Rodzajów maseczek jest wiele. Choć ich skuteczność jest do siebie zbliżona, to kluczowe znaczenie ma to, jak długo mamy ją na twarzy. O czym pamiętać, aby zapewnić sobie maksimum ochrony? W programie Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, immunolog, pediatra, rozwiał wszelkie wątpliwości.
Jak nosić maseczkę ochronną?
1. Dobieramy maseczkę do swoich potrzeb
Każda maseczka - w zależności od materiału, z którego powstała - ma inne przeznaczenie. Jeśli potrzebujemy maseczki tylko na przejazd autobusem - wystarczy nam maseczka jednorazowa, jeśli usta i nos musimy mieć zasłonięte przez cały dzień, wybierzmy maskę z filtrem fp2 lub trójwarstwową bawełnianą.
2. Jeśli wybieramy maseczkę tekstylną, sprawdzamy, czy ma trzy warstwy
Duża popularnością cieszą się maseczki bawełniane (tekstylne). Trzeba jednak pamiętać, że taka maseczka chroni tylko wtedy, gdy składa się z trzech warstw. Najlepsze i najbezpieczniejsze są te, które zawierają warstwą filtrującą.
Jeśli decydujemy się na taką maseczkę warto wybrać taką, która zewnętrzną warstwę ma wykonaną z poliestru. Warstwa sztucznego materiału jest lepsza, bo lepiej filtruje. Sama bawełna tylko chroni nas przed opryskaniem
- mówi w programie Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.
3. Zmieniamy maseczkę regularnie
Musimy pamiętać, że maseczki zapewniają ochronę tylko przez pewien czas. Maseczki jednorazowe możemy nosić maksymalnie 4 godziny. Jeśli jechaliśmy autobusem 30 minut, to możemy taką maseczkę wykorzystać jeszcze raz, pod warunkiem, że była świeża. Maska fp2 zapewnia ochronę na ok. to 8 godzin, a maska bawełniana do 2-3 godzin.
Trzeba pamiętać, że intensywne używanie maseczki, np. mówienie w niej sprawi, że maseczka będzie działała krócej. Wilgotną czy wręcz mokrą maseczkę trzeba bezwzględnie wymienić.
Maseczka noszona dłużej niż zezwala na to producent nie tylko przestaje filtrować i chronić, ale staje się niebezpieczna dla zdrowia. Na wilgotnej maseczce zbierają się bakterie i grzyby.
Jeśli będziemy potem używać takich maseczek wielokrotnie to te bakterie będą na naszej skórze się namnażać – na ustach, policzkach, będą powodować uczulenia, ropnie, czyraki itp. - dodał specjalista.
4. Prawidłowo przechowujemy maseczkę
Większość z nas chowa maseczkę do kieszeni lub wrzuca do torby, a to błąd. W ten sposób tylko roznosimy patogeny, które później znajdują się na naszych ubraniach czy rzeczach, które ze sobą nosimy. Maseczki należy przechowywać w torebkach foliowych. Najlepsze do tego będą torebki strunowe, które można szczelnie zamknąć.
5. Nie pożyczamy nikomu maseczki
Używanych maseczek nie wolno pożyczać ani wymieniać się nimi z innymi ludźmi.
Na maseczce znajdują się bakterie, które dla nas niegroźne - dla kogoś mogą okazać się bardzo niebezpieczne
- wyjaśnia dr Grzesiowski
6. Dezynfekujemy maseczkę
Maseczka bawełniana chroni tylko przez pewien czas, aby użyć jej ponownie trzeba ją uparć. Temperatura prania nie może być niższa niż 60 stopni Celsjusza.
7. Nosimy maseczkę na ustach i na nosie
Maseczka musi jednocześnie zasłaniać usta i nos. Maseczka noszona np. na brodzie nie spełnia swojego zadania i nie zapewnia żadnej ochrony.
8. Nosimy przy sobie kilka maseczek
Aby zapewnić sobie ochronę, maseczkę trzeba regularnie wymieniać, dlatego jeśli wychodzimy z domu na cały dzień, musimy mieć ze sobą zapasowe maseczki.
Gdzie trzeba założyć maseczkę?
Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami od 10 października każdy z nas w przestrzeni publicznej musi mieć zasłonięte usta i nos. Oznacza to, że maseczkę musimy nosić nie tylko w sklepie czy komunikacji miejskiej, ale także na zewnątrz. Zasłanianie nosa i ust obowiązuje także na bulwarach, parkingach, cmentarzach, w zakładach pracy, targowiskach, punktach handlowych czy usługowych. Maseczkę można zdjąć jedynie w parku, w lesie oraz na plaży.
Trzeba pamiętać, że za brak maseczki grozi nam mandat w wysokości 5 tys. złotych. Policjant może tylko pouczyć lub skierować do sądu wniosek o ukaranie. Sprawa może być też przekazana do Sanepidu, gdzie kary administracyjne wynoszą od 5 do nawet 30 tys. złotych. Konsekwencji prawnych mogą uniknąć tylko te osoby, które posiadają specjalne zaświadczenie zwalniające z noszenia maseczki. Taki dokument może wystawić tylko lekarz.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o noszeniu maseczek: