Leukocytoza – o czym może świadczyć nadmiar białych krwinek w organizmie?

Fot: Kateryna_Kon / stock.adobe.com

Leukocytoza, czyli podwyższone leukocyty, oznacza przekroczenie górnej normy liczby białych krwinek w organizmie. Za taki próg uważa się 10 tys. komórek/µl. Przyczynami zawyżonych wyników są np. wysiłek fizyczny, infekcja, alergia, a w najgroźniejszym przypadku – białaczka.

Leukocytoza powstaje w odpowiedzi na toczące się w organizmie stany zapalne i infekcje: wirusowe, bakteryjne, grzybicze, a także pasożytnicze. Może być objawem krwawienia i nowotworu. W niektórych przypadkach prowadzi do niej stosowanie leków. Ponieważ może mieć wiele przyczyn, zawsze wymaga dokładniejszej diagnostyki.

Co oznaczają podwyższone leukocyty?

Leukocytoza jest wówczas, kiedy dochodzi do znacznego przekroczenia norm dopuszczalnych dla białych krwinek, czyli kiedy odnotowuje się ich poziom powyżej 10 tys. komórek/µl (za właściwą wartość uznaje się przedział 4–10 tys. komórek/µl). Przy opisie równie ważna co ich liczba, jest ich dojrzałość, ponieważ pozwala to na ocenę, czy dochodzi do zwiększonej produkcji leukocytów w szpiku kostnym. W ten sposób można określić, czy podwyższone leukocyty wskazują na białaczkę czy infekcję, która rozwija się w organizmie.

Zobacz też: Leukopenia, czyli mała ilość białych krwinek - objawy, przyczyny, leczenie

Zobacz film: Co to są leukocyty jaka jest norma ? Źródło: 36,6.

Podwyższone leukocyty we krwi – przyczyny

Jest wiele przyczyn, które powodują zwiększoną liczbę leukocytów we krwi – od niegroźnych infekcji po niebezpieczną białaczkę. Podwyższone leukocyty we krwi mogą być wynikiem m.in.:

  • infekcji bakteryjnych (zwłaszcza tych, którym towarzyszy gorączka), pasożytniczych, wirusowych i grzybiczych,
  • martwicy tkanek (np. w przypadku zawału bądź rozległych poparzeń),
  • chorób związanych z alergią,
  • niektórych nowotworów,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • układowego zapalenia naczyń,
  • przewlekłych zakażeń,
  • chorób zapalnych jamy brzusznej.

Leukocytoza może występować również jako skutek podawania leków, np. glikokortykosteroidów.

Ważne jest, aby pamiętać, że przyczyną podwyższonych leukocytów jest tocząca się w organizmie choroba lub patologiczna zmiana, ale sama leukocytoza nie daje żadnych objawów. Chyba że norma jest przekroczona o kilkaset tysięcy, wówczas można mówić o objawach leukocytozy, wśród których wymienia się bóle głowy i przewlekłe zmęczenie, a w ostrzejszych stanach jest przyczyną zakrzepicy, zatorów i prowadzi do sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Podwyższone leukocyty u dziecka

Jeżeli wynik badania wykazuje podwyższone leukocyty u dziecka, najczęściej oznacza to infekcję. Ich wysokie wartości są związane z koniecznością zwalczania drobnoustrojów atakujących organizm. Powinny one wrócić do normy po około dwóch tygodniach od zakończenia leczenia, co będzie widoczne w wynikach badania krwi. Przy zbyt wysokich rezultatach nie należy wpadać w panikę, a obserwować, czy u dziecka nie występują objawy świadczące o infekcji np.: katar, gorączka, kaszel, biegunka, wymioty itp.

Liczba białych krwinek rośnie, podobnie jak u dorosłych, na skutek przyjmowania niektórych leków, a także przy alergiach, oparzeniach itp.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Najpoważniejszą przyczyną jest oczywiście białaczka, stąd każde odstępstwo od normy wymaga dokładnej diagnostyki. Niestety jest ona nowotworem, który często dotyka dzieci. W początkowej fazie często nie daje żadnych objawów, dlatego zaleca się wykonywanie morfologii krwi raz do roku.

Im młodsze jest dziecko, tym wyraźniej zaznacza się leukocytoza, stąd u noworodków jest dosyć częstym zjawiskiem. Układ odpornościowy małego dziecka dopiero się kształtuje, więc jest ono bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje i działanie czynników zewnętrznych. Może ją powodować nawet nieodpowiednia dieta, wysiłek fizyczny, zmiany temperatury i wiele innych czynników, które jednak zawsze wymagają sprawdzenia.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Leukocytoza w ciąży

Podwyższony poziom leukocytów jest normalnym zjawiskiem w trakcie ciąży. W jej końcowym stadium ich wartość może przekroczyć 10,8 tys. komórek/µl. Zawsze jednak należy skonsultować wyniki morfologii z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ wysokie wartości leukocytów mogą być również skutkiem zachodzących w organizmie nieprawidłowości, które trzeba zdiagnozować i odpowiednio leczyć, aby doprowadzić do bezpiecznego porodu.

Wysoki poziom leukocytów zazwyczaj jest związany z rozwijającą się infekcją. Niepokojący jest stan, w którym leukocytoza utrzymuje się przez dłuższy czas. Może oznaczać nieprawidłowości w przebiegu ciąży, z których najpoważniejszą jest infekcja wewnątrzmaciczna. Chorobę wywołuje pęknięcie pęcherza płodowego i wydostanie się na zewnątrz płynu owodniowego – jest to stan zagrożenia zdrowia zarówno matki, jak i płodu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do ogólnego zakażenia organizmu – sepsy.

Zobacz też: Leukocyty w moczu w ciąży - objawy, przyczyny, leczenie


Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej