Leczenie na wakacjach - EKUZ będzie ważny dłużej

Fot. RobsonPL / Getty Images

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, będzie wydawana na dłuższy niż do tej pory okres. Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył okres ważności karty z 18 miesięcy do 3 lat. Jak wyrobić EKUZ i jak z niego skorzystać?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju. Dzięki karcie możemy korzystać z opieki zdrowotnej w ramach NFZ nawet podczas wakacji poza granicami Polski. 

Polecamy: Służba zdrowia w Polsce – struktura i model funkcjonowania

Do tej pory EKUZ był ważny 18 miesięcy, jednak od 1 czerwca ważność karty wynosić będzie 3 lata. W przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a także emerytów ważność karty nadal wynosić będzie pięć lat.

Fundusz podkreśla, że wydłużenie okresu ważności pozwoli na zmniejszenie częstości składania wniosków przez zainteresowanych, nie zwiększając znacznie ryzyka związanego z nieuprawnionym posługiwaniem się kartami. W przypadku osób nieuprawnionych do korzystania z opieki zdrowotnej NFZ będzie dochodził zwrotu kosztów leczenia poza granicami kraju.

Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ lub wysłać e-mailem, pocztą albo za pośrednictwem ePUAP do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego. Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie i dla każdego członka rodziny odrębnie. Wniosek można złożyć tutaj.

Wyjazd na wakacje - o czym pamiętać?

Przed wyjazdem na wakacje należy dokładnie zapoznać się z zasadami opieki medycznej na terenie danego kraju. Warto sprawdzić, gdzie w okolicy naszego pobytu znajdują się placówki medyczne lub szpitale. Obowiązkowo należy zabrać ze sobą stale przyjmowane leki oraz apteczkę pierwszej pomocy. Powinna ona zawierać: sterylne kompresy na ciało i oczy, opaski elastyczne w różnych rozmiarach, zestaw plastrów oraz opatrunków, sterylne chusty opatrunkowe, wodę utlenioną lub inny środek dezynfekujący, chustę trójkątną, opaskę siatkową, chustę z fizeliny, koc ratunkowy, nożyczki.

Oczywiście w apteczce powinny znaleźć się także środki na oparzenia słoneczne, środki przeciwko insektom (repelenty na komary i kleszcze), środki przeciwbiegunkowe oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Więcej o tym co powinna zawierać apteczka znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Apteczka na wyjazd - co warto zabrać? Źródło: X-Bank Gallery

Ubezpieczenie na wyjazd w kierunki orientalne

Udając się na wyjazd w kierunku orientalnym, czy też poza granice Unii Europejskiej, należy mieć osobne ubezpieczenie. Przeważnie za usługę medyczną płacimy na miejscu, a dopiero w kraju uzyskujemy zwrot kosztów. Warto poznać dokładne zasady ubezpieczenia zdrowotnego.

Lekarz medycyny podróży

Wizyta u lekarza medycyny podróży jest niezbędna, jeśli udajemy się właśnie w orientalnym, tropikalnym kierunku. Taką wizytę należy zaplanować odpowiednio wcześniej, aby móc wykonać zalecane szczepienia ochronne. W zależności od regionu oraz planu podróży mogą być one różne - listę szczepień obowiązkowych i zalecanych oraz placówek je wykonujących znajdziecie tutaj: Szczepienia przed podróżą.

Wizyta u lekarza medycyny podróży da Wam wiedzę, czego w danym regionie unikać, a na co można sobie pozwolić. Z całą pewnością należy uważać na jedzenie oraz wodę pitną. Powinno się korzystać tylko z butelkowanej wody, nie pić napojów z lodem, a jeść tylko to, co zostało poddane procesowi obróbki termicznej. Dzięki temu istnieje szansa, że unikniecie problemów z przewodem pokarmowym. Od lekarza medycyny podróży otrzymacie także receptę na leki z antybiotykiem na wypadek przewlekłej biegunki.

Więcej informacji znajdziecie w rozmowie z dr. Łukaszem Durajskim, specjalistą z zakresu medycyny podróży: Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Data aktualizacji: 27.05.2019,
Opublikowano: 27.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej