Leczenie i dieta przy nieswoistym zapaleniu jelit. Rozpoznanie choroby

Fot: psdesign1 / fotolia.com

Nieswoiste zapalenie jelit może przybierać różne formy. Jego główne objawy występują w obrębie układu pokarmowego, ale mogą też dotyczyć na przykład stawów. Jednym ze sposobów łagodzenia dolegliwości jest odpowiednia dieta oraz leczenie farmakologiczne. . Może się jednak okazać, że nieswoiste zapalenia jelit wymaga leczenia operacyjnego.

Najczęściej spotykane nieswoiste choroby zapalne jelit to choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i nieokreślone zapalenie okrężnicy. Ich przyczyną są najczęściej czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Nieswoiste zapalenia jelit mają charakter przewlekły i nie można ich całkowicie wyleczyć.

Objawy nieswoistego zapalenia jelit

Objawy nieswoistego zapalenia jelita mogą mieć dwojaki charakter: jelitowy i pozajelitowy. W pierwszej grupie są takie objawy, jak:

  • przewlekła, nawracająca biegunka, często z domieszką krwi,
  • nawracające bóle brzucha,
  • nudności,
  • utrata masy ciała,
  • niedokrwistość,
  • niewyjaśnione, ogólne objawy choroby zapalnej: stany podgorączkowe i gorączka, przyspieszone opadanie erytrocytów OB, leukocytoza, trombocytoza).

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna są zależne od lokalizacji, rozległości i zaawansowania. W najczęstszych przypadkach, czyli przy zajęciu odcinka jelita krętego, głównym symptomem jest ból brzucha i biegunka. Takie same objawy występują, gdy choroba zaatakuje jelito grube. Zmiany pojawiające się w okolicach odbytu to wyrośla skórne, owrzodzenia, szczeliny, ropnie i przetoki okołoodbytowe. Krew w kale jest też głównym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. W ciężkich przypadkach występuje także m.in. obniżenie ciśnienia tętniczego, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, osłabienie perystaltyki i niedokrwistość. Obu chorobom towarzyszyć może osłabienie, gorączka i spadek masy ciała.

Zobacz także: Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

U około połowy osób zapadających na nieswoiste choroby zapalne jelit występują także objawy pozajelitowe. Są to:

  • obwodowe zapalenie stawów,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • rumień guzowaty.

Dieta podczas nieswoistego zapalenia jelit

Obok farmakologicznego leczenia nieswoistego zapalenia jelit, ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Dobrze dobrana powinna łagodzić objawy choroby i zapobiegać powikłaniom nieswoistych chorób zapalnych jelit.

Dokładne zalecenia dietetyczne zależą od konkretnego przypadku. Zazwyczaj dieta w okresie wyciszenia objawów powinna być zbliżona do diety zdrowego człowieka. W okresach zaostrzenia nieswoistego zapalenia jelit z jadłospisu należy wyeliminować produkty wzdymające lub powodujące powstawanie gazów. Należą do nich:

  • ciemne pieczywo, grube kasze, otręby, musli,
  • wszystkie rodzaje kapusty,
  • grzyby
  • cebula, czosnek, por,
  • seler, rzepa, kalafiory,
  • rośliny strączkowe – bób, soja, fasola, groch, soczewica,
  • jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie, banany, suszone owoce,
  • orzechy, migdały, mak,
  • sery pleśniowe, ryby, surowe mięsa,
  • potrawy smażone,
  • mleko i niektóre przetwory mleczne,
  • cukier i słodycze,
  • piwo i napoje gazowane.

Przy nieswoistych zapaleniach jelit duże znaczenie ma nie tylko dobór jadłospisu, ale też sposób przygotowywania dań. W zaostrzeniu choroby zaleca się przede wszystkim gotowanie w wodzie lub na parze. Zdecydowanie nie zaleca się natomiast duszenia z obsmażaniem, pieczenia tradycyjnego, smażenia, zasmażek, odgrzewania, odsmażania.

Jeżeli przy nieswoistym zapaleniu jelit niemożliwe jest odżywianie naturalne bądź nie przynosi ono poprawy, stosuje się żywienie pozajelitowe lub dojelitowe. Żywienie pozajelitowe odbywa się dożylnie. Żywienie jelitowe polega na przyjmowaniu gotowych preparatów doustnie lub przy użyciu zgłębnika.

Zobacz także: Wrzodziejące zapalenie jelit

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci

Nieswoiste zapalenie jelit rzadko dotyczy dzieci. Choroby te najczęściej rozpoznaje się między 15. a 30. rokiem życia, choć pierwsze objawy mogą wystąpić także w młodszym wieku. U dzieci szczególnie niebezpieczne może być wynikające z choroby niedożywienie. Nieswoiste zapalenie jelit może skutkować u nich opóźnieniem wzrastania i zbyt niską masą ciała. Zdarzają się też przypadki opóźnienia dojrzewania płciowego.

Nieswoiste zapalenie jelit – leczenie

Nieswoiste zapalenie jelit można leczyć farmakologicznie. Zaczyna się je najczęściej od podawania aminosalicylanów i kortykosteroidów łagodzących stany zapalne. By im zapobiegać, choremu podaje się także leki hamujące działanie układu odpornościowego. W przypadkach umiarkowanego lub ciężkiego przebiegu nieswoistego zapalenia jelit, gdy inne zastosowane metody nie dają efektu, chory musi przyjmować leki biologiczne. Pomagają one kontrolować objawy, utrzymać stan ich wyciszenia i wspomagają gojenie błony śluzowej. Jeżeli podczas choroby Leśniowskiego-Crohna wystąpią infekcje, podaje się antybiotyki.

W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna leczenie operacyjne jest konieczne u ok. 70% chorych. Zabieg chirurgiczny bardzo często polega na usunięciu fragmentu jelita. U osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego ten odsetek waha się między 10% a 40%. Przy tej odmianie nieswoistego zapalenia jelita operacja może obejmować usunięcie całej okrężnicy. Konieczne jest wtedy pozostawienie w brzuchu otworu, przez który zbiera się resztki pochodzące z trawienia.

Zobacz też: Zespół jelita drażliwego

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Zośka 23.01.2018r.

Zanim w tym państwie ktoś z litosci zdecyduje się podać lek biologiczny, to jelito jest już tak zniszczone,że trzeba je usunąć. pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej