Martwica jelit – przyczyny. Jak się objawia?

RUNSTUDIO/getty images

Martwica jelit jest groźnym powikłaniem niedokrwienia ściany przewodu pokarmowego, w którego wyniku dochodzi do śmierci komórek. Do jej wystąpienia predysponują między innymi przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego.

Jedynym skutecznym i pozwalającym na uratowanie życia chorego postępowaniem jest natychmiastowe wykonanie zabiegu operacyjnego. Polega on na usunięciu martwicy jelit i obarczone jest wysoką śmiertelnością.

Zobacz także:

Czym jest martwica jelit?

Martwica jelit u dorosłych to ciężkie powikłanie chorób przebiegających z niedokrwieniem przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się śmiercią komórek w wyniku zmniejszonego napływu krwi do jego ścian. Zarówno martwica jelita grubego, jak i martwica jelita cienkiego jest zagrożeniem dla życia chorego, a jej wystąpienie doprowadza w niemal 90% do zgonu. Uszkodzenie komórek ściany przewodu komórkowego jest w takim przypadku nieodwracalne, co oznacza, że powinny być one jak najszybciej usunięte z organizmu.

Wystąpienie tego powikłania predysponuje do wystąpienia uogólnionego zakażenia prowadzącego do wstrząsu septycznego oraz niewydolności narządowej. Martwe jelito jest bowiem źródłem niesterylnej zawartości, jaką jest kał, która może przedostać się po perforacji do jamy brzusznej, co dodatkowo pogarsza stan pacjenta.

Przyczyny martwicy jelit

Najczęstszą przyczyną martwicy jelita jest ostry stan zwężenia naczynia tętniczego zaopatrującego tę część przewodu pokarmowego przez zakrzep powstały w wyniku chorób układu sercowo-naczyniowego (takich jak migotanie przedsionków czy zawał serca). Inne stany mogące doprowadzić do tego powikłania to zakrzepica żylna, przewlekłe niedokrwienie, choroby autoimmunologiczne czy mechaniczne zwężenie.

Do martwicy jelita może doprowadzić również uwięźnięcie jego fragmentu w worku przepuklinowym, wgłobienie oraz skręt, kiedy dochodzi do obstrukcji, uciśnięcia fragmentu przewodu pokarmowego z odcięciem do niego dopływu krwi.

Objawy martwicy jelit

Znajomość pierwszych objawów niedokrwienia może pomóc zapobiec powstaniu martwicy jelit i skłonić do szybkiej wizyty w szpitalu. Sama martwica jelita jest niezwykle groźnym stanem, w którym dochodzi do znacznego pogorszenia się stanu ogólnego pacjenta i pojawienia się objawów wstrząsu: spadku ciśnienia, wzrostu akcji serca, utraty przytomności. Bez odpowiedniego postępowania nie ma w tym przypadku szans na powrót do zdrowia.

Ostre niedokrwienie jelit przebiega z silnym bólem, najczęściej w okolicy pępka, którego nie da się złagodzić nawet silnymi lekami przeciwbólowymi z grupy opioidów. We wczesnym etapie lekarz podczas badania stwierdza przyspieszenie perystaltyki, czyli ruchów jelit w jamie brzusznej, która po czasie ustaje. Ponadto może pojawić się krwista biegunka, nudności oraz wymioty. U starszych osób lub w ciężkim stanie ogólnym często schorzenie przebiega w sposób niecharakterystyczny, co może opóźniać rozpoznanie. Stany przewlekłe charakteryzują się uporczywą biegunką i bólem brzucha w nadbrzuszu, który pojawia się zazwyczaj kilkanaście minut po spożyciu posiłku. Objawy te mogą doprowadzić do wyniszczenia. Niedokrwienie takie zwykle jest przejściowe, a martwica jelita występuje u około 15 procent chorych.

Leczenie martwicy jelit

Jedynym leczeniem pozwalającym na uratowanie życia chorego w przypadku wystąpienia martwicy jelita jest zabieg operacyjny. Mimo wszystko takie postępowanie charakteryzuje się wysoką śmiertelnością i powinno być wdrożone jak najszybciej od zauważenia początku objawów.

Przed przewiezieniem pacjenta na salę operacyjną konieczne jest podawanie dużej ilości płynów i wspomaganie utrzymania ciśnienia poprzez podaż odpowiednich leków, które pozwolą na czasowe ustabilizowanie stanu pacjenta. Wdraża się również antybiotykoterapię obejmującą szerokie spektrum bakterii. Czasami konieczna jest szybka intubacja celem umożliwienia efektywnego oddychania. Gdy stan pacjenta na to pozwala, wykonuje się badania obrazowe – angiotomografię jamy brzusznej (angio-TK). U osób niestabilnych mimo postępowania terapeutycznego odstępuje się od wykonania badań poprzedzających operację – laparotomię zwiadowczą. W zależności od wyników badań obrazowych dobiera się dodatkowe leczenie w postaci embolektomii bądź leczenia trombolitycznego. Stwierdzenie martwicy jelita w trakcie laparotomii zwiadowczej wymaga wykonania resekcji zmienionego fragmentu oraz naprawy uszkodzonej, sperforowanej ściany.

Zapobieganie martwicy jelit

W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” w większości przypadków możliwa jest wcześniejsza interwencja w stanach prowadzących do martwicy jelit, która daje większe szanse na przeżycie długich lat w zdrowiu. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim leczeniu i kontrolowaniu stanów, w których istnieje zwiększone ryzyko niedokrwienia oraz chorób ogólnoustrojowych takich jak nadciśnienie, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca. Wskazane jest wdrożenie terapii przeciwpłytkowej oraz kontrola czynników ryzyka miażdżycy, czyli zaprzestanie palenia tytoniu, redukcja masy ciała w przypadku otyłości, a także obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy?

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. E. Campbell, Bowel necrosis, University of Tennessee, St. Thomas. Styczeń 2019. Dostęp: Internet, NCBI.

2. A. Szczeklik, Interna Szczeklika, Kraków 2018.

Data aktualizacji: 23.11.2020,
Opublikowano: 23.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej