Krzyk mózgowy – objawy i przyczyny. Jak często zdarza się po szczepieniu?

Fot: AzmanL / gettyimages.com

Krzyk mózgowy jest niekontrolowanym, głośnym piskiem, który pojawia się w przypadku uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Jest to bardzo rzadko występujący i wyjątkowo poważny objaw, który świadczy o tym, że życie człowieka jest zagrożone.

Krzyk mózgowy wymieniany jest często jako jeden z niepożądanych odczynów poszczepiennych występujących u dzieci. W rzeczywistości jest to wyjątkowo rzadka sytuacja, a pojawiającym się po szczepieniu powikłaniem jest nieutulony płacz, który nie zagraża zdrowiu dziecka.

Co to jest krzyk mózgowy?

Krzyk mózgowy (płacz mózgowy, cri encèphalique) jest jednym z objawów zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym. Najczęściej pojawia się jako efekt zapalenia mózgu, choć czasem może być związany też z zapaleniem rdzenia kręgowego. Krzyk mózgowy był opisywany jako objaw najczęściej występujący u dzieci, zdarzały się jednak przypadki także u dorosłych. Definiuje się go jako donośny i piskliwy płacz wynikający z infekcji lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Często towarzyszy mu przeczulica (hiperestezja), czyli stan, w którym odczuwa się nadwrażliwość na zewnętrzne bodźce, w tym dotyk, światło i dźwięk.

Jakie objawy daje krzyk mózgowy?

Głównym objawem krzyku mózgowego jest charakterystyczny, piskliwy płacz. Jest on niekontrolowany i niemożliwy do utulenia. Trwa od kilku godzin do kilku dni. Nawet dla osób doświadczonych bywa trudny do odróżnienia od nieutulonego płaczu, który nie jest groźny. Krzyk mózgowy można podejrzewać, jeśli występują inne objawy neurologiczne lub stwierdzono zapalenie mózgu. Mogą to być między innymi:

  • drgawki,
  • zaburzenia świadomości,
  • bóle głowy lub karku,
  • senność,
  • niedowłady lub paraliże,
  • napady padaczkowe.

Czy krzyk mózgowy może wystąpić u dorosłych?

Krzyk mózgowy najczęściej opisywany był jako występujący u dzieci, jednak w rzadkich przypadkach zdarza się także u dorosłych. Najczęściej towarzyszą mu objawy związane z zapaleniem mózgu.

Czy krzyk mózgowy jest niebezpieczny?

Krzyk mózgowy jest sygnałem poważnego uszkodzenia lub stanu zapalnego w obrębie centralnego układu nerwowego i jest wskazaniem do natychmiastowej reakcji. Jeśli doszło do wystąpienia płaczu mózgowego, to prawdopodobnie jest to sytuacja zagrożenia życia.

Krzyk mózgowy po szczepieniu

Przeciwnicy szczepień często przytaczają przypadki dzieci doświadczających krzyku mózgowego po szczepieniu. Jest to silnie podkoloryzowana informacja, wynikająca z mylenia przez te osoby krzyku mózgowego z nieutulonym płaczem. To właśnie ten drugi może wystąpić jako niepożądany odczyn poszczepienny. W przeciwieństwie do krzyku mózgowego nieutulony płacz nie niesie ze sobą żadnych następstw i zmian neurologicznych.

Polega na tym, że dziecko przez 3–9 godzin (w dniu szczepienia lub następnego dnia) płacze nieutulonym, trudnym do uspokojenia płaczem. Nieutulony płacz występuje bardzo rzadko, nie częściej niż u 0,42% niemowląt i mimo nieprzyjemności, jakie dostarcza, nie zagraża zdrowiu dziecka. Krzyk mózgowy po szczepieniu może wystąpić w skrajnie rzadkich przypadkach, jeżeli dojdzie do zapalenia lub uszkodzenia mózgu.

Nieutulony płacz może być wywołany nie przez samo szczepienie, ale przez silne infekcje (ostre zapalenie ucha środkowego), uwięźnięcie przepukliny, wgłobienie jelita, skręt jądra lub przydatków jądra, a także przez wiele urazów. Dlatego w przypadku jego wystąpienia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać na pogotowie.

Co więcej płacz nieutulony nie stanowi przeciwwskazania do kolejnych szczepień, należy jednak wykonywać je z najwyższą ostrożnością i pod obserwacją lekarza.

Czy dziecko po szczepieniu może cierpieć na krzyk mózgowy?

Krzyk mózgowy jako odczyn poszczepienny opisywany i zgłaszany jest o wiele częściej niż wynika to z prawdopodobieństwa, że taka dolegliwość może wystąpić. Płacz przez parę godzin nie jest objawem uszkodzenia mózgu ani krzykiem mózgowym, czego obawia się wiele matek, które zapoznały się z historiami umieszczonymi w internecie. Obecnie używane szczepionki nie bazują na całych patogenach, są to najczęściej odzjadliwione fragmenty jego struktury, wobec czego nie mogą wywołać infekcji i uszkodzenia mózgu, co prowadziłoby do krzyku mózgowego.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

http://www.blog.endokrynologia.net/2012/03/14/krzyk-mozgowy-jak-szczepi-internet

Data aktualizacji: 05.07.2018,
Opublikowano: 05.07.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

arek 08.07.2018r.

ile kosztuje badanie ?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej