Maseczki ochronne: 8 zasad, jak ich używać, by były naprawdę skuteczne i bezpieczne

Fot: AleksandarGeorgiev /

Od 10 października każdy z nas ma obowiązek zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej. Większość z nas w tym celu sięgnie po maseczkę. Jaką wybrać? Jak prawidłowo zasłaniać twarz, aby naprawdę się chronić?

Rodzajów maseczek jest wiele. Choć ich skuteczność jest do siebie zbliżona, to kluczowe znaczenie ma to, jak długo mamy ją na twarzy. O czym pamiętać, aby zapewnić sobie maksimum ochrony? W programie Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, immunolog, pediatra, rozwiał wszelkie wątpliwości.

Jak nosić maseczkę ochronną?

1. Dobieramy maseczkę do swoich potrzeb

Każda maseczka - w zależności od materiału, z którego powstała - ma inne przeznaczenie. Jeśli potrzebujemy maseczki tylko na przejazd autobusem - wystarczy nam maseczka jednorazowa, jeśli usta i nos musimy mieć zasłonięte przez cały dzień, wybierzmy maskę z filtrem fp2 lub trójwarstwową bawełnianą.

2. Jeśli wybieramy maseczkę tekstylną, sprawdzamy, czy ma trzy warstwy

Duża popularnością cieszą się maseczki bawełniane (tekstylne). Trzeba jednak pamiętać, że taka maseczka chroni tylko wtedy, gdy składa się z trzech warstw. Najlepsze i najbezpieczniejsze są te, które zawierają warstwą filtrującą.

Jeśli decydujemy się na taką maseczkę warto wybrać taką, która zewnętrzną warstwę ma wykonaną z poliestru. Warstwa sztucznego materiału jest lepsza, bo lepiej filtruje. Sama bawełna tylko chroni nas przed opryskaniem

- mówi w programie Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski. 

3. Zmieniamy maseczkę regularnie

Musimy pamiętać, że maseczki zapewniają ochronę tylko przez pewien czas. Maseczki jednorazowe możemy nosić maksymalnie 4 godziny. Jeśli jechaliśmy autobusem 30 minut, to możemy taką maseczkę wykorzystać jeszcze raz, pod warunkiem, że była świeża. Maska fp2 zapewnia ochronę na ok. to 8 godzin, a maska bawełniana do 2-3 godzin.

Trzeba pamiętać, że intensywne używanie maseczki, np. mówienie w niej sprawi, że maseczka będzie działała krócej. Wilgotną czy wręcz mokrą maseczkę trzeba bezwzględnie wymienić.  

Maseczka noszona dłużej niż zezwala na to producent nie tylko przestaje filtrować i chronić, ale staje się niebezpieczna dla zdrowia. Na wilgotnej maseczce zbierają się bakterie i grzyby.

Jeśli będziemy potem używać takich maseczek wielokrotnie to te bakterie będą na naszej skórze się namnażać – na ustach, policzkach, będą powodować uczulenia, ropnie, czyraki itp. - dodał specjalista. 

4. Prawidłowo przechowujemy maseczkę

Większość z nas chowa maseczkę do kieszeni lub wrzuca do torby, a to błąd. W ten sposób tylko roznosimy patogeny, które później znajdują się na naszych ubraniach czy rzeczach, które ze sobą nosimy. Maseczki należy przechowywać w torebkach foliowych. Najlepsze do tego będą torebki strunowe, które można szczelnie zamknąć.

5. Nie pożyczamy nikomu maseczki

Używanych maseczek nie wolno pożyczać ani wymieniać się nimi z innymi ludźmi.

Na maseczce znajdują się bakterie, które dla nas niegroźne - dla kogoś mogą okazać się bardzo niebezpieczne

- wyjaśnia dr Grzesiowski

6. Dezynfekujemy maseczkę

Maseczka bawełniana chroni tylko przez pewien czas, aby użyć jej ponownie trzeba ją uparć. Temperatura prania nie może być niższa niż 60 stopni Celsjusza.

7. Nosimy maseczkę na ustach i na nosie

Maseczka musi jednocześnie zasłaniać usta i nos. Maseczka noszona np. na brodzie nie spełnia swojego zadania i nie zapewnia żadnej ochrony.

8. Nosimy przy sobie kilka maseczek

Aby zapewnić sobie ochronę, maseczkę trzeba regularnie wymieniać, dlatego jeśli wychodzimy z domu na cały dzień, musimy mieć ze sobą zapasowe maseczki. 

Gdzie trzeba założyć maseczkę?

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami od 10 października każdy z nas w przestrzeni publicznej musi mieć zasłonięte usta i nos. Oznacza to, że maseczkę musimy nosić nie tylko w sklepie czy komunikacji miejskiej, ale także na zewnątrz. Zasłanianie nosa i ust obowiązuje także na bulwarach, parkingach, cmentarzach, w zakładach pracy, targowiskach, punktach handlowych czy usługowych. Maseczkę można zdjąć jedynie w parku, w lesie oraz na plaży. 

Trzeba pamiętać, że za brak maseczki grozi nam mandat w wysokości 5 tys. złotych. Policjant może tylko pouczyć lub skierować do sądu wniosek o ukaranie. Sprawa może być też przekazana do Sanepidu, gdzie kary administracyjne wynoszą od 5 do nawet 30 tys. złotych. Konsekwencji prawnych mogą uniknąć tylko te osoby, które posiadają specjalne zaświadczenie zwalniające z noszenia maseczki. Taki dokument może wystawić tylko lekarz.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o noszeniu maseczek:

Zobacz film: Wszytsko, co trzeba wiedzieć o maseczkach Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.10.2020,
Opublikowano: 13.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej