Maska krtaniowa – jak stosować? Rozmiary i wskazania

Fot: pollyana ventura / gettyimages.com

Maska krtaniowa jest prosta do zastosowania. Przed założeniem warto sprawdzić szczelność mankietu, jednak konieczne jest wypuszczenie powietrza z mankietu przed wsunięciem maski krtaniowej przez jamę ustną.

Maska krtaniowa to sprzęt medyczny, który jest używany do utrzymania drożności dróg oddechowych chorego w przypadku niektórych znieczuleń czy w stanach nieświadomości. Jest zdecydowanie prostsza do założenia niż standardowa rurka intubacyjna, ale skuteczniejsza we wspomaganiu oddechu niż np. rurka ustno-gardłowa. Maska krtaniowa została wymyślona już w latach 80. ubiegłego wieku.

Maska krtaniowa – czym jest?

Maska krtaniowa złożona jest z plastikowej rurki, która połączona jest ze specjalnym mankietem uszczelniającym. Maskę krtaniową wkłada się przez usta. Jest uszczelniana na szczycie głośni, przez co całkowicie oddziela układ oddechowy od układu pokarmowego. Łączy się ją z workiem samorozprężalnym, dzięki czemu można podawać pacjentowi tlen. Dzięki szczelnemu zamknięciu wejścia do dróg oddechowych, zapobiega m.in. cofnięciu się treści pokarmowej z żołądka do dróg oddechowych. Maskę krtaniową zakłada anestezjolog, by podać tlen czy gaz znieczulający. Może też być stosowana przez ratowników medycznych. Pozwala na prowadzenie wentylacji przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne stosowanie oddechów zastępczych przy masażu serca.

Maska krtaniowa – jak stosować?

Maska krtaniowa musi być dobrana odpowiednio do pacjenta względem jego wagi. Przeciętna osoba dorosła wymaga zastosowania maski o rozmiarze 4 lub 5. Aby wentylacja była prowadzona efektywnie, konieczne jest właściwe dobranie rozmiaru maski krtaniowej. Zależność wagi pacjenta od rozmiaru maski wentylacyjnej przedstawia się następująco:

  • niemowlę do 5 kg – rozmiar 1;
  • dziecko 5-10 kg – rozmiar 1,5;
  • dziecko 10-20 kg – rozmiar 2;
  • dziecko 20-30 kg – rozmiar 2,5;
  • dzieci i osoby 30-50 kg – rozmiar 3;
  • osoby 50-70 kg – rozmiar 4;
  • osoby 70-100 kg – rozmiar 5;
  • osoby powyżej 100 kg – rozmiar 6.

Podczas zakładania maski krtaniowej nie przerywa się stosowania masażu serca. W przeciwieństwie do rurki intubacyjnej nie wymaga odgięcia głowy, wobec czego zdecydowanie łatwiej ją założyć nawet u chorych z podejrzeniem urazu kręgosłupa szyjnego.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Zakładanie maski krtaniowej

Zanim wsunie się maskę krtaniową należy sprawdzić, czy nie jest ona w żaden sposób zniszczona. Można napełnić mankiet celem sprawdzenia, czy działa i czy jest szczelny, natomiast przed wsunięciem maski krtaniowej należy całkowicie opróżnić mankiet z powietrza. Wprowadzenie i usunięcie powietrza przeprowadza się z wykorzystaniem dołączonej do maski krtaniowej strzykawki. Na zewnętrzną część mankietu nakłada się środek nawilżający, który ułatwia wsuwanie maski do gardła. Przed założeniem maski krtaniowej, konieczne jest upewnienie się, że w jamie ustnej nie ma żadnych ciał obcych. Jeśli są, należy je usunąć. Maskę krtaniową wprowadza się podobnie jak rurkę intubacyjną, czyli zza głowy. Rurkę z maski krtaniowej podtrzymuje się palcem wskazującym i maskę wsuwa tak daleko jak to możliwe bez użycia siły. Wysuwając palec z jamy ustnej, należy uważać by nie przemieścić maski krtaniowej. Po wsunięciu maski krtaniowej, należy uszczelnić mankiet. Ilość wpompowanego powietrza zależy od rozmiaru zastosowanej maski. Podczas wtłaczania powietrza, maska dostosuje się naturalnie do dróg oddechowych. Przeciętna rurka intubacyjna rozmiaru 4, wymaga wtłoczenia około 30 ml powietrza.

Data aktualizacji: 08.01.2019,
Opublikowano: 08.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej