Kto to jest introwertyk? Jakie są jego cechy i mocne strony w pracy?

Fot: verbaska / stock.adobe.com

Introwertyk jest określeniem typu osobowości. Taka osoba lubi własne towarzystwo i dobrze funkcjonuje w samotności. Nadmiar bodźców zewnętrznych powoduje, że źle się czuje i nie jest w stanie pracować. Introwertyzm jest typem bacznego obserwatora rzeczywistości, który dwa razy pomyśli, zanim coś powie.

Psychologia wyodrębnia dwa podstawowe typy osobowości – introwertyzm i ekstrawertyzm – które przedstawiają dwa przeciwstawne sobie charaktery. Bardzo rzadko jednak występuje tzw. czysty typ osobowości introwertycznej czy ekstrawertycznej. Najczęściej mamy do czynienia z dominacją niektórych cech lub typem mieszanym.

Kim jest introwertyk?

Introwertykiem określana jest osoba, u której dominują takie cechy, jak: spokój, opanowanie, rozwaga, skrupulatność i dążenie do osiągnięcia spokoju i harmonii w życiu wewnętrznym. Introwertyk nie potrzebuje wielu bodźców zewnętrznych. Gwar, hałas i liczne towarzystwo innych ludzi go męczą i nie jest w stanie znieść ich przez dłuższy czas. Efektywnie odpoczywa jedynie w zaciszu własnego domu lub w miejscach, w których czuje się komfortowo. Dodatkowo nadmiar bodźców zewnętrznych negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie w pracy – najlepiej skupia się w ciszy. Introwertyk posiada cechy, które czynią z niego dobrego słuchacza, który zawsze wysłucha swojego rozmówcy do końca i nie będzie mu przerywał. Długo utrzymuje kontakt wzrokowy – nie tylko w trakcie mówienia (jak w przypadku ekstrawertyka), ale również kiedy słucha. Dwa razy się zastanowi, zanim udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie.

Introwertycy dobrze radzą sobie z zadaniami wymagającymi skupienia i uwagi, zwłaszcza jeśli mogą je rozwiązywać w komfortowych dla siebie warunkach, czyli bez rozpraszających bodźców. Z reguły osiągają lepsze wyniki na studiach niż na wcześniejszych etapach nauczania, ale często mają większy problem z zapamiętywaniem nazwisk i twarzy.

Introwertyk w związku – jak kocha introwertyk?

Jeżeli introwertyk spotyka się z ekstrawertykiem, jego zachowanie może być odebrane jako zbyt nieśmiałe i za mało spontaniczne. Dodatkowo jego partner może czuć się w związku z nim odrzucony, co wynika z niewiedzy, że osoba z tym typem osobowości musi od czasu do czasu pobyć sama. Introwertyk w związku nie jest skłonny do zwierzeń i odsłaniania siebie oraz swoich uczuć. Lubi chodzić własnymi drogami i niezbyt chętnie spędza czas na hucznych imprezach w towarzystwie licznych znajomych.

Według niektórych specjalistów ludzie z tym typem osobowości stanowią mniejszość w społeczeństwie, dlatego związki z nimi czy kontakty w pracy mogą być utrudnione bez znajomości podstaw psychologii. Dla introwertyka najważniejsze w związku jest odnalezienie akceptacji. Potrzebuje partnera, który pozwoli mu być sobą. Często dochodzi do sytuacji, w której introwertyzm jest odrzucany przez społeczeństwo, dlatego ludzie reprezentujący ten typ osobowości muszą udawać, aby zaspokoić społeczne oczekiwania. O ile można udawać w pracy, o tyle w związku się to nie uda.

Introwertyk w pracy

Niektóre cechy introwertyka czynią go dobrym pracownikiem. Przede wszystkim jest on skrupulatny i dokładny, zawsze oddaje się powierzonemu zadaniu i nie potrzebuje do tego nadmiaru motywacji czy poklasku.

Dobrze pracuje w pojedynkę, ale gorzej, jeśli wymaga się od niego działania w grupie. Praca w zespole oznacza dla niego alienację i osamotnienie. Szczególnie drażnią go głośne osoby, więc nie przepada za tzw. „burzą mózgów” i stara się jej unikać. Natomiast jest bardzo produktywny, jeśli pozwoli mu się pracować w samotności i skupieniu nad autonomicznym projektem.

Zobacz także: Temperament – czym jest i jakie są jego podstawowe typy? 

Introwertyk w pracy często uchodzi za osobę małomówną, z którą łatwiej porozumiewać się mailowo niż telefonicznie. Wbrew pozorom jest też bardzo kreatywny i jeśli pozwoli mu się pracować na własnych zasadach, wykaże tę kreatywność w wykonanych zadaniach. Należy pamiętać, że wielu artystów przejawia ten typ osobowości. Zdaniem psychologów introwertyków jest mniej niż ekstrawertyków. W życiu prywatnym mają specyficzne podejście do świata, a w pracy są często cenieni za nietuzinkowe podejście i rewolucyjne rozwiązania.

Zobacz także: Empatia – czym jest zdolność odczuwania? Co oznacza brak empatii? 

Introwertyk – test. Jakim typem osobowości jesteś?

Zazwyczaj człowiek wyróżnia w swojej osobowości zarówno cechy ekstrawertyzmu jak i introwertyzmu. W razie problemów z określeniem, który typ osobowości jest tym dominującym, warto przeprowadzić test na introwertyzm, który składa się z kilku prostych pytań:

  1. Po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę czy poleżeć w domu przed telewizorem?
  2. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko, jak wchodzisz czy zostajesz do samego końca?
  3. Rozmawiając z kimś, wolisz przemyśleć swoją odpowiedź dwa razy czy mówisz bez zastanowienia?

Zobacz także: Arteterapia - definicja, cele i metody leczenia sztuką

Osoby o dominujących cechach związanych z introwertycznością najchętniej zostają po pracy w domu i spędzają ten czas przed telewizorem lub z książką w ręku. Na imprezę nawet nie pójdą, a jeżeli muszą, wyjdą z niej bardzo szybko. Jeżeli natomiast chodzi o rozmowę, to introwertyk zdecydowanie najpierw pomyśli, zanim odpowie na zadane mu pytanie.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. http://charaktery.eu/artykul/jestes-samotnikiem-introwertykiem-jakim-sprawdz-testst
Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej