Lekarz zlecił ci badania? Sprawdź, jak nie przekłamać wyników

Fot: busracavus / gettyimages.com

Morfologia i badanie ogólne moczu to dwa najczęściej zlecane badania diagnostyczne. Na ich podstawie można wyłapać pierwsze objawy choroby. Jednak, aby ich wynik był jak najbardziej wiarygodny, do badań trzeba się odpowiednio przygotować. Jak?

Zgodnie z zaleceniami lekarzy każdy z nas – przynajmniej raz w roku – powinien wykonać morfologię oraz badanie ogólne moczu. Jak się do nich przygotować?

Jeśli lekarz zlecił nam badania z jakiegoś konkretnego powodu powinien powiedzieć, jak się do nich przygotować, a także wyjaśnić czy wolno nam przyjąć leki, czy też nie – mówi lek. Izabela Pietrzak, lek. chorób zakaźnych z Centrum Medycznego Damiana.

Morfologia – jak się przygotować?

  • Przyjdź na badanie na czczo

Od ostatniego posiłku musi minąć co najmniej 8 godzin. Ma to znaczenia zwłaszcza wtedy, gdy lekarz zlecił sprawdzenie stężenia glukozy we krwi. Na jej poziom może wpłynąć także kawa. Napój podnosi stężenie kortyzolu, a co za tym idzie także glukozy. Po posiłku rośne także poziom trójglicerydów

Osoby, które mają oznaczyć poziom cholesterolu nie powinny się objadać ani sięgać po tłuste potrawy przed badaniem, gdyż może to wpłynąć na wynik badania – mówi specjalistka.

  • Aktywność odłóż na później

Na dzień przed badaniem lepiej zrezygnować z aktywności fizycznej. Wysiłek zagęszcza krew, co może utrudnić jej pobranie. Obniża również poziom trójglicerydów oraz glukozy. Z wysiłku powinny zrezygnować także te osoby, które mają sprawdzić działanie wątroby.

Ruch, zwłaszcza ten intensywny może mieć wpływ na stężenie enzymów wątrobowych (czyli aminotransferaz ALT oraz AST). Dlatego, jeśli lekarz zlecił ich oznaczenie – odłóżmy aktywność na później – mówi lek. Izabela Pietrzak, lekarz chorób zakaźnych.

  • Nie pal przed badaniem

Dym z papierosów wpływa na wysycenie krwi tlenem. Dodatkowo zawarte w dymie substancje mogą zaburzyć stężenie hemoglobiny oraz liczbę czerwonych krwinek.

Zobacz także: Morfologia – podstawowe badanie krwi: normy i interpretacja wyników

  • Zrezygnuj z alkoholu

Na 2-3 dni przed badaniem trzeba zrezygnować z picia alkoholu. Procenty mogą mieć wpływ na wartości enzymów wątrobowych . Alkohol może zaburzyć także poziom cholesterolu.

  • Napij się wody

Wbrew pozorom to nieprawda, że przed pobraniem krwi nie można pić. Wręcz przeciwnie. Zbyt mała ilość płynów w organizmie może sprawić, że pobranie krwi będzie trudniejsze. Często zdarza się, że problemy przy pobieraniu krwi prowadzą do hemolizy, czyli wytrącenia się poszczególnych składników krwi. Z takiej próbki nie da się nic wyczytać i badanie trzeba powtórzyć.

Jakie badanie warto wykonywać profilaktycznie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badanie krwi i moczu - co mówią o zdrowiu? Źródło: x-news

Badanie ogólne moczu

Próbka do badania powinna być pobrana ze środkowego strumienia moczu, gdyż to właśnie on najwięcej mówi o stanie zdrowia pacjenta i ewentualnych patologiach, które mogą toczyć się w organizmie – mówi specjalistka.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Po pierwsze mocz powinien trafić do jałowego pojemnika. W przeciwnym razie wynik badania może wyjść nieprawidłowy.
  • Po drugie przed oddaniem próbki moczu trzeba dokładnie umyć okolice krocza.

Wokół części intymnych mogą się znajdować bakterie czy zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć na wynik – dodaje.

  • Po trzecie warto zrezygnować z wysiłku. Aktywność fizyczna może spowodować, że w moczu pojawi się lub wzrośnie stężenie białka i ciał ketonowych.
  • Po czwarte na dobę przed badaniem trzeba zrezygnować z seksu.
  • Po piąte panie nie powinny wykonywać badania moczu dwa dni przed i po miesiączce. W tym czasie w moczu może pojawić się większa ilość czerwonych krwinek i nabłonków, co może wpłynąć na interpretację wyniku.

Warto zaznaczyć, że jeśli jakiś parametr zaniepokoił lekarza ten zaleci powtórzenie badania – dodaje specjalistka.

Data aktualizacji: 07.09.2020,
Opublikowano: 07.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej