Krwiak podtwardówkowy – przyczyny, objawy, powikłania po operacji

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Urazy głowy są bardzo niebezpieczne. W niektórych przypadkach ich konsekwencje mogą pojawiać się nieoczekiwanie nawet po kilku tygodniach od zdarzenia. Jednym z najniebezpieczniejszych powikłań urazów głowy jest krwiak podtwardówkowy.

Opona twarda to ostatnia z powłok mózgowych, zapewniająca bezpieczeństwo najważniejszemu organowi w naszym organizmie. W wyniku urazów może jednak dojść do krwotoku i gromadzenia się krwi w przestrzeni pomiędzy pajęczynówką a oponą twardą. Krwiak podtwardówkowy niekiedy prowadzi do niezwykle poważnych konsekwencji.

Krwiak podtwardówkowy – przyczyny

Krwiak podtwardówkowy stanowi konsekwencję urazów głowy w 1 procencie. Przyczyną jego powstania jest najczęściej ciężki uraz czaszki, w wyniku którego przerwaniu uległy żyły łączące mózg z oponą twardą. Wyciek krwi nie musi być jednak gwałtowny – często trwa przez wiele dni lub tygodni, a pacjent nie zawsze odczuwa objawy, które skłoniłyby go do zwrócenia się po pomoc do specjalisty. Mówimy wtedy o krwiaku przewlekłym, którego objawy występują po 21 dniach od urazu. Z czasem krwiak zaczyna naciskać na mózg, zwiększa ciśnienie śródczaszkowe i doprowadza do poważnych powikłań. Krwiaki podtwardówkowe występują także w 30–50% przypadków złamań kości czaszki.

Rodzaje krwiaka podtwardówkowego

W zależności od tempa rozwoju choroby i występowania jej objawów, wyróżniamy dwa rodzaje krwiaka podtwardówkowego:

  • krwiak podtwardówkowy ostry – objawy pojawiają się w ciągu trzech dni (72 godziny)po zdarzeniu;
  • krwiak podtwardówkowy przewlekły – objawy zaczynają być zauważalne po upływie trzech tygodni od urazu (21 dni)

Krwiak podtwardówkowy ostry nie występuje zbyt często – szacuje się, że stanowi około 1% wszystkich urazów czaszki. Może powstać w wyniku pobicia lub upadku ze znacznej wysokości. Na pojawienie się krwiaka podtwardówkowego przewlekłego znaczny wpływ ma wiek pacjenta. Szczególnie narażone są na niego osoby starsze, u których redukcji uległa masa mózgu (zanik mózgu), a żyły są bardziej podatne na rozerwanie. Ryzyko wystąpienia tego krwiaka podwyższa również przyjmowanie niektórych środków zmniejszających krzepliwość krwi oraz nadużywanie alkoholu i narkotyków.

Krwiak podtwardówkowy – objawy

Uraz, który doprowadza do powstania krwiaka podtwardówkowego ostrego, zwykle jest na tyle poważny, że wiąże się z utratą przytomności poszkodowanego. Możliwe jest także wystąpienie tak zwanego okresu przerwy jasnej, podczas którego pacjent odzyskuje przytomność i przez pewien czas (od kilku minut nawet do kilku godzin) nie zauważa objawów charakterystycznych dla urazów mózgu. Wraz z powiększaniem się krwiaka zaczynają jednak nasilać się kolejne dolegliwości – zaburzenia świadomości, ból głowy, niedowład jednej strony ciała, rozszerzenie jednej ze źrenic z brakiem reakcji na światło. W przypadku krwiaka podtwardówkowego przewlekłego obserwuje się stopniowe narastanie symptomów. Początkowo większość osób uskarża się na ból głowy, następnie mogą im towarzyszyć także zawroty głowy, senność, problemy z koncentracją, niedowład części ciała czy drgawki.

Leczenie krwiaka podtwardówkowego

Krwiaka podtwardówkowego rozpoznaje się dzięki badaniom obrazowym – najczęściej wykorzystuje się w tym celu tomografię komputerową (TK), na której krwiak przypomina półksiężyc oddzielający mózg od czaszki. Leczenie należy podjąć jak najszybciej po postawieniu diagnozy. Ostrego krwiaka podtwardówkowego usuwa się operacyjnie z powierzchni mózgu.Leczenie krwiaka przewlekłego jest zależne przede wszystkim od jego rozmiarów, lokalizacji oraz nasilenia objawów. W przypadkach szczególnie niebezpiecznych stosuje się zabiegi operacyjne, jeżeli istnieje taka możliwość, pozostaje się przy leczeniu zachowawczym i obserwowaniu rozwoju zmian. O widocznych postępach leczenia decydują kontrolne badania obrazowe mózgu.

Rokowania krwiaka podtwardówkowego

Szybka reakcja oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia dają duże szanse na wyleczenie. Warto zaznaczyć, ze każdy pacjent jest inny i w niektórych sytuacjach pojawienie się niektórych objawów może być długotrwałe, wymagających długotrwałej rehabilitacji.

Rokowania ostrego krwiaka podtwardówkowego niestety nie są zbyt dobre – nawet pomimo szybkiej reakcji chirurgów, przeżywa niewielki procent pacjentów. Szansę w przypadku krwiaka przewlekłego pozwala oszacować skala Bendera, w której w czterech grupach umieszczono charakterystyczne objawy krwiaka. Im wyższa grupa, tym gorsze rokowania:

  1. Brak zaburzeń świadomości.
  2. Zaburzenia świadomości i objawy ogniskowe.
  3. Osłupienie (stupor)
  4. Śpiączka.

Lekarze posługują się również alternatywną skalą Markwaldera:

  1. Brak objawów neurologicznych.
  2. Ból głowy, asymetryczne odruchy.
  3. Niedowład połowiczy ciała, zaburzenia ruchowe.
  4. Osłupienie (stupor), zaburzenie (porażenie) połowicze.
  5. Śpiączka.

Jeżeli niezbędne zabiegi medyczne zostaną przeprowadzone wystarczająco szybko, możliwe jest pełne wyleczenie chorego, jednak powikłania krwiaka podtwardówkowego występują często w przypadku pojawienia się objawów neurologicznych. Powrót do pełnej sprawności zazwyczaj może być wtedy wtedy niemożliwy lub utrudniony – konieczna jest intensywna rehabilitacja, pomagająca powrócić pacjentowi do sprawności.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej