Maseczki nie szkodzą zdrowiu - nawet w czasie uprawianiu sportu

andresr GettyImages

Chociaż uprawianie sportu w maseczce powoduje spory dyskomfort, to jednak nie jest szkodliwe dla zdrowia - twierdzą kanadyjscy naukowcy. Dowiedli oni, że nawet podczas intensywnych ćwiczeń trzywarstwowa maseczka nie ogranicza u zdrowych osób natlenienia krwi i mięśni.

Oddychanie przez maseczkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego, może być trudniejsze i prowadzić do szybszego zmęczenia.  Nic zatem dziwnego, że osoby uprawiające sport, również rekreacyjnie, mają poważne obawy, czy zasłanianie ust w czasie ćwiczeń nie utrudnia pobierania tlenu i oddawania dwutlenku węgla. Teoretycznie mogłoby to bowiem prowadzić do niedotlenienia i zbyt dużego stężenia CO2 we krwi. Co na to naukowcy?

Czytaj też:

Czy maseczka szkodzi zdrowiu?

Noszenie maseczki w czasie wysiłku fizycznego nie jest szkodliwe dla zdrowia - wskazują najnowsze badania opublikowane na łamach "International Journal of Environmental Research and Public Health". Naukowcy z University of Saskatchewan (USask) sprawdzili działanie często używanych, trójwarstwowych masek.

W przypadku masek jednowarstwowych rezultaty mogłyby być inne - zaznaczają badacze.

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło  udział 14 aktywnych fizycznie, zdrowych kobiet i mężczyzn. Badacze uwzględnili ich dietę, wcześniejszą aktywność fizyczną i sen.

Ochotnicy poddali się testowi, pedałując na rowerach stacjonarnych. Po krótkiej rozgrzewce, stopniowo zwiększali intensywność ćwiczenia. Ćwiczenia były powtórzone trzykrotnie - raz w chirurgicznych maseczkach, raz w zwykłych maseczkach materiałowych i raz bez masek.

Zwykle uczestnicy dochodzą do wyczerpania po 6-12 minutach, zależnie od stopnia wytrenowania

- zwraca uwagę prof. Phil Chilibeck, autor badania.

Naukowcy nieinwazyjnymi metodami mierzyli stężenie tlenu we krwi i mięśniach uczestników. Nie zauważyli znacznych różnic w ćwiczeniach z maseczkami i bez.

Nasze wyniki są istotne, ponieważ pokazują, że ludzie mogą w czasie intensywnych ćwiczeń nosić maski na twarzy z minimalnym wpływem na natlenienie krwi i mięśni

- piszą badacze.

Warto przypomnieć, że są to kolejne już badania, w których naukowcy postanowili sprawdzić, jak noszenie maseczki wpływa na zdrowie. O tym, że zasłanianie ust i nosa nie prowadzi do wdychania nadmiaru dwutlenku węgla – informowali wcześniej amerykańscy badacze na łamach czasopisma "Annals of the American Thoracic Society".

Czy trzeba nosić maseczkę podczas biegania i jazdy na rowerze? Zobacz wideo:

Źródło: Dzień Dobry TVN

W Polsce od soboty 10 października mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, również na ulicy.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia z obowiązku noszenia maseczki "nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży".

Reasumując: podczas biegania lub jazdy na rowerze w przestrzeni publicznej należy nosić maseczkę. Bez maseczki można uprawiać sport w parku, na plaży, w lesie, innych terenach zielonych.   

Przypomnijmy, że z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są jedynie osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 10.11.2020,
Opublikowano: 10.11.2020 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

667 cm 01.12.2020r.

W sposób nieszkodliwy dla zdrowia się udusisz. Geniusze. Niech zastosują to na sobie. Będzie komu przyznać nagrodę Darwina.

Prof.Filutek bis 10.11.2020r.

Naukowcy z Kanady to tacy naukowcy jak ci z ZSSR czyli Radiow bo wynalazł radio ,Miczurin który skrzyżował jabłoń z psem żeby sama się podlewała i wielu innych uczonych wiekopomnych wynalazków

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej