Leczenie przewlekłego zapalenia zatok – skuteczne metody

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Zapalenie zatok przynosowych to stan, w którym dochodzi do obrzęków lub przerostowych zmian ich błony śluzowej. Wiąże się najczęściej z działaniem czynników infekcyjnych lub alergicznych. Powoduje zaleganie wydzieliny w zatokach oraz inne uciążliwe dolegliwości.

Sposób leczenia zapalenia zatok przynosowych zależy od tego, czy jest to stan ostry, czy przewlekły. Jeśli czynnikami wywołującymi zapalenie są alergie lub infekcje wirusowe, najczęściej można leczyć ten stan chorobowy bez stosowania antybiotyków – domowymi sposobami lub z użyciem leków działających objawowo.

Czym jest zapalenie zatok?

Zapalenie zatok to stan chorobowy dotyczący upowietrznionych przestrzeni struktur czaszki łączących się z jamą nosową. U człowieka występują cztery pary zatok: czołowe, klinowe, szczękowe i sitowe. Ich kształt i wielkość są zmienne, mogą też być podzielone na mniejsze przestrzenie cienkimi blaszkami kostnymi. W warunkach prawidłowych wydzielina wyściełających zatoki błon śluzowych wydostaje się przez ujścia przewodów łączących do jamy nosowej, a wdychane przez człowieka powietrze, mieszając się z tym znajdującym się w zatokach, ogrzewa się, oczyszcza i nawilża.

Zapalenie zatok wiąże się najczęściej z obrzękiem lub (w przewlekłych stanach) przerostem błony śluzowej. Powoduje to zamykanie się ujść zatok i nie pozwala na swobodny wypływ wydzieliny. Jej zastój stwarza odpowiednie warunki do rozwoju wtórnych infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, które nasilają objawy.

Przyczyny zapalenia zatok

Najczęstszymi przyczynami zapalenia zatok są infekcje górnych dróg oddechowych, zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Te ostatnie mogą powodować tworzenie się dużych ilości gęstej wydzieliny o charakterze ropnym, której odpływ jest utrudniony i łatwiej prowadzi do niedrożności ujść zatok. Stany zapalne mogą też być wywoływane przez reakcje alergiczne.

Zapalenie zatok trwa zwykle 2–3 tygodnie i jeśli nie przekracza jednego miesiąca, uważa się je za ostrą odmianę choroby. Stany nawracające lub trwające zdecydowanie dłużej to zapalenia przewlekłe. Wydłużaniu się okresu choroby i pogłębianiu zmian sprzyjają np.:

  • skrzywienia przegrody nosowej,
  • anomalie budowy zatok,
  • polipy w jamie nosowej lub zatokach,
  • okołowierzchołkowe zmiany zapalne zębów (dotyczy zatok szczękowych),
  • stany obniżonej odporności,
  • stałe drażnienie górnych dróg oddechowych (np. dymem papierosowym, pyłami lub substancjami chemicznymi).

Leczenie zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatok przynosowych klinowych, szczękowych, sitowych czy czołowych przebiega identycznie. W przypadku stanów ostrych podstawową formą terapii są działania objawowe. Dotyczą one:

  • ograniczenia obrzęku błony śluzowej jamy nosowej,
  • upłynnienia i zmniejszenia ilości wydzieliny, która może blokować i wypełniać zatoki,
  • zwalczania objawów dodatkowych, takich jak bóle głowy czy gorączka.

Celem jest udrożnienie ujść zatok i zapobieżenie zaleganiu w nich treści śluzowej bądź ropnej. Najczęściej stosowanymi preparatami są krople do nosa. Zawierają one np. lekko hipertoniczny roztwór soli, który powoduje rozrzedzenie wydzieliny lub środki obkurczające naczynia krwionośne i redukujące obrzęk.

Stosując preparaty zmniejszające ukrwienie błony śluzowej, należy pamiętać, że ich przewlekłe nadużywanie może doprowadzić nawet do zaniku tej delikatnej tkanki. Dawkowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Niektóre środki rozrzedzające wydzielinę mogą być też podawane w postaci syropu lub tabletek.

Przeziębienie a zapalenie zatok? Czym się różną? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Przeziębienie a zapalenie zatok? Poznaj różnice Źródło: Zdrowie

Przewlekłe czy nawracające zapalenia zatok leczy się dodatkowo miejscowo podawanymi glikokortykosteroidami (działającymi silnie przeciwzapalnie) oraz antybiotykami. Terapia musi być poprzedzona dokładnym badaniem laryngologicznym i diagnostyką pozwalającą wykluczyć zmiany takie jak polipy, skrzywienie przegrody nosowej czy deformacje zatok. Często stosowane są metody endoskopowe (wziernikowanie zatok) oraz techniki obrazowe (np. tomografia komputerowa – CT).

Jak wyleczyć zapalenie zatok domowymi sposobami?

Ważnym uzupełnieniem leczenia zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia zatok są metody domowe. Najwięcej efektów u dorosłego i dziecka przynoszą preparaty ziołowe obniżające temperaturę, zmniejszające dolegliwości bólowe czy o działaniu wykrztuśnym (powodujące upłynnienie wydzieliny). Skuteczną metodą bywa nagrzewanie zatok, choć u niektórych osób reakcja na ciepło może być paradoksalna.

Cenne jest stosowanie olejków eterycznych (np. eukaliptusowego, szałwiowego, miętowego), które mogą być dodawane do inhalacji albo stosowane do smarowania czoła czy okolic dziurek nosa. W każdym przypadku należy pamiętać o tym, by chora osoba przebywała w wietrzonym pomieszczeniu, w którym powietrze nie powinno być suche i zbyt ciepłe. Ważne jest także, by przyjmowała odpowiednią ilość płynów i regularnie wydmuchiwała nos. Często spotykane u dzieci pociąganie nosem zwiększa zaleganie wydzieliny oraz może powodować jej przedostawanie się do zatok i zaostrzenie choroby.

Bibliografia:

  1. W. Szyfter, Laryngologia – wybrane zagadnienia z patologii jamy ustnej, gardła, krtani i okolic, Poznań 2016.
  2. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2018, Liszki 2018.
Data aktualizacji: 29.06.2020,
Opublikowano: 23.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej