Leżenie i spanie na brzuchu – wpływ na kondycję zdrowia kręgosłupa

Fot. Daly and Newton / Getty Images

Spanie na brzuchu jest najmniej korzystną dla zdrowia pozycją, która obciąża kręgosłup szyjny, uciska narządy wewnętrzne i utrudnia oddychanie. Mimo to dla wielu osób jest najbardziej komfortowa i nie wywiera znaczącego wpływu na zdrowie psychofizyczne.

Odpowiednia jakość snu wpływa na kondycję organizmu. Mimo że spanie na brzuchu nie jest polecane, branża zaopatrzenia ortopedycznego proponuje rozwiązanie dla zwolenników leżenia przodem w trakcie zasypiania. Poduszka do spania na brzuchu zapobiega rozwijaniu się odkształceń kręgosłupa i wspiera leczenie wielu schorzeń układowych.

Spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu to jedna z najmniej korzystnych pozycji ułożeniowych dla zdrowia i zarazem jedna z bardziej komfortowych, wyzwalających poczucie bezpieczeństwa i wygody po wtuleniu twarzy w poduszkę i otuleniu jej ramionami. Odpoczynek tego typu wywiera szczególnie wpływ na kręgosłup szyjny i piersiowy, ale także na narządy wewnętrzne klatki piersiowej i brzucha. Decydując się na odpoczynek tego typu, należy zadbać o odpowiednie podparcie głowy i odciążenie kręgosłupa. W tym celu polecana jest specjalna poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu.

Zobaczcie, jak prawidłowo ułożyć się do snu:

Zobacz film: Jak prawidłowo ułożyć się do snu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Spanie przodem a wpływ na kręgosłup

Leżenie na brzuchu znacznie odciąża kark i obręcz barkową, wymuszając przyjęcie nienaturalnej pozycji, w której system mięśniowo-więzadłowy pracuje asymetrycznie, tzn. jest obciążony bardziej tylko z jednej strony, podczas kiedy po przeciwnej jest nadmiernie rozluźniony. Zniekształcenie fizjologicznych krzywizn i rotacja kręgów względem siebie poprzez skręcenie głowy w bok w celu zapewnienia dostępu do powietrza utrzymują w ciągłym napięciu mięśnie i tkanki przykręgosłupowe oraz stawy międzykręgowe, przez co kręgosłup nie ma warunków do regeneracji, która jest jednym z podstawowych zadań snu. Zwiększony nacisk struktur kręgosłupa szyjnego przenosi się także na niższe jego partie, a dodatkowo często podkulona jest jedna z kończyn dolnych w trakcie leżenia przodem. W konsekwencji kompensacyjnie układa miednicę i dolne segmenty kręgosłupa w półobrocie, czyli w rotacji, co w trakcie regularnych praktyk może wywoływać ból pleców po spaniu na brzuchu. Długotrwała dysproporcja rozłożenia sił w obrębie osi długiej ciała zwiększa ryzyko utrwalania się odkształceń i rozwijania przewlekłych powikłań na tle układu ruchu, np. wad postawy.

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe? Wpływ na organizm

Leżenie na brzuchu wywiera wpływ na jakość funkcjonowania narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej. Spanie na brzuchu utrudnia pracę płuc, szczególnie w fazie wdechu, kiedy z powodu ich przygniecenia ciężarem tułowia ograniczona zostaje ilość zaciąganego powietrza. Ponadto spanie przodem sprzyja chrapaniu, a nawet bezdechowi sennemu, spowalnia też tempo perystaltyki jelit, uciska pęcherz moczowy czy żołądek. Nie jest polecane szczególnie osobom obciążonym przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz tymczasowymi infekcjami jak katar czy zapalenie zatok nosowych, schorzeniami układu pokarmowego i moczowego. Sen na brzuchu sprzyja również kreowaniu abstrakcyjnych, surrealistycznych oraz erotycznych snów.

W jakiej pozycji lubisz spać najbardziej?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Polecamy: Spanie na lewym boku – najbardziej popularny i zdrowy styl odpoczynku

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Spanie i leżenie na brzuchu w trakcie ciąży nie jest przeciwwskazane pod warunkiem, że jest ona we wczesnym etapie rozwoju. W pierwszym trymestrze pozycja ta, jeśli tylko jest komfortowa dla przyszłej mamy, nie stanowi zagrożenia dla płodu, ponieważ macica i kości miednicy są naturalnym i bezpiecznym schronieniem. Na skutek przybierania dziecka na wadze i wzrostu brzucha spanie na brzuchu staje się niewygodne i sprawia wrażenie leżenia na piłce. Ponadto może być już niebezpieczne dla płodu ze względu na wywierany bezpośredni ucisk ciała matki na dziecko, które nie jest już pod całkowitą ochroną kości miednicy, a tylko częściową.

Polecamy: Czy spanie bez poduszki jest zdrowe i jak wpływa na kręgosłup?

Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu

Specjalistyczna poduszka do spania na brzuchu to rozwiązanie dla zwolenników tego typu pozycji podczas odpoczynku. Dzięki niej można zminimalizować przykre konsekwencje leżenia przodem. Poduszki do spania na brzuchu skuteczność zawdzięczają kształtowi na wzór litery „X”, zapewniającemu odpowiednie podparcie głowy i ramion. Ponadto poduszka ortopedyczna tego typu odciąża kręgosłup szyjny, a także stabilizuje obręcz barkową, nie pozwalając na patologiczne wykrzywienie osi kręgosłupa, asymetrię pracy systemu mięśniowo-więzadłowego grzbietu oraz uciskanie górnych dróg oddechowych. Odciążony szczyt klatki piersiowej sprzyja pogłębieniu wdechu, rozluźnieniu mięśni oddechowych i ogólnej regeneracji organizmu podczas wypoczynku, a materiały wierzchnie poduszek do spania na brzuchu i specjalna konstrukcja wewnętrzna sprzyjają cyrkulacji powietrza, zapobiegając poceniu się ciała i utrzymując optymalną temperaturę powierzchni skóry. Technologia tzw. zapamiętywania kształtów umożliwia powrót do wygodnej, ustalonej pozycji.

Data aktualizacji: 16.05.2019,
Opublikowano: 14.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej