Koronawirus w Polsce. Rząd luzuje obostrzenia. Co się zmienia?

cihatatceken/getty images

Od przyszłej soboty tj. 28 listopada galerie handlowe będą otwarte, gastronomia, kultura, siłownie pozostaną zamknięte aż do 27 grudnia. -Przed świętami poinformujemy, co dalej - zapowiedział w sobotę (21 listopada) na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Zdecydowaliśmy również, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę 21 listopada o 24 213 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 574 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u 843 475 osób, z których zmarło 13 288.

Nowy plan rządu – „100 dni solidarności”. Co się zmieni?

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej rząd przedstawił "długofalowy" plan działań. Został on nazwany "100 dniami solidarności".

W ramach 100 dni wyznaczono tzw. etap odpowiedzialności oraz etap stabilizacji. Pierwszy ma ruszyć już za tydzień 28 listopada i zakończyć się po świętach 27 grudnia 2020 roku. Z kolei etap stabilizacji - jeżeli spadnie średnia liczba zachorowań - ma polegać na powrocie do podziału Polski na strefy – czerwoną, żółtą oraz zieloną.

Jeżeli będziemy zbliżali się w okolicę poniżej 19 tys. zachorowań przewidujemy powrót do strefy czerwonej, ok 9 400 - żółtej, 3 800 - do strefy zielonej

- powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Etap odpowiedzialności -co oznacza w praktyce?

W przyszłą sobotę tj. od 28 listopada zostaną otwarte galerie handlowe oraz wszystkie zamknięte do tej pory sklepy. Będą mogły działać pod warunkiem zachowania maksymalnego reżimu sanitarnego. Co to oznacza?

-Została podjęta decyzja o otwarciu sklepów i usług w galeriach handlowych. Będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym

– czytamy w komunikacie rządu. Wyznacznikiem reżimu będzie liczba klientów – na każdą osobę musi przypadać przynajmniej 15 metrów kwadratowych.

Premier zapowiedział również, że reżim sanitarny będzie kontrolowany a sklepy nieprzestrzegające zasad – zamykane.

Bez zmian pozostają tzw. godziny dla seniora – w każdy dzień powszedni od 10 do 12 zakupy mogą robić tylko osoby 60+. Pozostaje również obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz zalecenie dezynfekcji rąk lub używania rękawiczek ochronnych.

Gastronomia, kultura, fitness - obostrzenia pozostają

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że choć rząd był nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych oraz siłowni do otwarcia, to placówki pozostaną jednak zamknięte.

- Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej

- powiedział szef rządu.

Czy dzieci wrócą do szkół?

Rząd podjął też decyzję, by do Świąt Bożego Narodzenia podtrzymać naukę zdalną. Oprócz tego, ferie zimowe będą skumulowane w jednym okresie

Między początkiem stycznia, 4 stycznia, a 17-18 stycznia - powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.


Zobacz film: Zakupy w dobie pandemii. Jak zachować bezpieczeństwo w sklepie?

źródło: x-news

Data aktualizacji: 23.11.2020,
Opublikowano: 21.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej