Łuk odruchowy – odruchy bezwarunkowe i warunkowe. Budowa łuku odruchowego

Fot.: adimas / stock.adobe.com

Łuk odruchowy to nazwa dla drogi pokonywanej przez impuls nerwowy od otrzymania bodźca przez receptor do przekazania informacji zwrotnej do efektora. Efektor reaguje tak, jak „zaleca” mu ośrodek nerwowy. Łuk odruchowy wiąże się z odruchami. Mogą być one warunkowe lub bezwarunkowe.

Co to jest łuk odruchowy? To droga, którą musi przebyć impuls nerwowy od receptora do efektora. Receptor odbiera bodziec, a następnie przekazuje tę informację w postaci impulsu do neuronów czuciowych. Stamtąd impuls trafia do ośrodkowego układu nerwowego, a potem biegnie jako informacja zwrotna do neuronów ruchowych i efektorów, czyli mięśni lub gruczołów.

Łuk odruchowy – schemat: prosty łuk odruchowy i łuk polisynaptyczny

W zależności od tego, ile neuronów bierze udział w przekazywaniu impulsu nerwowego, wyróżnia się łuk odruchowy:

  • monosynaptyczny – inaczej prosty łuk odruchowy, odruch jest realizowany wyłącznie z wykorzystaniem 2 neuronów na poziomie rdzenia kręgowego; prosty łuk odruchowy funkcjonuje tylko podczas rozciągania, jest charakterystyczny dla jelitowego układu nerwowego (należy do grupy odruchów bezwarunkowych);
  • polisynaptyczny – gdy kilka neuronów pośredniczy w przekazywaniu impulsu nerwowego od receptora do efektora, dotyczy to niektórych odruchów bezwarunkowych i warunkowych.

Schemat łuku odruchowego składa się z 5 obowiązkowych elementów niezależnie od jego rodzaju. Są to:

  • receptor – odbiera bodziec,
  • neuron czuciowy – tzw. droga aferentna, przekazuje impuls z receptora do ośrodka nerwowego,
  • ośrodek nerwowy – znajduje się w rdzeniu kręgowym,
  • neuron ruchowy – tzw. droga eferentna, przekazuje impuls z ośrodka nerwowego do efektora,
  • efektor – mięsień lub gruczoł, wykonuje czynność, jaką otrzymał w poleceniu od ośrodka nerwowego.

W ten sposób funkcjonują odruchy bezwarunkowe i warunkowe. Łuk odruchowy jest anatomicznym elementem reakcji odruchowej, występuje naturalnie u człowieka.

Odruchy warunkowe i bezwarunkowe

Są dwa rodzaje odruchów – bezwarunkowe i warunkowe. Odruchy bezwarunkowe są wrodzone i mają bardzo szybką odpowiedź, warunkowe nabywa się w trakcie życia, wymagają powtarzalności w ich trenowaniu, a ich odpowiedź jest nieco wolniejsza niż w przypadku odruchów bezwarunkowych.

Odruchy bezwarunkowe mogą mieć krótszy czas odpowiedzi, ponieważ nie angażują ośrodka kojarzenia w mózgowiu i nie wymagają analizy bodźca. Są to głównie odruchy obronne, reakcja na bodziec pojawia się jeszcze przed dotarciem do mózgu informacji o jego wystąpieniu.

Odruchy wrodzone z okresu życia płodowego u noworodków z czasem wygasają. To m.in. odruch ssania, płaczu, chwytny, pełzania, podparcia i stąpania oraz odruch Moro (reakcją na bodziec dźwiękowy lub nagłą zmianę pozycji ciała jest szybkie wyprostowanie rąk i nóg, wygięcie pleców i odchylenie do tyłu głowy, a następnie zaciśnięcie pięści i objęcie rękoma klatki piersiowej).

Bezwarunkowe odruchy polisynaptyczne to:

  • odruch zginania i wzajemne hamowanie (rozluźnienie prostownika w miejscu odebrania bodźca) – w przypadku wystąpienia bodźca bólowego,
  • odruch skrzyżowanego wyprostu – gdy jedna strona ciała ulegnie podrażnieniu, np. dojdzie do skręcenia kostki, druga strona ciała dostanie wsparcie z ośrodka nerwowego, by ochronić przed upadkiem czy dalszym uszkodzeniem podrażnionego miejsca – ma to związek z odruchami zginania i prostowania.

Odruchy warunkowe są nabyte, ale opierają się na odruchach bezwarunkowych. Badaniem tego typu odruchów zajmował się Iwan Pawłow na początku XX wieku. Odruchy warunkowe powstają w efekcie powtarzania sytuacji, w których postrzeganie angażuje się mózgowie, pełniąc funkcję integracyjną wobec odbieranych zjawisk.

Odruch warunkowy powstaje, gdy bodziec obojętny zaczyna działać jak bodziec bezwarunkowy. Bodziec obojętny musi wcześniej wystąpić kilkakrotnie w konkretnej sytuacji, by zaczął być z nią nierozerwalnie, bezwarunkowo kojarzony. W przekazywaniu informacji w odruchach warunkowych łuk odruchowy jest polisynaptyczny.

Zobacz film: Co to jest spastyczność mięśni? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 21.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej