Lubrykanty. Jaki wybrać żel intymny?

Fot: zinkevych / fotolia.com

Lubrykant to preparat, którego zadaniem jest nawilżanie pochwy lub odbytu, co ułatwia stosunek seksualny, zwłaszcza w przypadku nadmiernej suchości tych części ciała. Żele intymne zapobiegają podrażnieniom i otarciom, a niekiedy działają przeciwzapalnie oraz stymulująco.

Lubrykant nie jest wynalazkiem naszych czasów, ponieważ już w starożytności poszukiwano sposobów na uprzyjemnienie stosunku seksualnego kobietom, które zmagały się z nadmierną suchością pochwy. W antycznej Grecji chętnie sięgano wówczas po oliwę z oliwek. Dziś taki lubrykant bywa ryzykowny, zwłaszcza jeśli mężczyzna używa prezerwatywy, ponieważ tłuszcz zmniejsza elastyczność lateksu, co daje plemnikom szansę na przedarcie się do komórki jajowej. Lepszym rozwiązaniem wydają się kupione w sklepie lub aptece żele intymne, których wybór jest bardzo bogaty.

Lubrykant – dlaczego jest potrzebny

Lubrykant to preparat, który na pewno docenią kobiety mające problem z suchością pochwy. W normalnych warunkach powinna ona rozpocząć produkcję naturalnej wydzieliny nawilżającej już kilka sekund po pobudzeniu seksualnym, co ułatwia penetrację i czyni stosunek przyjemniejszym. Gdy jednak gra wstępna prowadzona jest za krótko, pochwa nie zdąża wytworzyć wydzieliny. Czasami suchość wynika też z innych przyczyn, np. stresu, zmęczenia, zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych, antybiotyków lub antydepresantów, przebytej chemioterapii, a niekiedy nawet stosowania nieodpowiednich proszków do prania czy kosmetyków, zwłaszcza do higieny intymnej.

Żele intymne przydają się kobietom, u których suchość pochwy jest efektem naturalnego ograniczenia produkcji wydzieliny, obserwowanego po porodzie, a zwłaszcza w okresie menopauzy, gdy obniża się poziom estrogenów w organizmie. To powoduje, że stosunek seksualny staje się nieprzyjemny, a nawet wywołuje ból. Suchości pochwy towarzyszy wówczas wzrost ryzyka zakażeń tego narządu, a także stanów zapalnych pęcherza moczowego oraz innych problemów z układem moczowym, takich jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, objawiające się wyciekaniem niewielkich ilości uryny podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy dźwigania ciężkich przedmiotów.

Lubrykant przynosi ulgę, a przede wszystkim zwiększa doznania seksualne. Poza tym niektóre dostępne na rynku żele intymne działają przeciwzapalnie i antyseptycznie, a dodatkowo zawierają aktywne substancje zabezpieczające wrażliwe środowisko pochwy przed infekcjami grzybiczymi.

Lubrykant na bazie wody

Lubrykant powinien swoją konsystencją oraz odpowiednim pH (ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych) jak najbardziej przypominać śluz naturalnie wydzielany przez kobietę. Lekarze zwykle zalecają stosowanie lubrykantów na bazie wody. Takie żele intymne nie tylko zapewniają nawilżenie, ale również nie stanowią kłopotu dla delikatnego i wrażliwego środowiska bakteryjnego pochwy.

W sklepach, a zwłaszcza w aptekach, dostępne są również hipoalergiczne lubrykanty na bazie wody, pozbawione koloru, smaku czy zapachu, niezawierające szkodliwych składników chemicznych lub innych substancji powodujących podrażnienia, a przede wszystkim redukujące ryzyko reakcji uczuleniowych.

Żele intymne

Oferta lubrykantów jest bardzo bogata. Ostatnio dużą popularnością cieszą się żele intymne z silikonem, które nawilżają na dłużej, sprawdzają się też podczas długich i intensywnych stosunków, a także seksu analnego. Jednak tego typu produkty mają również wady – ich konsystencja jest bardziej kleista, lubrykanty trudniej się zmywają, nie są też zalecane kobietom ze skłonnościami do infekcji intymnych.

Specjaliści ostrzegają przed nadużywaniem modnych obecnie lubrykantów zapachowych, smakowych czy rozgrzewających, ponieważ zawierają one sporo niezbyt korzystnych składników, np. glicerynę, którą trudniej usunąć z pochwy, co zwiększa ryzyko zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Producenci żeli intymnych często stosują także nonoxynol-9, czyli środek plemnikobójczy mogący wywołać silne podrażnienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Lubrykantów zapachowych, smakowych, a zwłaszcza rozgrzewających, nie powinny stosować kobiety w ciąży. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem są specjalistyczne preparaty do nawilżania pochwy, z dodatkiem np. kwasu hialuronowego czy kwasu mlekowego.

Żel intymny dla mężczyzn

Lubrykant bywa przydatny także mężczyznom hetero- oraz homoseksualnym. Na rynku znajdziemy specjalnie dedykowane im żele intymne nadające się do nawilżania podczas seksu waginalnego oraz analnego, można je także wykorzystać do „nadania poślizgu” męskim silikonowym gadżetom erotycznym: masturbatorom, pierścieniom erekcyjnym czy masażerom prostaty, jednak wtedy lepiej sprawdzą się lubrykanty na bazie wody, ponieważ silikonowe uszkadzają czasem tego typu akcesoria.

Lubrykant do seksu analnego

Żele intymne mogą być też stosowane w czasie seksu analnego. Takie lubrykanty są zwykle bardziej gęste, dzięki czemu skuteczniej nawilżają, zapewniając lepszą ochronę przed ewentualnymi otarciami i podrażnieniami. Najlepiej wybierać żele intymne oparte na naturalnych produktach, które często wykazują właściwości łagodzące, antybakteryjne czy przeciwzapalne.

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 15.05.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej