Masz "Wdzięczność we krwi"? Przyłącz się do akcji i zostań dawcą!

Getty Images

Liczba dawców krwi spadła o ponad połowę od momentu, gdy pojawiła się pandemia koronawirusa. Niestety jednak zapotrzebowanie na nią wcale nie zmalało.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość z nas w miarę możliwości pozostaje w swoich domach. Spora część społeczeństwa wychodzenie z miejsca zamieszkania ogranicza więc jedynie do zrobienia zakupów czy dojazdu do pracy. I choć tylko takie zachowanie może nam pomóc przezwyciężyć SARS-CoV-2, okazuje się, że cierpi na tym polskie krwiolecznictwo. Jak to możliwe? Chodzi o to, że ilość dawców krwi spadła o połowę. Co istotne, zgromadzone uprzednio zapasy się już kończą, ponieważ okres przydatności preparatów jest dość krótki.

Jak można pomóc polskiemu krwiolecznictwu w czasie pandemii?

Startup AIDA Diagnostics rozpoczął właśnie akcje “Wdzięczność we krwi”. Która ma na celu promowanie jej oddawania. W ramach tej inicjatywy został uruchomiony portal wekrwi.pl, który pomaga ocenić zdolność do bycia dawcą. Dodatkowo portal bazując na oficjalnych wytycznych pozwala na wstępną ocenę ryzyka zarażeniem koronawirusem. W najbliższej przyszłości postawnie także system, który umożliwi oznaczanie, kiedy chce się udać do określonej stacji krwiodawstwa. A wszystko po to, by ograniczyć zbieranie się tłumów ludzi, którzy chcą oddać krew.

Przypomnijmy, że zapotrzebowanie w szpitalach na krew jest olbrzymie – nawet pomimo ograniczania wykonywania zabiegów. Warto mieć też na uwadze, że rocznie przetoczenia ratują życie około pół miliona Polakom.

Zobacz film: Krakowskie Centrum Krwiodawstwa apeluje o oddawanie krwi. "Zwróciliśmy się z prośbą do szpitali, aby przesuwać zabiegi"

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 25.03.2020,
Opublikowano: 24.03.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

wojciech 25.03.2020r.

witam jestem nieregularnym dawca ok 4 L dotychczas. Ale jak pomyśle, że mam teraz spędzić 3 godziny w RCK to odechciewa mi się bohaterowania. nawet umawianie na termin niewiele pomoże, bo na sali donacji jest całkiem tłoczno. to teraz ? jak pomóc nie narażając siebie i rodziny ?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej