Marskość wątroby – choroba nie tylko alkoholików. Jak rozpoznać jej objawy?

Fot: natali_mis / fotolia.com

Marskość wątroby od zawsze łączona była z alkoholizmem, ale nie ulega wątpliwości, że nie jest to jedyna przyczyna tego schorzenia. Objawy mogą być mylące, a rokowania niekorzystne, mimo to należy niezwłocznie poddać się leczeniu, by zminimalizować ryzyko rozwoju choroby.

Wątroba jest narządem, który w związku ze swoją funkcją w organizmie ma szczególną budowę anatomiczną. Jej komórki (hepatocyty) muszą mieć nieustanny kontakt z krwią, która dostarcza do wątroby półprodukty, odżywia komórki narządu i zabiera finalne produkty przemiany materii. Ponadto komórki wątroby połączone są z drogami odprowadzającymi żółć do przewodu pokarmowego.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Co to jest marskość wątroby?

Podczas prawidłowej pracy wątroby (stan fizjologiczny) pomiędzy hepatocytem a końcowym naczyniem krwionośnym znajduje się wolna przestrzeń (macierz pozakomórkowa), przez którą transportowane są niezbędne do poprawnego funkcjonowania wątroby komórki (np. limfocyty). Jeśli jednak dochodzi do patologicznego stymulowania wątroby czynnikami chorobotwórczymi, jak np. alkohol, chemia spożywcza czy wirusy (np. HBV i HCV), komórki wątroby zaczynają produkować bliznowatą tkankę łączną, która w miarę rozwoju ogranicza kontakt pomiędzy hepatocytem a najbliższym naczyniem krwionośnym. W rezultacie dochodzi do marskości wątroby, czyli stanu, w którym włóknienie jest tak silne, że zostaje całkowicie zaburzona struktura anatomiczna narządu. Zmiany wpływają na zaburzenie prawidłowego działania wątroby, co wymaga długotrwałego leczenia, a czasem rokowania przy marskości wątroby są tak słabe, że jedynym rozwiązaniem jest przeszczep.

Marskość wątroby – przyczyny

Marskość wątroby kojarzona jest przede wszystkim z alkoholizmem, ponieważ nadmierne spożycie alkoholu zaburza metabolizm tłuszczów, węglowodanów i białek, co, w połączeniu z wieloletnim narażeniem wątroby na działanie toksyn, powoduje jej uszkodzenie (alkoholowa marskość wątroby). Choroba ta jest też czasem następstwem toksycznego działania leków lub innych substancji chemicznych. Należy jednak pamiętać, że marskość wątroby może być końcowym stadium wielu innych schorzeń, na przykład wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Ponadto przyczynami marskości wątroby mogą być niektóre choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy stłuszczeniowe zapalenie wątroby, przewlekłe choroby dróg żółciowych (zaburzenia w odpływie żółci) i autoimmunologiczne zapalenie wątroby (organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciw własnej wątrobie).

Marskość wątroby – objawy

Marskość wątroby jest dość częstą chorobą i dotyczy nawet do 10% populacji. Postawienie diagnozy w jej początkowym stadium może być problematyczne, ponieważ w pierwszej fazie klinicznej marskość wątroby rozwija się bezobjawowo. Ponadto pojawiają się objawy nietypowe dla chorób wątroby, które mogą być mylone z objawami innych schorzeń, takie jak: ogólne zmęczenie, szybkie męczenie się przy wysiłku, brak apetytu, wzdęcia, uczucie ciężkości po posiłku (zwłaszcza w nadbrzuszu), świąd skóry, problemy ze snem, zaparcia, niekiedy nudności, biegunki i oliwkowe zabarwienie skóry. W kolejnym, końcowym stadium rozwoju marskości wątroby możemy zaobserwować następujące objawy: ból w prawym podżebrzu, skłonność do krwawień z błon śluzowych, skaza krwotoczna, śpiączka (metaboliczna śpiączka wątrobowa) czy obrzęki.

Zobacz film: Przeszczep wątroby u dziecka. Źródło 36,6

Jak leczyć marskość wątroby?

Marskość wątroby jest chorobą, której nie da się całkowicie wyleczyć, a jedynie można zahamować jej rozwój i zminimalizować komplikacje. W pierwszym etapie leczenia marskości wątroby istotna jest zmiana stylu życia, czyli wdrożenie odpowiedniej diety (najlepiej dieta jarska z wysoką zawartością białka pochodzenia roślinnego) i całkowity zakaz spożywania alkoholu, jeśli on był przyczyną choroby. W przypadku zatrucia innymi substancjami toksycznymi konieczne jest ich natychmiastowe odstawienie. Terapia opiera się przede wszystkim na leczeniu choroby, która doprowadziła do marskości. Konieczne jest zapobieganie włóknieniu oraz leczenie ewentualnych powikłań, poprzez dopasowanie odpowiednich leków. 

Ważnym elementem jest również leczenie objawowe, które dla chorego przynosi najwięcej korzyści, gdyż znacznie poprawia komfort życia. Istotna jest aktywność fizyczna – lekarze zalecają pływanie czy spacery. Nie należy odcinać się od społeczeństwa i w miarę możliwości pozostać aktywnym zawodowo, ponieważ wpływa to pozytywnie na psychikę chorego. Ostatnim etapem leczenia, jeśli wcześniejsze nie przynoszą zamierzonych efektów, jest przeszczep wątroby. Jest to jedyna metoda, która przynosi efekt. Do przeszczepu wątroby kwalifikują się osoby z zaawansowaną marskością wątroby, czyli ze stanem chorobowym, w którym organ ten jest tak uszkodzony, że może bezpośrednio zagrażać życiu.

Co wiesz o wątrobie? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej