twarzowy.

Jak wygląda życie z guzem mózgu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Życie z guzem mózgu Źródło: Dzień Dobry TVN

Historia Innocenty miała swój finał w Klinice Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Guz został wycięty z zachowaniem tzw. masy resztkowej, dzięki czemu udało się zachować nerw twarzowy. Operację przeprowadzili dr Jacek Furtak i prof. Marek Harat.

Przez pozostawioną część guza muszę regularnie robić badania kontrolne. Nie słyszę na jedno ucho, ale nauczyłam się z tym żyć i cieszę się, że tak to się skończyło 

- mówi Innocenta Dźwierzyńska. 

Mednavi zostało wymyślone jeszcze w szpitalu, w którym Innocenta przeszła operację usunięcia guza mózgu.

Na początku szukałam odpowiedzi dla siebie. A potem pomyślałam, że wszyscy potrzebują wiedzy o metodach terapii i placówkach, które je oferują. Tak właśnie powstało Mednavi

- opowiada Innocenta.

Fot: Agata Famielec

Czytaj także: Jak w Polsce leczy się nowotwory? Czy krajowa sieć onkologiczna spełnia swoje zadanie?

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 05.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej