Medycyna niekonwencjonalna – zalety i wady leczenia alternatywnego

Fot: ChesiireCat / gettyimages.com

Medycyna niekonwencjonalna to szeroki zakres metod i praktyk służących rozpoznawaniu chorób lub przywróceniu zdrowia, które funkcjonują poza nurtem leczenia opartym o model medyczny. Ich cechą wspólną jest to, że nie mają naukowego uzasadnienia.

Medycyna niekonwencjonalna to termin niezwykle pojemny. Obok praktykowanych z dobrym skutkiem od stuleci metod medycyny ludowej obejmuje usługi oferowane przez zwykłych oszustów lub szarlatanów – entuzjastów pozbawionych gruntownej wiedzy. Ponieważ leczenie niekonwencjonalne jest pojęciem bardzo nieprecyzyjnym, trudno jednoznacznie orzekać o jego skuteczności.

Medycyna niekonwencjonalna – definicja

Niekonwencjonalne metody leczenia często określa się wspólnym mianem medycyny alternatywnej. Wszystkie bowiem pozostają w opozycji do medycyny akademickiej, której skuteczność weryfikowana jest w oparciu o aktualną wiedzę z zakresu biologii, chemii, fizyki i badania naukowe. Wartość metod niekonwencjonalnych można wstępnie oszacować właśnie w oparciu o ich relację do nauki. W obszarze medycyny alternatywnej znajdują się metody leczenia, które:

  • zostały przebadane (lub trwają nad nimi badania), a ich elementy włączane są w nurt medycyny konwencjonalnej (np. ziołolecznictwo),
  • wykazują pewną skuteczność, ale nie udało się naukowo dowieść, jaki jest mechanizm ich działania,
  • zostały zbadane, a ich skuteczność uznano za znikomą,
  • zostały uznane za bezwartościowe, niezgodne z wiedzą przyrodniczą i medyczną, a nawet szkodliwe.

W obliczu tak dużych rozbieżności trudno jednoznacznie wypowiadać się na temat zalet i skuteczności medycyny alternatywnej. Bywa ona wartościowym uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego. Czasem okazuje się ratunkiem tam, gdzie medycyna akademicka jest bezradna. Często jednak stosowanie jej metod przynosi choremu więcej szkody niż pożytku. Dlatego, decydując się na leczenie niekonwencjonalne, należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem.

Zobacz film: Czy akupunktura jest bezpieczna? Źródło: 36.6.

Metody niekonwencjonalne

Wśród niekonwencjonalnych metod leczenia najczęściej wymienia się takie, jak:

  • akupresura/akupunktura – uciskanie/nakłuwanie specjalnymi igłami wybranych punktów ciała, które odpowiadają określonym narządom wewnętrznym, co ma stymulować proces ich zdrowienia,
  • aromaterapia – stymulacja zapachami z wykorzystaniem olejków eterycznych,
  • bioenergoterapia – uzdrawianie poprzez przywracanie homeostazy w układzie energetycznym (przy założeniu jego istnienia w ludzkim organizmie), oparte o właściwości terapeuty,
  • chiropraktyka (kręgarstwo) – leczenie dysfunkcji narządu ruchu, polegające na wykonywaniu zabiegów manualnych w okolicy kręgosłupa,
  • homeopatia – terapia wielokrotnie rozcieńczonymi substancjami, które normalnie powodowałyby wystąpienie leczonych dolegliwości,
  • irydologia – badanie tęczówki oka służące określeniu stanu poszczególnych narządów i diagnozowaniu ich chorób,
  • litoterapia – uzdrawianie z wykorzystaniem energii tkwiącej w minerałach,
  • ortopatia – opiera się na przekonaniu, że zdrowie osiąga się poprzez samoregulację organizmu, w związku z czym preferuje takie metody leczenia, jak np. post,
  • wizualizacja – samouzdrawianie poprzez programowanie sposobu myślenia,
  • ziołolecznictwo – leczenie preparatami z ziół i innych roślin.

Zalety leczenia niekonwencjonalnego

Większość niekonwencjonalnych metod leczenia łączy holistyczne założenie, że choroba dotyka człowieka pojmowanego jako niepodzielna całość. Rozpatrując ją w kontekście ogólnej psychofizycznej kondycji pacjenta oraz uwarunkowań środowiskowych, metody niekonwencjonalne starają się sięgać do źródła dolegliwości. Medycyna akademicka, z jej rosnącą tendencją do wysokiej specjalizacji, koncentruje się głównie na niedomagającym narządzie, usuwaniu bezpośrednich przyczyn i objawów chorobowych. Czyni to w oparciu o schematy postępowania klinicznego. „Lekarz” medycyny niekonwencjonalnej ma w konsekwencji tę przewagę nad specjalistą medycyny klasycznej, że może traktować każdego pacjenta w sposób zindywidualizowany, poświęcając wiele uwagi wszystkim aspektom jego życia.

zobacz film: Prawda i mity na temat hipnozy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Inną zaletą niekonwencjonalnego leczenia jest silne zaangażowanie pacjenta. W medycynie klasycznej „poddaje się” go leczeniu, co wskazuje na potrzebę biernego stosowania się do ścisłych zaleceń lekarza. Tymczasem większość metod niekonwencjonalnych opiera się o aktywność chorego, jego wiarę w wyleczenie, gotowość do zmiany trybu życia.

Metody niekonwencjonalne często są mniej inwazyjne dla organizmu niż syntetyczne leki. W wielu wypadkach (np. przy przeziębieniach, bólach głowy) odwołanie się do naturalnych sposobów leczenia przynosi równie dobre skutki, jak stosowanie farmaceutyków, nie powodując efektów ubocznych.

Niebezpieczeństwa metod niekonwencjonalnych

Medycyna niekonwencjonalna nie opiera się na badaniach naukowych, lecz na doświadczeniu wielu pokoleń. Tradycja metody leczniczej nie czyni jej jednak automatycznie bezpieczną i efektywną. Biorąc pod uwagę, że długość życia w krajach rozwiniętych wzrosła znacząco dzięki osiągnięciom medycyny akademickiej, należy przyjąć, że jej skuteczność jest zdecydowanie wyższa niż medycyny alternatywnej. W porównaniu z działaniem syntetycznych leków, leczenie niekonwencjonalne raka, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) czy choroby niedokrwiennej serca nie daje żadnych rezultatów. Decydując się na leczenie niekonwencjonalne, należy pamiętać o tym, że:

  • jego pozytywne skutki mogą być jedynie efektem placebo,
  • niekonwencjonalne leki mogą wchodzić w niebezpieczną interakcję z farmaceutykami,
  • proponowane przez „lekarzy” medycyny niekonwencjonalnej metody nie zawsze opierają się na wielopokoleniowym doświadczeniu – często bazują na pseudonauce, przesądach, wierze w zjawiska nadprzyrodzone albo na oszustwie.

Metody niekonwencjonalne mogą być nieskuteczne, osłabiać efekty farmakoterapii, a nawet wpływać niekorzystnie na organizm. W przypadku poważnych chorób należy więc odwoływać się do nich ze szczególną ostrożnością lub całkowicie z nich zrezygnować.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.





Data aktualizacji: 06.02.2019,
Opublikowano: 16.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Katarzyna 28.12.2022r.

Medycyna chińska od lat leczy ludzi, ja piję zioła rosypine i już mniej odczuwam dolegliwości z wątrobą. Ogólnie czuję się lepiej.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej