Koronawirus. Przeciwciała, którymi leczony był Trump, są już w USA zatwierdzonym lekiem na COVID-19

Cristian Storto Fotografia GettyImages

Lek na Covid-19 firmy Regeneron, czyli koktajl dwóch przeciwciał monoklonalnych, który otrzymywał Donald Trump, został oficjalnie zatwierdzony przez rządową agencję z USA.  Przeciwciała mają być stosowane u pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami COVID-19.

Eksperymentalna mieszanka przeciwciał firmy Regeneron została w sobotę dopuszczona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do użytku w celu zapobiegania hospitalizacji i nasileniu się choroby u pacjentów, którzy łagodnie przechodzą Covid-19, ale mają duże ryzyko zaostrzenia objawów.

Lek na COVID-19 Regeneron zawiera dwa przeciwciała monoklonalne -  casirivimab i imdevimab. Koktajl ten to pierwsza terapia skojarzona, która uzyskała zezwolenie FDA na stosowanie w tzw. trybie pilnym.

Regeneron poinformował, że początkowo udostępni dawki dla ok. 300 tys. pacjentów. Nie będą oni obciążeni kosztami leku.

Czytaj też:

Lek na COVID-19 firmy Regeneron - co o nim wiemy?

Eksperymentalny lek na COVID-19, który w październiku otrzymał zmagający się z koronawirusem Donald Trump, to koktajl dwóch przeciwciał monoklonalnych - casyrivimabu i imdevimabu. Przeciwciała podaje się razem, jednorazowo, dożylnie.

Koktajl przeciwciał casirivimab i imdevimab został zaprojektowany tak, aby naśladować to, co robi dobrze funkcjonujący układ odpornościowy, przy użyciu bardzo silnych przeciwciał do neutralizacji wirusa

- powiedział dr George D. Yancopoulos, prezes i dyrektor naukowy Regeneron.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła terapię lekiem firmy Regeneron do leczenia łagodnej i umiarkowanej postaci COVID-19 u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, o masie ciała co najmniej 40 kg.  Chodzi przy tym o osoby, które mają świeżo rozpoznaną infekcję COVID-19, potwierdzoną pozytywnymi wynikami testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, i u których występuje wysokie ryzyko progresji do ciężkiego COVID-19 ze względu na wiek lub choroby współistniejące. 

Casirivimab i imdevimab nie są dopuszczone do stosowania u pacjentów hospitalizowanych lub wymagających tlenoterapii z powodu COVID-19.

Lek na COVID-19 - czy przeciwciała są skuteczne i bezpieczne?

FDA zezwoliła na użycie casyrivimabu i imdevimabu w tzw. trybie pilnym. Umożliwia to legalne stosowanie leku w sytuacji, gdy trwają jeszcze badania dotyczące jego bezpieczeństwa i skuteczności stosowania. Oczywiście naukowcy dysponują już wstępnymi badaniami na ten temat.

W badaniu klinicznym z udziałem pacjentów z COVID-19 wykazano, że casirivimab i imdevimab podawane razem zmniejszają liczbę hospitalizacji związanych z COVID-19 lub wizyt na izbach przyjęć u pacjentów z wysokim ryzykiem progresji choroby w ciągu 28 dni po leczeniu w porównaniu z placebo.

Nie wykazano korzyści z leczenia casirivimabem i imdevimabem u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Przeciwciała monoklonalne, takie jak casirivimab i imdevimab, mogą wiązać się z gorszymi wynikami klinicznymi, gdy są podawane hospitalizowanym pacjentom z COVID-19, wymagającym wysokiego przepływu tlenu lub wentylacji mechanicznej.

Możliwe działania niepożądane casirivimabu i imdevimabu obejmują: anafilaksję i reakcje alergiczne związane z wlewem, gorączkę, dreszcze, pokrzywkę, świąd i uderzenia gorąca.

Bezpieczeństwo i skuteczność eksperymentalnej terapii firmy Regeneron leczenia COVID-19 przeciwciałami są nadal oceniane.

Źródło: PAP/newsroom.regeneron.com

Data aktualizacji: 23.11.2020,
Opublikowano: 23.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej