Koronawirus w Polsce. Co to jest automatyczna kwarantanna i kogo dotyczy

Justin Paget GettyImages

Każdy, kto mieszka z osobą, u której potwierdzono w teście zakażenie koronawirusem, jest od dzisiaj (3.11.) zobowiązany poddać się kwarantannie - bez oczekiwania na decyzję sanepidu.  Tak wynika z rozporządzenia, które opublikowano w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

O wprowadzeniu obowiązku automatycznej kwarantanny już w piątek informował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiadał on, że zamieszkujący razem z osobą, która ma dodatni wynik testu, nie będą musieli już czekać na telefon z sanepidu, by rozpoczynać kwarantannę dopiero po tym telefonie.

Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny - wyjaśnił minister.

Szef resortu zdrowia zaapelował do wszystkich osób, które mają współdomownika z dodatnim wynikiem testu, aby zostały w domu na kwarantannie.

Rozporządzenie określające zasady automatycznej kwarantanny zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i obowiązuje od 3 listopada br.

Czytaj też:

Obowiązek automatycznej kwarantanny - kto mu podlega

Automatycznej kwarantannie, zgodnie z rozporządzeniem, podlega "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca". W praktyce oznacza to każdą osobę mieszkającą z osobą zarażoną. Nie trzeba już czekać na telefon z sanepidu z informacją o nałożeniu obowiązku kwarantanny. "Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się" - czytamy w przepisie rozporządzenia.

Jak długo trwa automatyczna kwarantanna

Każdy domownik zakażonego trafia automatycznie na kwarantannę - od dnia wykrycia zakażenia u osoby, z którą mieszka.

Automatyczna kwarantanna trwa "do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje"

Automatyczna kwarantanna - na jakiej podstawie wypłata świadczenia za nieobecność w pracy?

Jak wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, sanepid zadzwoni do nas, ale właśnie po to, by dopełnić formalności, czyli m.in. wpisać nas do systemu. Ten wpis jest potem podstawą do wypłaty świadczenia przez ZUS.

Podsumowując - chociaż sama kwarantanna zaczyna obowiązywać nas "z automatu", bez decyzji sanepidu, to powinniśmy oczekiwać telefonu z sanepidu w celu dopełnienia formalności.

Osoba przebywająca na kwarantannie nie dostaje żadnego zaświadczenia z sanepidu. Informacje są przetwarzane elektronicznie. ZUS poinformuje pracodawcę o zwolnieniu lekarskim z racji kwarantanny lub izolacji. Powinniśmy jednak uprzedzić pracodawcę o przyczynie naszej nieobecności.

Kwarantanna - kto jej podlega

Od 2 września kwarantanna i izolacja domowa wynoszą 10 dni. Przy czym lekarz POZ może zdecydować o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.

Kwarantannie podlega osoba, która:

  • przekroczyła granicę zewnętrzną UE,
  • miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie,
  • ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem,
  • została skierowana na wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Osoba, u której pozytywny wynik testu na koronawirusa potwierdził zakażenie, podlega izolacji domowej

Obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy:

  • obywateli Polski, krajów UE i EFTA przekraczających granicę
  • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki. Rodziny tych osób nie muszą po ich powrocie do domu przestrzegać kwarantanny
  • przedstawicieli służb mundurowych i dyplomatów, którzy przekraczają granicę w ramach swoich obowiązków
  • rolników, których pola leżą po obu stronach granicy
  • osób pracujących (jeśli nie wykonują zawodów medycznych) lub uczących się w państwie sąsiednim.

+48 22 10 43 705 - dzwoni do nas sanepid

Jeśli zobaczysz na wyświetlaczu nieznany dotąd numer +48 22 10 43 705 - nie wahaj się odebrać! To ważny telefon z inspekcji sanitarnej, która uruchomiła  automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. 

+48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę.

Jeśli masz pytania o COVID-19 albo potrzebujesz wyjaśnienia statusu kwarantanny dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.

Co grozi za złamanie kwarantanny

W trakcie kwarantanny nie wolno nam wychodzić z domu ani nikogo przyjmować. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł.

Ile dni kwarantanny sobie zrobić, by bezpiecznie odwiedzić dziadków. Zobacz odpowiedź dr Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.11.2020,
Opublikowano: 03.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej