Lejkowata klatka piersiowa u dzieci i dorosłych – rozpoznanie, objawy, ćwiczenia

Fot. PEDRE / Getty Images

Klatka piersiowa lejkowata to najczęściej spotykany rodzaj deformacji tej części szkieletu. Stanowi wadę postawy charakteryzującą się zapadnięciem mostka i żeber do wnętrza klatki. Klatka lejkowata nieleczona może postępować i powodować powikłania pracy narządów znajdujących się w jej wnętrzu.

Leczenie schorzenia zwykle rozpoczynają ćwiczenia na klatkę piersiową lejkowatą bez względu na stopień zaawansowania choroby, jednak są one czasochłonne i wymagające dużego zaangażowania pacjenta. Lejkowata klatka piersiowa z powodzeniem reaguje na zabiegi chirurgiczne wyprowadzające zapadnięte kości i przywracające jej anatomiczny kształt i mechanikę tułowia w krótszym czasie, jednak nie każdy pacjent może skorzystać z tego typu leczenia.

Klatka piersiowa lejkowata

Klatka piersiowa lejkowata, zwana również szewską, oznacza deformację przedniej ściany klatki piersiowej o charakterze wrodzonym, charakteryzująca się zapadnięciem mostka do wnętrza klatki na różnej jego długości, przy czym sąsiadujące z mostkiem żebra zwykle ulegają kątowemu kompensacyjnemu załamaniu po obu stronach mostka, tworząc dwa garby żebrowe.

Lejkowata klatka może przybrać kształt symetryczny lub asymetryczny, czyli oznaczający przesunięcie jego położenia w prawą lub lewą stronę od linii środkowej klatki. Zniekształcenie tego typu może stanowić izolowaną wadę postawy, współwystępować z deformacjami kręgosłupa, np. hiperkifozą piersiową, a także być objawem złożonych zespołów genetycznych lub efektów nabytych i postępujących chorób o różnym podłożu. 

Operacja klatki piersiowej lejkowatej uważana jest za najbardziej skuteczny sposób leczenia, jednak jej wykonanie zależy od stopnia zaawansowania wady, w odróżnieniu od ruchowej rehabilitacji, którą można prowadzić niezależnie od postępu schorzenia. Ćwiczenia korekcyjne na klatkę piersiową lejkowatą uważane są za mało efektywne w odwracaniu zniekształcenia kostnego, ale znacznie wpływają na poprawę wydajności układowej organizmu.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Klatka lejkowata – przyczyny

Etiologia lejkowatej klatki nie jest jednoznacznie ustalona. Przyczyn tego stanu można doszukiwać się w uwarunkowaniach genetycznych o nieznanym torze dziedziczenia i mutacjach genetycznych występujących pod postacią zespołów, np. Marfana, we wrodzonych zaburzeniach układu kostno-mięśniowego klatki piersiowej czy nadmiernym wysiłku oddechowym w okresie wczesnodziecięcym.

Polecamy: Kurza klatka piersiowa – przyczyny powstawania, objawy oraz metody leczenia

Lejkowata klatka piersiowa – objawy

Do grupy najbardziej charakterystycznych objawów lejkowatej klatki należą:

  • zapadnięty mostek i garby żebrowe po obu jego stronach,
  • asymetria łuków żebrowych,
  • spłaszczona i poszerzona klatka piersiowa,
  • zwiększona kifoza piersiowa, wysunięta głowa i barki do przodu, odstające łopatki, wypukły brzuch,
  • ogólny dyskomfort i dolegliwości bólowe klatki i grzbietu,
  • osłabienie i rozciągnięcie mięśni tylnej taśmy klatki, m.in. równoległobocznego, najszerszego, czworobocznego i grupy mięśni głębokich, tzw. mięśni core,
  • przykurcze mięśni przedniej strony klatki piersiowej, głównie piersiowych i zębatych,
  • pogorszenie motoryki tułowia i obręczy barkowej,
  • zaburzenie mechaniki oddychania i problemy kardiologiczne,
  • opóźniony rozwój somatyczny, niska waga, słaba wydolność fizyczna, niechęć do aktywności sportowej i rekreacyjnej,
  • obniżona pewność siebie, niska samoocena, skłonność do depresji.

Jak rozpoznać lejkowatą klatkę piersiową?

Widoczne odstępstwa w budowie klatki piersiowej i dodatkowe powikłania stanowią przesłankę do specjalistycznych badań i diagnozy. Rozpoznanie lekarskie rozpoczyna się zwykle od wzrokowej oceny postawy ciała i pomiarów głębokości zapadnięcia, symetrii mostka i garbów żebrowych. Dalsze badania uwzględniają: rentgen i tomografię komputerową klatki piersiowej, echo i EKG serca oraz spirometrię.

Rehabilitacja klatki lejkowatej

Leczenie nieoperacyjne wady postawy wykorzystuje wiele metod nieinwazyjnych i rehabilitacyjnych poprawiających kształt i ruchomość tułowia. Jednym z nich są ćwiczenia korekcyjne na klatkę piersiową lejkowatą, bazujące na ćwiczeniach oddechowych, rozciągających przednią, a wzmacniających tylną ścianę klatki. Ćwiczenia na lejkowatą klatkę są najbardziej efektywne przy wadzie lekkiego stopnia, w zaawansowanych deformacjach stanowią raczej uzupełnienie leczenia w celu poprawy funkcji krążeniowo-oddechowej organizmu.

Przykładowe ćwiczenia:

  • siad klęczny, ręce w pozycji skrzydełek, gumowa piłka na wysokości łopatek utrzymywana przez łokcie; wdech – dociśnięcie piłki łokciami; wydech – rozluźnienie,
  • siad klęczny, ręce wzdłuż tułowia, w jednej dłoni woreczek z grochem; przekładanie woreczka z ręki do ręki za plecami, przy czym po przekazaniu woreczka do drugiej ręki następuje odwodzenie ramion do poziomu, aby obie kończyny górne tworzyły linię prostopadłą do podłoża,
  • stanie przed ścianą w odległości wyprostowanych ramion, dłonie oparte płasko o ścianę na wysokości barków, ale lekko poza ich szerokość; uginanie ramion w łokciach i zbliżanie brody do ściany przy jednoczesnym odwiedzeniu łokci na zewnątrz.

Bibliografia:

  1. T. Gaździk, Ortopedia i traumatologia, t. 1–2, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2009.
Data aktualizacji: 09.05.2019,
Opublikowano: 16.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej