Psychologia wyodrębnia dwa podstawowe typy osobowości – introwertyzm i ekstrawertyzm – które przedstawiają dwa przeciwstawne sobie charaktery. Bardzo rzadko jednak występuje tzw. czysty typ osobowości introwertycznej czy ekstrawertycznej. Najczęściej mamy do czynienia z dominacją niektórych cech lub typem mieszanym.
Kim jest introwertyk?
Introwertykiem określana jest osoba, u której dominują takie cechy, jak: spokój, opanowanie, rozwaga, skrupulatność i dążenie do osiągnięcia spokoju i harmonii w życiu wewnętrznym. Introwertyk nie potrzebuje wielu bodźców zewnętrznych. Gwar, hałas i liczne towarzystwo innych ludzi go męczą i nie jest w stanie znieść ich przez dłuższy czas. Efektywnie odpoczywa jedynie w zaciszu własnego domu lub w miejscach, w których czuje się komfortowo. Dodatkowo nadmiar bodźców zewnętrznych negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie w pracy – najlepiej skupia się w ciszy. Introwertyk posiada cechy, które czynią z niego dobrego słuchacza, który zawsze wysłucha swojego rozmówcy do końca i nie będzie mu przerywał. Długo utrzymuje kontakt wzrokowy – nie tylko w trakcie mówienia (jak w przypadku ekstrawertyka), ale również kiedy słucha. Dwa razy się zastanowi, zanim udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie.
Introwertycy dobrze radzą sobie z zadaniami wymagającymi skupienia i uwagi, zwłaszcza jeśli mogą je rozwiązywać w komfortowych dla siebie warunkach, czyli bez rozpraszających bodźców. Z reguły osiągają lepsze wyniki na studiach niż na wcześniejszych etapach nauczania, ale często mają większy problem z zapamiętywaniem nazwisk i twarzy.
Introwertyk w związku – jak kocha introwertyk?
Jeżeli introwertyk spotyka się z ekstrawertykiem, jego zachowanie może być odebrane jako zbyt nieśmiałe i za mało spontaniczne. Dodatkowo jego partner może czuć się w związku z nim odrzucony, co wynika z niewiedzy, że osoba z tym typem osobowości musi od czasu do czasu pobyć sama. Introwertyk w związku nie jest skłonny do zwierzeń i odsłaniania siebie oraz swoich uczuć. Lubi chodzić własnymi drogami i niezbyt chętnie spędza czas na hucznych imprezach w towarzystwie licznych znajomych.
Według niektórych specjalistów ludzie z tym typem osobowości stanowią mniejszość w społeczeństwie, dlatego związki z nimi czy kontakty w pracy mogą być utrudnione bez znajomości podstaw psychologii. Dla introwertyka najważniejsze w związku jest odnalezienie akceptacji. Potrzebuje partnera, który pozwoli mu być sobą. Często dochodzi do sytuacji, w której introwertyzm jest odrzucany przez społeczeństwo, dlatego ludzie reprezentujący ten typ osobowości muszą udawać, aby zaspokoić społeczne oczekiwania. O ile można udawać w pracy, o tyle w związku się to nie uda.
Introwertyk w pracy
Niektóre cechy introwertyka czynią go dobrym pracownikiem. Przede wszystkim jest on skrupulatny i dokładny, zawsze oddaje się powierzonemu zadaniu i nie potrzebuje do tego nadmiaru motywacji czy poklasku.
Dobrze pracuje w pojedynkę, ale gorzej, jeśli wymaga się od niego działania w grupie. Praca w zespole oznacza dla niego alienację i osamotnienie. Szczególnie drażnią go głośne osoby, więc nie przepada za tzw. „burzą mózgów” i stara się jej unikać. Natomiast jest bardzo produktywny, jeśli pozwoli mu się pracować w samotności i skupieniu nad autonomicznym projektem.
Zobacz także: Temperament – czym jest i jakie są jego podstawowe typy?
Introwertyk w pracy często uchodzi za osobę małomówną, z którą łatwiej porozumiewać się mailowo niż telefonicznie. Wbrew pozorom jest też bardzo kreatywny i jeśli pozwoli mu się pracować na własnych zasadach, wykaże tę kreatywność w wykonanych zadaniach. Należy pamiętać, że wielu artystów przejawia ten typ osobowości. Zdaniem psychologów introwertyków jest mniej niż ekstrawertyków. W życiu prywatnym mają specyficzne podejście do świata, a w pracy są często cenieni za nietuzinkowe podejście i rewolucyjne rozwiązania.
Zobacz także: Empatia – czym jest zdolność odczuwania? Co oznacza brak empatii?
Introwertyk – test. Jakim typem osobowości jesteś?
Zazwyczaj człowiek wyróżnia w swojej osobowości zarówno cechy ekstrawertyzmu jak i introwertyzmu. W razie problemów z określeniem, który typ osobowości jest tym dominującym, warto przeprowadzić test na introwertyzm, który składa się z kilku prostych pytań:
- Po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę czy poleżeć w domu przed telewizorem?
- Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko, jak wchodzisz czy zostajesz do samego końca?
- Rozmawiając z kimś, wolisz przemyśleć swoją odpowiedź dwa razy czy mówisz bez zastanowienia?
Zobacz także: Arteterapia - definicja, cele i metody leczenia sztuką
Osoby o dominujących cechach związanych z introwertycznością najchętniej zostają po pracy w domu i spędzają ten czas przed telewizorem lub z książką w ręku. Na imprezę nawet nie pójdą, a jeżeli muszą, wyjdą z niej bardzo szybko. Jeżeli natomiast chodzi o rozmowę, to introwertyk zdecydowanie najpierw pomyśli, zanim odpowie na zadane mu pytanie.
Bibliografia:
- http://charaktery.eu/artykul/jestes-samotnikiem-introwertykiem-jakim-sprawdz-testst