Lekarze z Olsztyna zastosowali nowatorską metodę leczenia u chłopca z rdzeniowym zanikiem mięśni

Fot: KTSDESIGN -SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

20-miesięczny Dominik choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Neurolodzy ze szpitala z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie zastosowali u chłopca leczenie, dzięki któremu możliwe jest nie tylko zatrzymanie dalszego rozwoju choroby, ale także cofnięcie wywołanych przez nią zmian.

Dominik choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Chłopiec ma rok i osiem miesięcy. Leży, mówi tylko pojedyncze słowa. Potrafi ruszać tylko rękami. Cały czas jest podłączony do respiratora, jest karmiony dojelitowo. Dominik jest intensywnie rehabilitowany. Nosi ortezy oraz ze względu na skrzywienie kręgosłupa potrzebuje pionizatora. Jedyną szansą na zahamowanie rozwoju choroby, a nawet cofnięcie wywołanych przez nią szkód było wprowadzenie nowatorskiego leczenia. Niestety w Polsce terapia jeszcze do niedawna była niedostępna.

Szansa dla Dominika

W lutym tego roku okazało się, że lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie mogą poddać chłopca nowatorskiemu leczeniu. Co ciekawe Dominik nie jest pierwszym dzieckiem, któremu pomogli lekarze z tego ośrodka. U dziewczynki, która również choruje na rdzeniowy zanik mięśni, lek zahamował postęp choroby.

Dominik otrzymał właśnie pierwszą dawkę leku. Za dwa tygodnie dostanie kolejną. Po miesięcznej przerwie kolejne dawki leku będą podawane co 4 miesiące, do końca życia.

Rdzeniowy zanik mięśni, czyli co?

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) to rzadka choroba nerwowo-mięśniowa, uwarunkowana genetycznie. Schorzenie atakuje część układu nerwowego, która odpowiada za kontrolę świadomego ruchu mięśni. Choroba prowadzi do utraty neuronów ruchowych, czyli komórek w rdzeniu kręgowym, które odgrywają kluczową rolę w zakresie kontroli ruchu mięśni i ich siły. Ich zanik prowadzi do stopniowego osłabienia i zaniku mięśni. Dodatkowo prowadzi do stopniowego zmniejszenia masy i siły mięśniowej w kończynach, ale również mięśni międzyżebrowych, które są mięśniami oddechowymi. Tym samym chorzy niejednokrotnie muszą być podłączeni do respiratora.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie nerwowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Jak działa lek?

Możliwość leczenia SMA u dzieci pojawiła się dopiero w grudniu 2016 r., to właśnie wtedy zarejestrowano nowoczesny lek. Przez kolejne 2 lata w Polsce mogła z niego skorzystać tylko wybrana grupa pacjentów w ośrodkach klinicznych. Od tego roku leczenie to zostało objęte przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ programem lekowym. Poza ośrodkiem w Olsztynie lek podawany jest w Centrum Zdrowia Dziecka.

Lek podaje się do przestrzeni podpajęczynówkowej podczas nakłucia lędźwiowego. Cała procedura trwa około godziny. Zadaniem farmaceutyku jest modyfikowanie genu pacjenta w taki sposób, aby mógł wytwarzać pełnowartościowe białko, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Lekarze ze szpitala w Olsztynie za kilka tygodni rozpoczną kwalifikację kolejnych pacjentów.

Data aktualizacji: 20.08.2019,
Opublikowano: 20.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej