Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Fot: Simon Winnall / gettyimages.com

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Zdaniem badaczy zdrowy i regenerujący sen powinien trwać 7-8 godzin. Niestety natłok zajęć, które większość z nas ma w ciągu dnia sprawia, że do łóżka kładziemy się późno, a wstajemy bardzo wcześnie. Co gorsza, cześć z nas ma problemy z zasypianiem, bo już będąc w łóżku ogląda telewizję lub sprawdza coś w telefonie lub w laptopie. Niebieskie światło, które generują tego rodzaju urządzenia sprawia, że później nie możemy zasnąć. Na szczęście są na to sposoby!

Zadbaj o higienę snu

Problemy ze snem często fundujemy sobie sami. Wspomniane już niebieskie światło generowane przez telefon, laptop czy telewizor zaburza nasz zegar biologiczny. Mózg kojarzy niebieskie światło z dniem i blokuje wytwarzanie melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za sen.

Problemy z zasypianiem mogą się pojawić kiedy jesteśmy zestresowani, dlatego przed snem warto wziąć kąpiel lub poczytać książkę. Wbrew pozorom jakości snu nie poprawia alkohol. Choć ułatwia zasypianie, to sen jest płytki i mniej wartości. Na jakość snu wpływa także temperatura. Zdaniem badaczy najlepiej śpi nam się w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza waha się od 18-21 stopni Celsjusza. Wyższa może spowodować problemy z zaśnięciem. Dlatego, przed położeniem się spać warto wywietrzyć sypialnię.

Zasnąć pomaga też wysiłek fizyczny. Dzięki niemu możemy się nie tylko dotlenić, ale przede wszystkim wyciszyć i zrelaksować. Trzeba jednak pamiętać, aby trening odbył się co najmniej 3 godziny przed snem. Intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że czujemy się bardzo pobudzeni, a to utrudnia zasypianie.

Więcej informacji o higienie snu znajdziesz w naszym materiale: Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie

Jak zasnąć w 10 sekund?

Czy zaśnięcie w tak krótkim czasie jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Z poniższych technik zasypiania korzystają wojskowi, którzy muszą szybko zasnąć, aby zregenerować organizm. Sposoby na szybkie zasypianie opisała Sharon Ackerman w swojej książce „Relax and Win: Championship Performance”. Zatem, co zrobić, aby zasnąć w 10 sekund?

Po pierwsze trzeba się wprowadzić w stan pełnego rozluźnienia. Od napięcia muszą być wolne dosłownie wszystkie mięśnie, także te na twarzy czy w jamie ustnej. Następnie opuszczamy ramiona, dłonie układamy z boków ciała.

Po drugie należy wziąć wdech i rozluźnić klatkę piersiową, a później uda i łydki. 

Po trzecie przez ok. 10 sekund trzeba wyobrażać sobie sytuacje, miejsca, w których czujemy się zrelaksowani i bezpieczni.

Warto pamiętać, że osiągnięcie całkowitego rozluźnienia i "wyłączenie myśli" nie jest takie proste i technika nie musi zadziałać już za pierwszym razem. Może się zdarzyć, że konieczne będzie nawet kilkukrotne powtórzenie całego schematu.

Zasypianie w 60 sekund

Zdaniem autorki książki w minutę można zasnąć na dwa sposoby. Pierwsza metoda 4-7-8 wymaga skupienia na oddechu i nie powinna być stosowana przez osoby, które chorują na astmę lub przewlekłą obturacyjną choroba płuc (POChP). Jak zasnąć w minutę? W pierwszej kolejności wdychamy powietrze nosem i liczymy do 4. Następnie wstrzymujemy oddech na 7 sekund (w myślach liczymy do 7). Później bierzemy głęboki - trwający 8 sekund - wdech.

Bardzo ważne jest, aby skoncentrować się tylko na oddechu i nie myśleć o niczym innym. Wykonanie czterech powtórzeń, które mają ułatwić zaśnięcie, powinno zająć ok. minuty.

Drugi sposób łączy ze sobą powyższą technikę oddechową z odpowiednim napięciem mięśni. Po osiągnięciu relaksu dzięki ćwiczeniom oddechowym, zaleca się uniesienie brwi (możliwie jak najwyżej) i napięcie mięśni czoła na ok. 5 sekund. Po ich rozluźnieniu powinien pojawić się wyraźny spadek napięcia. Następnie szeroko się uśmiechamy (aby napiąć mięśnie policzków) i po 5 sekundach puszczamy. Później mrużymy oczy i wytrzymujemy kolejne 5 sekund. Następnie odchylamy głowę do tyłu tak, aby popatrzeć na sufit i odpuszczamy po 5 sekund. W ten sam sposób trzeba napiąć i rozluźnić mięśnie ramion, brzucha, nóg, pośladków, aż ciało stanie się w pełni zrelaksowane. Jednocześnie trzeba sobie pozwolić zasnąć, gdy przyjdzie uczucie pełnej błogości, nawet gdy nie skończysz jeszcze napinania.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o bezsenności:

Zobacz film: Jak sobie poradzić z bezsennością? Źródło: x-news

Metoda 120 sekund

Ten sposób na zaśnięcie polega na tym, że koncentrujemy nasze myśli na tym, żeby... nie zasnąć. Brzmi idiotycznie? Niekoniecznie. Ludzki mózg nie rejestruje słowa "nie". Dlatego im bardziej skupimy się na tym, że nie chce nam się spać, tym większe mamy szanse na zaśnięcie.

W zasypianiu może pomóc także skupienie się czymś przyjemnym lub wizualizowanie sobie różnych przyjemnych rzeczy, który chcielibyśmy wyśnić. Bardzo dobrze sprawdzają się widok wodospadu, morza czy zapach lasu. Po kilku dniach ćwiczeń, sen powinien przyjść w dwie minuty.

Co jeszcze pomoże w zasypianiu?

Osoby, u których powyższe metody nie przynoszą efektów mogą spróbować akupresury, czyli metody uciskania pewnych wrażliwych punktów na ciele.

  • Brama Ducha lub Brama Spokoju

Punkt ten znajduje się po wewnętrznej stronie nadgarstka, tuż pod lewą dłonią (pod okrągłą kością). Po naciśnięciu tego miejsca wyczuwalne będzie delikatne wgłębienie. 2-3 minutowy masaż tego obszaru pozwala pozbyć się napięcia, a także uspokaja.

  • Wewnętrzna brama graniczna lub bariera wewnętrzna

Od zgięcia nadgarstka trzeba odliczyć trzy szerokości palca. W wyznaczonym miejscu należy położyć kciuk drugiej ręki i delikatnie wciskać. Łagodny masaż okrężnymi ruchami pomoże rozluźnić się całemu ciału. Spokój, który wypełnia wtedy ciało powinien ułatwić zaśnięcie. 

  • Niebiańska kolumna

To tak naprawdę dwa punkty. Znajdują się one na linii, która łączy głowę z szyją. Aby odprężyć i rozluźnić ciało trzeba jest masować dość mocno, ale z wyczuciem. Podczas masażu trzeba pamiętać, aby oddychać głęboko.

Data aktualizacji: 26.05.2023,
Opublikowano: 26.05.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej