Białe i zdrowe zęby w dużym stopniu wpływają na wygląd zewnętrzny i ogólne samopoczucie. Stomatologia oferuje wiele zabiegów zapewniających piękny uśmiech. Jednym z bardziej popularnych w ostatnim czasie jest laserowe wybielanie zębów. Zabieg obarczony jest pewnymi przeciwwskazaniami i nie może zostać przeprowadzony u wszystkich osób, w tym m.in.: bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych lub periodontologicznych czy ze znacznymi ubytkami szkliwa.
Laserowe wybielanie zębów
Laserowe wybielanie zębów to jeden z nowocześniejszych i częściej wybieranych zabiegów zapewniających poprawę koloru zębów. Rozpoczyna się od włożenia rozwieraka do ust i zaaplikowania na linii dziąseł żelowego preparatu w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony (odizolowania od działania środka wybielającego). Żel utwardza się za pomocą lampy UV. Specjalista nakłada na oczyszczoną i osuszoną płytkę zębową preparat do wybielania na bazie nadtlenku wodoru (H2O2), który następnie poddaje naświetlaniu przy użyciu specjalnego urządzenia. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu światła o odpowiedniej długości fali, które emitowane jest przez system specjalnych lamp lub laser diodowy. Źródło światła ustawia się prostopadle z zachowaniem około 30 cm odległości od zębów. Podczas pracy urządzenia z nałożonego preparatu uwolnione zostają aktywne cząsteczki, które wnikają w zmiany kolorystyczne na zębach, powodując rozkład barwników odpowiedzialnych za powstawanie plam. Naświetlanie trwa średnio 15 minut. Na koniec ściąga się rozwierak, usuwa preparat wybielający z zębów i ochronny z dziąseł, po czym płucze usta ciepłą wodą. Zabieg laserowego wybielania zębów trwa od 30 do 60 minut. Należy nadmienić, że jest bezbolesny, choć u niektórych osób może pojawić się nadwrażliwość na zimno. Dolegliwość ustępuje zwykle po 1–4 dniach.
Czytaj także: Pasta skutecznie wybielająca zęby – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Przygotowanie do laserowego wybielania zębów
Zanim przystąpi się do zabiegu wybielania zębów laserem, konieczne jest odpowiednie przygotowanie, w tym:
- zebranie wywiadu i zbadanie pacjenta w celu określenia stanu jamy ustnej i ustalenia podłoża ewentualnych przebarwień zębów,
- wyleczenie wszystkich zębów, w innym wypadku przez ubytki substancje wybielające przedostać by się mogły do miazgi zębowej, w konsekwencji czego doszłoby do jej podrażnienia,
- zwalczenie chorób dziąseł,
- dokładne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego, czyli skaling,
- poddanie się polerowaniu i piaskowaniu zębów.
Specjaliści podkreślają, że skuteczność laserowego wybielania zębów w dużym stopniu determinowana jest właściwym przygotowaniem do zabiegu.
Laserowe wybielanie zębów – efekty
Efekty laserowego wybielania zębów utrzymują się średnio przez 2 lata. Dzięki zabiegowi zęby rozjaśnione zostają o 3–4 odcienie w stosunku do wyjściowego koloru płytki zębowej. Dodatkowo laser zapewnia usunięcie większości nieestetycznie wyglądających plam i przebarwień. Stabilizacja koloru zębów trwa od kilku do kilkunastu dni od zabiegu.
Laserowe wybielanie zębów – zalecenia po zabiegu
Wybielanie laserowe zębów wiąże się z koniecznością przestrzegania przez kilka dni od zabiegu specjalnego sposobu odżywiania. Realizacja odpowiedniej diety wpływa w dużym stopniu na efekty zabiegu, gdyż osłabione szkliwo wykazuje dużą zdolność do chłonięcia barwników. W związku z tym jadłospis powinien opierać się na produktach niebarwiących, takich jak: jogurt naturalny, ryż, kefir, makaron, maślanka. W tzw. białej diecie nie ma miejsca na kawę, czerwone wino, herbatę czy barwiące owoce. Dodatkowo przez co najmniej 48 godzin od zabiegu nie należy palić papierosów.
Koszt wybielania laserowego może różnić się znacznie między poszczególnymi gabinetami stomatologicznymi. Wpływ na cenę miewa prestiż gabinetu, jego lokalizacja czy umiejętności i doświadczenie stomatologa. Wartość zabiegu wynosi kilkaset złotych, choć w niektórych gabinetach sięgać może nawet do 2500 zł.
Laserowe wybielanie zębów – przeciwwskazania
Wśród przeciwwskazań do laserowego wybielania zębów wymienia się m.in.:
- wiek poniżej 16 lat,
- poważne choroby ogólnoustrojowe,
- nadwrażliwość na jakikolwiek składnik wykorzystywanych podczas zabiegu preparatów,
- brak zdyscyplinowania,
- wysoką wrażliwość zębów na zmiany temperatur.
Zabieg nie zostanie przeprowadzony u osób z chorobami przyzębia, zapaleniem czy recesją dziąseł, niektórymi przebarwieniami nieorganicznymi (polekowymi), mechanicznym lub próchnicowym uszkodzeniem zębów, bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych lub periodontologicznych, ze znacznymi ubytkami szkliwa. Dodatkowo nie powinny mu się poddawać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Za względne przeciwwskazanie uważa się obecność na przednich zębach koron protetycznych, których kolor nie ulegnie zmianie w takim samym stopniu jak pozostałych zębów. Po wybielaniu należy liczyć się z koniecznością ich wymiany.
Zobacz film: Wybielanie zębów w domu - fakty i mity
Bibliografia:
1. K. Grzech-Leśniak, Wykorzystanie lasera diodowego w procedurze wybielania zębów z nadwrażliwością zębiny, [w:] „Magazyn Stomatologiczny” 2015, 6, s. 59–64.
2. K. Skośkiewicz-Malinowska, Trudności i powikłania w wybielaniu zębów, [w:] „Dental and Medical Problems” 2006, 43(1), s. 127–133.
3. A. Walczak, Wybielanie zębów laserem diodowym – case study, [w:] „Asysta Dentystyczna” 2018, 1, s. 27–29.