Czy zamiast maseczki można nosić szalik lub apaszkę?

Hartmut Kosig/Getty images

Jeśli osoby chore nie mają maseczki, powinny sobie założyć na twarz jakikolwiek materiał, żeby w niego kichać czy kaszleć – tłumaczy wirusolog Prof. Krzysztof Pyrć. Jakie stanowisko w tej sprawie przyjęło Ministerstwo Zdrowia?

Będzie nakaz noszenia masek?

Najważniejsza rzecz jest taka, że jeżeli czujemy się chorzy, to zostajemy w domach i nie powinniśmy się absolutnie z nikim kontaktować. W danym momencie nie wiadomo, czy dana osoba może mieć zwykłe przeziębienie, grypę czy może koronawirusa.

W czwartek 2 kwietnia 2020 roku Ministerstwo Zdrowia podczas zorganizowanej konferencji poinformowało, że rząd nie wyklucza wydania zalecania dotyczące noszenia maseczek, ponieważ obecna sytuacja jest bardzo dynamiczna. MZ zapewniło, że Polska stara się zakupić ich maksymalnie dużo. Te obecnie trafiają do szpitali zakaźnych.

Wszystko się zmienia. Etap pandemii, w którym jesteśmy obecnie jest innym etapem niż jeszcze tydzień temu. Wówczas nikt nie mówił o tym, że w sklepach powinniśmy używać ochronnych rękawiczek. To nie jest tak, że kolejne decyzje są zaprzeczeniem poprzednich. Wchodzimy po prostu w nowe etapy rozwoju koronawirusa, zarówno w Polsce jak i w Europie. Kraje, które do niedawna nie zalecały noszenia maseczek, dziś to robią. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć, że takie zalecenie może się pojawić i u nas

- poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Szalik zamiast maseczki?

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas wczorajszej konferencji dodał, że jeżeli ktoś czuje się bezpieczniej nosząc maseczkę, to może to robić. Rzecznik dodał również, że jeżeli istnieje trudność w zdobyciu maseczki to można się zabezpieczać czymś na wzór maseczki, a więc np. szalikiem czy apaszką.

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Pierwsze informacje o SARS-CoV-2 pojawiły się pod koniec 2019 roku. Wówczas nikt się nie spodziewał, że lokalny wirus z Wuhan rozprzestrzeni się na światową skalę. Koronawirus SARA-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową i wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie wywołuje  zapalenie płuc, które może zmienić się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym i najbliższą stacją sanitarną.

Największym ogniskiem koronawirusa są obecnie Stany Zjednoczone, Włochy i Hiszpania.

Zobacz film: Magdalena Sułek- Domańska, koordynator działań edukacyjnych BHP opowiedziała o typach maseczek. Które są przeznaczone dla medyków, a które dla osób chorych oraz jak o nie dbać.

"Kompendium wiedzy o maseczkach", źródło: Dzień dobry TVN


Data aktualizacji: 03.04.2020,
Opublikowano: 03.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej