Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem?

Fot: Lasse Kristensen / gettyimages.com

Od 16 kwietnia każdy z nas – w przestrzeni publicznej - będzie musiał mieć zasłonięte usta i nos. Większość z nas sięgnie po maseczki ochronne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie chronią jednakowo. O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę przy zakupie maseczek?

Do wykonania maseczki można użyć bawełnianego materiału, papieru czy flizeliny. Bardziej specjalistyczne zawierają specjalne filtry, które zatrzymują chorobotwórcze drobnoustroje.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak chronią poszczególne rodzaje maseczek?

Maseczki z materiału, papieru lub fizeliny nie stanowią szczelnej bariery mikrobiologicznej. Mimo to prawidłowo noszone zatrzymają aerozole, w których może znajdować się groźny wirus.

Maseczki, np. klasy FFP2 czy FFP3, zwłaszcza te z zaworkiem, mogą przepuszczać patogen, do otoczenia. Podczas wdechu zaciągamy powietrze całą powierzchnią maseczki i wtedy jest ono filtrowane, natomiast całe wydychane powietrze wydostaje się zaworek. Dlatego ich stosowanie ma sens tylko wtedy, gdy to my chcemy się uchronić przed zakażeniem.

Najbezpieczniejsze są półmaski – najlepiej typy FFP2 i FFP3 bez zaworka - które chronią zarówno nas, jak i otoczenie. Ich jedyną wadą jest to, że może się w nich nieco trudniej oddychać.

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

Nawet najlepszej jakości maseczka nie spełni swojego zadania, jeśli jest noszona nieprawidłowo. Jednym z najczęstszych błędów jest zakrywanie jedynie ust. Tylko przy jednoczesnym zasłonięciu ust i nosa zapewniamy sobie ochronę. Ogromna większość maseczek jest rozciągliwa, dlatego podczas ich zakładania należy zadbać o to, aby przylegała ona dokładnie do twarzy i zasłoniła nos, usta oraz brodę.

Dezynfekować obuwie? Co z jedzeniem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz także: Dezynfekować obuwie? Co z jedzeniem? Specjaliści rozwiewają wątpliwości Źródło: 36,6

Część osób, aby nie zdejmować maseczki, zsuwa ją na brodę. W ten sposób patogenny, które znalazły się na jej zewnętrznej powierzchni, mogą się bardzo łatwo dostać do naszego organizmu.

Zdejmowanie maseczki – jak robić to prawidłowo?

Błędy pojawiają się nie tylko przy zakładaniu czy noszeniu maseczki, ale także podczas zdejmowania. Zatem, jak zrobić to prawidłowo? Nie można dotykać zewnętrznej części maseczki, aby ją zdjąć należy – pojedynczo – zdejmować zauszniki. Zarówno przed założeniem, jak i po zdjęciu maseczki trzeba bardzo dokładnie umyć ręce.

Jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Wiele osób ma problemy z oddychaniem w maseczce, skarżą się na duszności. Jak uniknąć takich problemów i jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Przez maseczkę powinniśmy oddychać tak, jak oddychamy bez maseczki, pod warunkiem, że robimy to prawidłowo. Czyli spokojnie, regularnie, dolną częścią klatki piersiowej, a wdech i wydech robimy nosem. Oddychanie przez usta może tylko pogłębić wrażenie duszności - mówiła w Dzień Dobry TVN lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka terapii oddechowych.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że oddychanie przez nos jest znacznie bezpieczniejsze. To właśni on ogrzewa ogrzewa powietrze, które trafi do płuc, ale przede wszystkim oczyszcza je z groźnych dla naszego zdrowia patogenów. O takim oddychaniu muszą także pamiętać osoby, które uprawiają sport.

Bieganie w maseczce jest bezpieczne i możliwe pod warunkiem, że maseczka została wykonana z materiału, który przepuszcza powietrze. Niestety wiele osób zaczyna oddychać przez usta wcześniej, niż wymagają tego potrzeby metaboliczne. Po nałożeniu maseczki to oddychanie może się zwiększyć i część osób zaczyna się hiperwentylować, a to może powodować skurcze oskrzeli i może wywołać szereg niepokojących objawów - dodaje specjalistka.

Skąd się bierze duszność w czasie noszenia maseczki?

Przyczyn może być kilka. Bardzo często do głosu dochodzi aspekt psychologiczny. Zakrycie nosa i ust pogłębia wrażenie, że oddycha nam się gorzej. Bardzo ważne jest nasze nastawienie i zrozumienie, że noszenie maseczki przede wszystkim zapewnia nam ochronę. Co jeszcze trzeba wiedzieć o oddychaniu w maseczce? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz także: Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 23.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej