Łuszczyca paznokci – diagnozowanie i leczenie zmian na paznokciach

Fot: nd3000 / fotolia.com

Łuszczyca paznokci bardzo często występuje w przebiegu łuszczycy zwyczajnej i łuszczycy stawowej. Może przybierać różne formy i powodować znaczny dyskomfort. Warto poznać przebieg choroby, czynniki, które jej sprzyjają oraz możliwe sposoby leczenia.

Pomimo rozwoju medycyny wciąż nie udało się ustalić przyczyn łuszczycy. Terapia tej choroby nadal opiera się głównie na leczeniu objawów. Chorzy powinni jednak wiedzieć, co sprzyja pogłębianiu się problemu i unikać negatywnych czynników.

Przyczyny łuszczycy paznokci

Łuszczycę paznokci zwykle obserwuje się wraz z innymi chorobami łuszczycowymi. Dotyka ona co drugiego chorego na łuszczycę zwyczajną i aż 80% pacjentów leczących się na łuszczycę stawową. Zmiany występują na płytce paznokci, ale zachowują formę i podłoże charakterystyczne dla zmian łuszczycowych. Przyczyną choroby jest niewłaściwe działanie układu immunologicznego – komórki odpowiedzialne za walkę z czynnikami chorobotwórczymi atakują komórki naskórka. Doprowadza to do ich szybszego pomnażania i nawarstwiania się martwych tkanek w postaci łusek. Niestety, nie wiadomo, co jest przyczyną choroby.

Na pewno duży wpływ na wystąpienie objawów ma obciążenie genetyczne – łuszczycę paznokci zwykle obserwuje się u osób, których krewni cierpieli na zmiany podobnego typu. Wyróżnia się jednak szereg czynników zwiększających prawdopodobieństwo pojawienia się dolegliwości. Często doprowadzają do niej ostre infekcje, w tym angina o podłożu wirusowym i bakteryjnym, ospa, odra, różyczka, półpasiec, stany zapalne układu moczowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego czy przerośnięte migdałki. Oprócz tego mogą doprowadzić do niej również zażywane lekarstwa – niektóre antybiotyki, kortykosteroidy, interferon, leki przeciwzapalne, beta-blokery, a także wykorzystywany w psychiatrii lit. Na łuszczycę szczególnie narażone są kobiety w ciąży, palacze, alkoholicy oraz osoby żyjące w ciągłym stresie. Uwagę należy zwrócić również na wykorzystywane kosmetyki i maści – zwłaszcza, jeżeli wyjątkowo podrażniają naskórek.

Objawy łuszczycy paznokciowej

Objawy łuszczycy paznokciowej przypominają wyglądem łuski charakterystyczne dla łuszczycy zwyczajnej, występują jednak na płytkach paznokci. Ze względu na podobny wygląd, są często mylone z grzybicą i bagatelizowane. Nie należy jednak tego robić, a w przypadku pojawienia się zmian trzeba zwrócić się do lekarza w celu podjęcia właściwego leczenia. Co ważne – łuszczyca wiąże się nie tylko z aspektem estetycznym, znacznie zmniejszają również komfort życia. Charakterystycznym objawem choroby jest naparstkowanie – w jego wyniku na paznokciu powstają mikroskopijne wgłębienia, najczęściej na palcach rąk. To zdecydowanie najczęściej pojawiający się syndrom, który dotyczy 7 na 10 pacjentów. 

Częstym objawem łuszczycy paznokci są również plamy olejowe – rozrastają się pod paznokciem, od góry są widoczne w formie brązowawych plamek. Schorzenie może prowadzić do poważnych komplikacji. Jednym z nich jest onycholiza, czyli oddzielenia płytki paznokciowej od łożyska. Pojawiać może się również onychodystrofia – zanik płytki paznokciowej oraz linie Beau – wgłębienia powstające na płytce paznokciowej w wyniku zatrzymania wzrostu paznokcia w macierzy. Do objawów łuszczycy paznokciowej zalicza się także krwawe wylewy związane z urazami łożyska paznokcia. Okolice zmian są doskonałym siedliskiem dla bakterii i innych czynników chorobotwórczych. Rogowacenie podpaznokciowe może skutecznie utrudniać wykonywanie wielu czynności, warto więc podjąć leczenie, które ograniczy intensywność objawów.

Leczenie łuszczycy paznokci

Pomimo że łuszczyca jest chorobą doskonale znaną współczesnej medycynie, terapia bardzo często skupia się jedynie na łagodzeniu obserwowanych symptomów. W każdym wypadku należy jednak zgłosić się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki na łuszczycę paznokci. Sama terapia jest długotrwała i należy poczekać na jej efekty. Przebieg leczenia uzależniony jest od stopnia zmian – w wielu przypadkach ogranicza się do maści ze sterydami, wcieranych w powierzchnię płytki paznokcia. 

Dobre efekty daje również terapia retinoidami (pochodnymi witaminy A), witaminą D3 oraz pochodnymi mocznika, których zadaniem jest zmiękczanie płytki. Przede wszystkim konieczne jest zadbanie o odpowiednią higienę i rezygnacja ze środków, które mogą doprowadzić do zaostrzenia się objawów. Łuszczyca paznokci pojawia się u nóg i u rąk, więc zarówno stopy, jak i dłonie powinny być czyste i suche, a paznokcie zadbane i krótkie. Stosowane kosmetyki nie mogą podrażniać okolic zmian. Uważać należy również na przedmioty, które mogą mieć z nimi kontakt – zbyt twarde przyrządy kosmetyczne (np. pilniki, cążki, nożyczki, a zwłaszcza kopytka do odsuwania skórek) mogą doprowadzać do pogorszenia stanu zmian i pogłębienia objawów. Ważne jest również wdrożenie odpowiedniej diety – proces leczenia wspomagają witaminy A i D3 oraz kwasy omega-3. Warto jeść więc warzywa, owoce oraz ryby morskie, najlepiej zrezygnować z używek, w tym z papierosów, alkoholu oraz nadmiaru kawy i mocnej herbaty.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Bocian 20.11.2018r.

Byłem i kilkunastu dermatologów. Żaden nigdy nie pomógł. Co roku jest gorzej i czuje że za nie długo nie będę już miał w ogóle paznokci. Zauważyłem jedynie zależność lato i jesień jest tragicznie. Od zimy do wiosny znacznie lepiej. Ciekawe dlaczego.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?

Pofalowana płytka paznokciowa stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i nierzadko zdrowotny. Za pojawienie się pofałdowań odpowiadać mogą bowiem liczne jednostki chorobowe, w tym m.in. grzybica, czy nadczynność tarczycy. Zmiany te występują niekiedy na skutek niedoborów żywieniowych czy odwodnienia organizmu.

Czytaj więcej
Gotowa na żelową rewolucję? Poznaj Self Leveling Gel od Indigo Nails

Jeśli masz dość żeli do paznokci, które zalewają skórki, a piekące utwardzanie sprawia, że na samą myśl o robieniu stylizacji zgrzytasz zębami, to nadeszła dla Ciebie wiekopomna chwila. Na rynku właśnie pojawiły się niskotemperaturowe żele samopoziomujące z proteinami! Przed Tobą Indigo Self Leveling Gels with Proteins!

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Macierz paznokcia łatwo naruszyć lub uszkodzić. Czy można ją odbudować? Jak szybko rosną paznokcie?

Choroby paznokci najczęściej powstają w wyniku toczących się stanów zapalnych w organizmie. Jednak przyczyną uszkodzenia macierzy paznokcia jest uraz mechaniczny, taki jak zmiażdżenie, przygniecenie płytki, czy skaleczenie jej podczas manikiuru.

Czytaj więcej
Cynk pomaga walczyć z wirusami. Jakie objawy daje niedobór cynku, a jakie przedawkowanie?

Cynk jest niezbędnym do życia mikroelementem, który wpływa na przemiany metaboliczne, układ odpornościowy i prawidłowe wydzielanie insuliny. Ostatnie badania naukowe sugerują nawet, że niedobór cynku może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Czytaj więcej
Olejek śliwkowy - doskonały zamiennik kremu i balsamu

Olejek śliwkowy to niedoceniany kosmetyczny skarb. W naturalny sposób, bez zawartości chemii, skutecznie zadba zarówno o skórę, jak i o włosy. Zawiera m.in. witaminę E, beta-karoten (prowitaminy A), witaminy z grupy B oraz kwas oleinowy i kwas linolowego. A na dodatek ma piękny marcepanowy zapach!

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Biotyna zapobiega łysieniu i... poprawia nastrój. 10 produktów, w których jest jej najwięcej

Biotyna, to witamina z grupy B. Jej niedobory najbardziej odbijają się na wyglądzie naszych włosów, skóry, a także samopoczuciu. Dowiedz się, których produktów nie powinno zabraknąć w twojej diecie.

Czytaj więcej
Niepokoi cię wygląd twoich paznokci? Sprawdź, co mogą oznaczać wszelkie zmiany

Wygląd naszych paznokci i zachodzące na nich zmiany mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Inna faktura, kolor, kształt mogą wskazywać na nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu.

Czytaj więcej