Lasy Państwowe ostrzegają przed trującą rośliną. Czym charakteryzuje się starzec jakubek i dlaczego jest niebezpieczny?
Fot: aga7ta / gettyimages.com
Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) to roślina, którą można spotkać praktycznie w całej Polsce. Mimo że dawniej uchodziła za roślinę lecznicą, to dziś już wiadomo, że kontakt z nią może być bardzo niebezpieczny, zwłaszcza dla zwierząt. Lasy Państwowe wydały w tej sprawie specjalny komunikat.
Strzec jakubek uznawany jest za roślinę leczniczą. Stosowany jest w leczeniu nadciśnienia czy niektórych chorób wątroby. Zgodnie z wierzeniami łagodzi kolki, choroby skóry, zwalcza wypraski i przyspiesza gojenie się ran. Dziś już wiadomo, że roślina może być niebezpieczna. Zawarte w niej związki są toksyczne i silnie trujące. Groźna może być także po wysuszeniu.
Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Lasy Państwowe roślina jest szczególnie niebezpieczna dla zwierząt domowych (psów i kotów) czy gospodarskich (np. koni). U zwierząt, które zjedzą roślinę może dojść do uszkodzenia wątroby, a nawet śmieci zwierzęcia. Dlatego posiadacze zwierząt powinni zwróci na roślinę szczególną uwagę.
Które rośliny mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Które rośliny są trujące i niebezpieczne dla naszego zdrowia? Źródło: W dobrym stylu
Jak wygląda roślina i gdzie można ją spotkać?
Starzec jakubek to roślina, którą można spotkać praktycznie na terenie całego kraju. Roślina ma wysoką łodygę (może osiągnąć nawet 120 cm wysokości), która rozgałęzia się nagie lub wełnisto owłosione długie pędy. Liście są lirowate i pierzastodzielne. Z łodygą tworzą niemal kąt prosty. Starzec jakubek ma żółte kwiaty, ich średnica waha od 1,5-2,5 centymetra i kształtem przypominają języczki. Roślina kwitnie na przełomie czerwca i września.
Można ją spotkać głównie na łąkach, przydrożnych brzegach pól i lasów, a także w rowach.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?