Maść na grzybicę pochwy, skóry lub paznokci – jak wybrać skuteczny środek?

Fot.: AGEphotography / Getty Images

Maść na grzybicę zaliczana jest do form leczenia miejscowego. Stosuje się ją, jeśli grzybica ma postać powierzchniową. Najczęściej wykorzystuje się maść w leczeniu grzybicy pochwy, penisa, skóry, paznokci czy stóp.

Grzybice stanowią obecnie rosnący problem medyczny. Ich leczenie opiera się w pierwszej kolejności na eliminacji czynników sprzyjających zakażeniu, jak nieprawidłowe zachowania dietetyczne, niedostateczna higiena i nadmierne zażywanie leków. Początkowo prowadzi się farmakoterapię miejscową, a w przypadku jej nieefektywności – ogólnoustrojową. Jedną z najczęściej stosowanych form leczenia miejscowego jest właśnie maść na grzybicę.

Leczenie miejscowe – maść na grzybicę

Współczesna terapia przeciwgrzybicza powinna być prowadzona przez lekarza dermatologa. Możliwości terapeutyczne grzybic w ostatnich latach znacznie wzrosły za sprawą wprowadzenia do leczenia szerokiej gamy produktów o działaniu miejscowym, wśród których szczególne miejsce zajmuje maść na grzybicę. Chory powinien być dokładnie poinformowany o przebiegu terapii, w tym o sposobie dawkowania leku, możliwości wystąpienia objawów ubocznych oraz czasie uzyskania spodziewanych efektów leczniczych.

Preparaty działające miejscowo, takie jak maść od grzybicy, muszą być stosowane kilka razy w ciągu dnia. W przypadku za krótkiego procesu terapeutycznego albo stosowania nieodpowiednich dawek wśród chorych wykazujących czynniki predysponujące do rozwoju grzybicy może pojawić się nawracająca postać schorzenia. Należy pamiętać, że maści sprawdzają się jedynie w przypadku lżejszych odmian grzybicy i w żadnym przypadku nie mogą być stosowane jako zamiennik właściwej terapii.

Maść na grzybicę pochwy

Grzybica pochwy to nieprzyjemna infekcja u kobiet, która zdarza się dość często. Maść na grzybicę pochwy stanowi podstawowy element terapeutyczny. W leczeniu najczęściej stosuje się maści lub kremy zawierające nystatynę, natamycynę i klotrimazol. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele leków w postaci maści na grzybicę pochwy, które można nabyć bez recepty. Pomagają one głównie w zwalczaniu stanów zapalnych, łagodzą uczucie swędzenia, pieczenia i zmniejszają zaczerwienienia.

Jedną z częściej stosowanych maści jest Clotrimazolum. Jest to preparat przeciwgrzybiczny, wykorzystywany zwłaszcza w leczeniu stanów zapalnych pochwy wywołanych drożdżakami. Stosuje się go bezpośrednio na zewnętrzne narządy płciowe. Należy go używać przez co najmniej 1 miesiąc po ustąpieniu objawów. Maść trzeba nakładać 2–3 dziennie. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do używania Clotrimazolum jest ponadto nadwrażliwość na którykolwiek składnik maści, a zwłaszcza uczulenie na klotrimazol. Rzadko występują powikłania po stosowaniu tej maści. Możliwe skutki uboczne obejmują m.in.: rumień, świąd, obrzęk, pieczenie, krostki, pokrzywkę i łuszczenie naskórka. Jeśli nie ma poprawy po 7 dniach stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Warto wiedzieć: Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

Maść na grzybicę miejsc intymnych zaleca jest do stosowania nawet w przypadku, gdy choroba rozwinie się u kobiet ciężarnych. Nierzadko jedynym lekiem przeciwgrzybiczym w I trymestrze ciąży jest maść z nystatyną. Dopuszcza się również miejscowe stosowanie natamycyny.

Maść na grzybicę jamy ustnej

Przeciw grzybicy jamy ustnej także stosuje się maści lub żele. Ich podstawowym składnikiem jest mikonazol lub nystatyna. Preparaty o działaniu miejscowym wskazane są zwłaszcza w zakażeniach jamy ustnej i gardła o łagodnym przebiegu.

Polecamy: Grzybica gardła – jakie wywołuje objawy? Przyczyny i leczenie choroby

Maść na grzybicę paznokci

Maść na grzybicę paznokci, jako forma leczenia miejscowego, pełni rolę wspomagającą i uzupełniającą terapię ogólnoustrojową. Zastosowanie ma zwłaszcza, gdy grzybica nie osiągnęła jeszcze macierzy płytki paznokciowej. Dermatolodzy na grzybicę paznokci dłoni i stóp polecają maść Canesten extra. Kuracja tym środkiem trwa 2–3 tygodnie. Maść zawiera dwie główne substancje czynne – 40% mocznik i bifonazol, wnikające głęboko w płytkę paznokcia.

Maść na grzybicę skóry gładkiej

Maść na grzybicę skóry gładkiej stanowi najczęściej stosowaną, podstawową formę leczenia. Preparaty mogą zawierać składniki takie jak: klotrimazol, ekonazol, ketokonazol, mikonazol, flutrimazol, izokonazol, cyklopiroks, terbinafina i naftifina. Te same substancje mogą się znaleźć w składzie maści na grzybicę stóp, gdzie w leczeniu pierwsze miejsce zajmują preparaty miejscowe. Stosowane są zwłaszcza na ogniska zrogowaciałe i suche.

Jedną z częściej stosowanych maści jest Hascofungin. Zalecana jest na drożdżaki, a zwłaszcza Candida albicans oraz dermatofity. Oprócz działania antygrzybicznego ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponadto niweluje suchość i szorstkość, chroni skórę przed pęknięciami, odświeża, wzmacnia i odżywia. Maść nanosi się 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Leczenie należy prowadzić do ustąpienia zmian chorobowych. Zazwyczaj trwa 2–4 tygodnie.

Maść na grzybicę prącia

Grzybica prącia zazwyczaj dobrze reaguje na leczenie miejscowe przy zastosowaniu kremów i maści. Te preparaty przeciwgrzybicze zawierają zazwyczaj flukonazol, mikonazol, ketokonazol, ekonazol lub klotrimazol. Środki miejscowe przynoszą szybką ulgę, gdyż znaczne złagodzenie dolegliwości następuje po 3–7 dniach stosowania. W sporadycznych przypadkach leczenie miejscowe nie przynosi rezultatu.

Zobacz film: Leczenie grzybicy paznokci stóp. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Paczkowska I., Wójtowicz A., Malm A., Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, „Farmacja Polska”, 2010, 66(8), s. 539–543.

2. Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, „BIULETYN Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie”, 2007, 1, s. 1–12.

3. Kapuściok J., Skuteczna ochrona przed grzybicą stóp. Co warto wiedzieć?, „Kosmetologia Estetyczna”, 2014, 3(2), s. 150–152.

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 28.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej