Laserowe wybielanie zębów – cena, efekty, przebieg zabiegu

andresr/getty images

Laserowe wybielanie zębów to jedna z możliwości poprawy koloru zębów. Zabieg ma wiele zalet. Wśród nich należy zwrócić uwagę zwłaszcza na długo utrzymujące się i zadowalające efekty. Koszt wybielania laserowego jest dość spory. Sięga kilkuset złotych.

Białe i zdrowe zęby w dużym stopniu wpływają na wygląd zewnętrzny i ogólne samopoczucie. Stomatologia oferuje wiele zabiegów zapewniających piękny uśmiech. Jednym z bardziej popularnych w ostatnim czasie jest laserowe wybielanie zębów. Zabieg obarczony jest pewnymi przeciwwskazaniami i nie może zostać przeprowadzony u wszystkich osób, w tym m.in.: bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych lub periodontologicznych czy ze znacznymi ubytkami szkliwa.

Laserowe wybielanie zębów

Laserowe wybielanie zębów to jeden z nowocześniejszych i częściej wybieranych zabiegów zapewniających poprawę koloru zębów. Rozpoczyna się od włożenia rozwieraka do ust i zaaplikowania na linii dziąseł żelowego preparatu w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony (odizolowania od działania środka wybielającego). Żel utwardza się za pomocą lampy UV. Specjalista nakłada na oczyszczoną i osuszoną płytkę zębową preparat do wybielania na bazie nadtlenku wodoru (H2O2), który następnie poddaje naświetlaniu przy użyciu specjalnego urządzenia. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu światła o odpowiedniej długości fali, które emitowane jest przez system specjalnych lamp lub laser diodowy. Źródło światła ustawia się prostopadle z zachowaniem około 30 cm odległości od zębów. Podczas pracy urządzenia z nałożonego preparatu uwolnione zostają aktywne cząsteczki, które wnikają w zmiany kolorystyczne na zębach, powodując rozkład barwników odpowiedzialnych za powstawanie plam. Naświetlanie trwa średnio 15 minut. Na koniec ściąga się rozwierak, usuwa preparat wybielający z zębów i ochronny z dziąseł, po czym płucze usta ciepłą wodą. Zabieg laserowego wybielania zębów trwa od 30 do 60 minut. Należy nadmienić, że jest bezbolesny, choć u niektórych osób może pojawić się nadwrażliwość na zimno. Dolegliwość ustępuje zwykle po 1–4 dniach.

Czytaj takżePasta skutecznie wybielająca zęby – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Przygotowanie do laserowego wybielania zębów

Zanim przystąpi się do zabiegu wybielania zębów laserem, konieczne jest odpowiednie przygotowanie, w tym:

  • zebranie wywiadu i zbadanie pacjenta w celu określenia stanu jamy ustnej i ustalenia podłoża ewentualnych przebarwień zębów,
  • wyleczenie wszystkich zębów, w innym wypadku przez ubytki substancje wybielające przedostać by się mogły do miazgi zębowej, w konsekwencji czego doszłoby do jej podrażnienia,
  • zwalczenie chorób dziąseł,
  • dokładne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, czyli skaling,
  • poddanie się polerowaniu i piaskowaniu zębów.

Specjaliści podkreślają, że skuteczność laserowego wybielania zębów w dużym stopniu determinowana jest właściwym przygotowaniem do zabiegu.

Laserowe wybielanie zębów – efekty

Efekty laserowego wybielania zębów utrzymują się średnio przez 2 lata. Dzięki zabiegowi zęby rozjaśnione zostają o 3–4 odcienie w stosunku do wyjściowego koloru płytki zębowej. Dodatkowo laser zapewnia usunięcie większości nieestetycznie wyglądających plam i przebarwień. Stabilizacja koloru zębów trwa od kilku do kilkunastu dni od zabiegu.

Laserowe wybielanie zębów – zalecenia po zabiegu

Wybielanie laserowe zębów wiąże się z koniecznością przestrzegania przez kilka dni od zabiegu specjalnego sposobu odżywiania. Realizacja odpowiedniej diety wpływa w dużym stopniu na efekty zabiegu, gdyż osłabione szkliwo wykazuje dużą zdolność do chłonięcia barwników. W związku z tym jadłospis powinien opierać się na produktach niebarwiących, takich jak: jogurt naturalny, ryż, kefir, makaron, maślanka. W tzw. białej diecie nie ma miejsca na kawę, czerwone wino, herbatę czy barwiące owoce. Dodatkowo przez co najmniej 48 godzin od zabiegu nie należy palić papierosów.

Koszt wybielania laserowego może różnić się znacznie między poszczególnymi gabinetami stomatologicznymi. Wpływ na cenę miewa prestiż gabinetu, jego lokalizacja czy umiejętności i doświadczenie stomatologa. Wartość zabiegu wynosi kilkaset złotych, choć w niektórych gabinetach sięgać może nawet do 2500 zł.

Laserowe wybielanie zębów – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do laserowego wybielania zębów wymienia się m.in.:

  • wiek poniżej 16 lat,
  • poważne choroby ogólnoustrojowe,
  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik wykorzystywanych podczas zabiegu preparatów,
  • brak zdyscyplinowania,
  • wysoką wrażliwość zębów na zmiany temperatur.

Zabieg nie zostanie przeprowadzony u osób z chorobami przyzębia, zapaleniem czy recesją dziąseł, niektórymi przebarwieniami nieorganicznymi (polekowymi), mechanicznym lub próchnicowym uszkodzeniem zębów, bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych lub periodontologicznych, ze znacznymi ubytkami szkliwa. Dodatkowo nie powinny mu się poddawać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Za względne przeciwwskazanie uważa się obecność na przednich zębach koron protetycznych, których kolor nie ulegnie zmianie w takim samym stopniu jak pozostałych zębów. Po wybielaniu należy liczyć się z koniecznością ich wymiany.

Zobacz film: Wybielanie zębów w domu - fakty i mity

źródło: Dzień dobry TVN

Bibliografia:

1. K. Grzech-Leśniak, Wykorzystanie lasera diodowego w procedurze wybielania zębów z nadwrażliwością zębiny, [w:] „Magazyn Stomatologiczny” 2015, 6, s. 59–64.

2. K. Skośkiewicz-Malinowska, Trudności i powikłania w wybielaniu zębów, [w:] „Dental and Medical Problems” 2006, 43(1), s. 127–133.

3. A. Walczak, Wybielanie zębów laserem diodowym – case study, [w:] „Asysta Dentystyczna” 2018, 1, s. 27–29.

Data aktualizacji: 01.07.2020,
Opublikowano: 04.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej