Kwasica oddechowa i metaboliczna – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: Morsa Images / gettyimages.com

Kwasica stanowi zagrożenie dla życia człowieka, dlatego konieczne jest wyrównanie jej w warunkach szpitalnych. Leczenie jest przyczynowe. U noworodków przejściowa kwasica oddechowo-metaboliczna może wynikać z nadmiaru kwasu mlekowego, niedotlenienia i wyziębienia.

Stały poziom jonów wodorowych w płynach ustrojowych to konieczny warunek wszystkich procesów enzymatycznych w organizmie, a tym samym prawidłowej pracy wszystkich komórek. Aby ten stały poziom był utrzymany, konieczna jest właściwa praca nerek i płuc, które wydalają odpowiednio nielotny wodorowęglan sodu i dwutlenek węgla.

Jest to oczywiście znaczne uproszczenie tych procesów, ale pozwala na rozróżnienie typów zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej, a mianowicie kwasicy oddechowej i metabolicznej (nieoddechowej) oraz zasadowicy oddechowej i metabolicznej.

Kwasica jako jedno z zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej

Kwasica oznacza spadek poziomu pH płynów ustrojowych. Norma pH w badaniach laboratoryjnych wynosi 7,35–7,45. Wyróżnia się następujące zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej:

  • niewyrównana kwasica oddechowa – spadek pH krwi, wzrost poziomu dwutlenku węgla;
  • wyrównana kwasica oddechowa – spadek pH krwi, wzrost poziomu dwutlenku węgla, wzrost poziomu wodorowęglanów;
  • niewyrównana kwasica metaboliczna – spadek pH krwi, spadek poziomu wodorowęglanów;
  • wyrównana kwasica metaboliczna – spadek pH krwi, spadek poziomu wodorowęglanów, spadek poziomu dwutlenku węgla;
  • niewyrównana zasadowica oddechowa – wzrost pH krwi, spadek dwutlenku węgla;
  • wyrównana zasadowica oddechowa – wzrost pH krwi, spadek dwutlenku węgla, spadek wodorowęglanów;
  • niewyrównana zasadowica metaboliczna – wzrost pH krwi, wzrost wodorowęglanów;
  • wyrównana zasadowica metaboliczna – wzrost pH krwi, wzrost wodorowęglanów, wzrost dwutlenku węgla.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Kwasica oddechowa a metaboliczna – przyczyny

Kwasica oddechowa wywołana jest nadmiarem dwutlenku węgla, co z kolei wynika z zaburzeń wentylacji płuc. Zaburzenie może mieć charakter przewlekły lub ostry. Kwasica metaboliczna wynika ze spadku poziomu wodorowęglanów, co może mieć następujące przyczyny:

  • nadmierne wytwarzanie kwasów w organizmie – kwasica ketonowa jako powikłanie cukrzycy, kwasica mleczanowa, zatrucia alkoholem czy salicylanami,
  • choroby cewek nerkowych,
  • przetoki.

Objawy kwasicy

Objawy kwasicy metabolicznej zależą od przyczyny pierwotnej. Odchylenia w badaniach laboratoryjnych to główny wyznacznik kwasicy. Aby wyrównać zaburzenie, organizm zaczyna się bronić poprzez pogłębienie i przyspieszenie oddechów, czyli hiperwentylację, co ma na celu obniżenie poziomu dwutlenku węgla we krwi. Dla przykładu, pacjent z kwasicą ketonową, czyli wywołaną dekompensacją cukrzycy będzie miał następujące objawy:

  • wzrost pragnienia i suchość w jamie ustnej,
  • nadmierna ilość wydalanego moczu,
  • osłabienie, senność,
  • zaburzenia świadomości,
  • nudności i wymioty,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • spadek ciśnienia,
  • przyspieszony oddech, a z czasem coraz bardziej spłycony,
  • zapach acetonu z ust,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • wzrost napięcia powłok brzusznych.

Kwasica oddechowa wynika z zaburzeń oddychania, w związku z czym będą one głównym objawem współistniejącym z kwasicą.

Zobacz film: Dlaczego większość chorych nie wie, że ma problem z nerkami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Leczenie kwasicy

Kwasica leczona jest przyczynowo. Stosuje się ponadto wlewy wodorowęglanów. Kwasica jest stanem zagrożenia życia, dlatego leczy się ją wyłącznie w warunkach szpitalnych. Leczenie przyczynowe polega na wyrównywaniu mechanizmów doprowadzających do kwasicy. W przypadku kwasicy ketonowej będzie to nawadnianie, podawanie glukozy, insuliny, wyrównywanie gospodarki elektrolitowej. Kwasica oddechowa będzie wymagała często tlenoterapii.

Kwasica u noworodka

Kwasica u noworodka jest zjawiskiem występującym zawsze nawet u zdrowego, donoszonego noworodka. Oczywiście chodzi tu o lekką kwasicę, szybko ustępującą. Jej przyczyną jest przejście kwasu mlekowego od matki do dziecka podczas porodu i chwilowe niedotlenienie okołoporodowe. Utrzymująca się, nasilona kwasica u noworodka jest bardzo poważnym zaburzeniem, do którego predysponuje wiele stanów. Najczęstsze jest przede wszystkim niedotlenienie okołoporodowe. Odpowiednio wdrożona tlenoterapia pozwala na szybkie wyrównanie tych zaburzeń. Noworodek może również rozwinąć kwasicę np. na skutek wyziębienia.

Zobacz film: Diagnostyka cukrzycy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 29.05.2018,
Opublikowano: 29.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej