Makrolidy – mechanizm działania, skutki uboczne

Fot.: robsphoto / stock.adobe.com

Makrolidy to antybiotyki nietoksyczne. Mogą wywołać niewiele skutków ubocznych, w tym nudności, wymioty czy biegunkę. Antybiotyki z grupy makrolidów mają szerokie zastosowanie w leczeniu np. zapaleń górnych i dolnych dróg oddechowych czy chorób wenerycznych.

Makrolidy swoją nazwę biorą od słów makro (duży) oraz oligo (lakton), co oznacza, że są to duże cząsteczki o laktonowym rdzeniu. Wytwarzają je grzyby z rodzaju Streptomyces, a także niektóre bakterie. Antybiotyki makrolidowe łączą się z rybosomami bakterii, co powoduje zaburzenie procesu ich biosyntezy. Do najczęściej stosowanych w praktyce klinicznej makrolidów zalicza się azytromycynę, erytromycynę i klarytromycynę.

Działanie makrolidów

Makrolidy są antybiotykami o zakresie działania zbliżonym do penicyliny naturalnej, choć rozszerzonym m.in. o bakterie Chlamydia, Campylobacter, Bordetella pertussis i Mycoplasma pneumoniae. Wchodzą w interakcje z wieloma lekami, ponieważ wpływają w wątrobie na aktywność cytochromu P 450. Jest to enzym monooksygenaz występujący w wielu tkankach, przede wszystkim w wątrobie. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się interakcje antybiotyków makrolidowych z lekami przeciwhistaminowymi i przeciwkrzepliwymi.

Makrolidy – klasyfikacja

Antybiotyki makrolidowe dzieli się w zależności od ilości atomów węgla w pierścieniu. Jednym z podstawowych preparatów jest erytromycyna – antybiotyk bardzo wrażliwy na działanie kwasu solnego w żołądku. Kapsułki lub tabletki zawierające tę substancję muszą być specjalnie opracowane, by rozpuściły się dopiero w dwunastnicy. Erytromycyna łatwo przenika do tkanek; szczególnie duże stężenie osiąga w tkance płucnej. Gromadzi się także w żółci, z którą jest wydalana, dlatego choroby nerek nie są przeciwwskazaniem do jej stosowania.

Erytromycyna jest antybiotykiem z wyboru w leczeniu zapalenia płuc wywołanego przez bakterie Mycoplasma pneumoniae lub Chlamydia trachomatis. Jest również stosowana jako pierwsza w leczeniu zakażenia Legionella pneumophila. Często zalecana jest w zakażeniach górnych dróg oddechowych, jeśli inne antybiotyki nie mogą być podane lub ciężko określić drobnoustrój wywołujący infekcję. Wykorzystywana jest również w przypadku Corynebacterium diphteriae i chlamydiozy. Niestety niektóre bakterie wykazują oporność na działanie erytromycyny.

Antybiotyki makrolidowe nowej generacji mają podobny zakres działania do erytromycyny, jednak trochę słabiej zwalczają bakterie Gram-dodatnie. Jednym z nich jest azytromycyna, która wchłania się z przewodu pokarmowego. Obecność pokarmu zmniejsza jej biodostępność nawet o 40%. Tylko kilka procent leku wydalane jest przez nerki, a większość wraz z żółcią. Azytromycyna osiąga bardzo duże stężenie w tkankach, co pozwala na skrócenie czasu terapii nawet do 3 dni. Jest bezpieczna dla dzieci, w związku z czym stosuje się ją w tej grupie wiekowej do leczenia:

  • zapalenia gardła i migdałków (lek z wyboru w leczeniu anginy paciorkowcowej),
  • zakażeń bakteryjnych dolnych dróg oddechowych,
  • zakażeń bakteryjnych skóry i tkanek miękkich.

U dorosłych wskazania do stosowania azytromycyny są następujące:

  • zakażenia przenoszone drogą płciową (wystarczy jedna dawka), w tym kiła, rzeżączka czy zapalenia miednicy mniejszej o różnej etiologii,
  • zakażenia górnych dróg oddechowych, jak zapalenia zatok przynosowych, angina paciorkowcowa,
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych, w tym Chlamydia pneumoniae i pozaszpitalne zapalenia płuc,
  • zakażenia tkanek miękkich i skóry,
  • profilaktyka zakażeń oportunistycznych u chorych na AIDS,
  • biegunki bakteryjne, w tym dur brzuszny, Campylobacter jejuni, Shigella, jaglica,
  • zakażenie Helicobacter pylori,
  • nosicielstwo Neisseria meningitidis,
  • babeszjoza,
  • profilaktyka zapalenia wsierdzia.

Innym lekiem z grupy makrolidów nowej generacji jest klarytromycyna. Pokarm nie ma wpływu na jej wchłanianie. Jest chętnie stosowana w przypadku infekcji bakteryjnych zatok przynosowych i gardła, a także zakażeń wywołanych przez Helicobacter pylorii.

Działania niepożądane makrolidów

Erytromycyna jako jeden z antybiotyków makrolidowych jest uważana za lek bezpieczny, choć zdarzają się działania niepożądane i skutki uboczne:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • alergia.

Opisywano też przejściową utratę słuchu u chorych z zaburzeniami pracy nerek i leczonych dużymi dawkami dożylnymi. Objaw ten ustępował jednak natychmiast po zaprzestaniu stosowania antybiotyku. Klarytromycyna również nie jest toksycznym antybiotykiem. Podobnie jak erytromycyna może wywoływać dolegliwości w postaci nudności, wymiotów czy bólu brzucha.

Zobacz film: Jak odbudować florę bakteryjną po zażywaniu antybiotyku? Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 12.03.2018,
Opublikowano: 12.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej