Koronawirus. Tocilizumab - lek, który pomoże w leczeniu COVID-19?

Fot: Brasil2 / gettyimages.com

Tocilizumab to lek stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. W ocenie naukowców z Wielkiej Brytanii i Holandii farmaceutyk może być pomocny w leczeniu ciężkiej postaci COVID-19. Jak lek na stawy może zwalczyć koronawirusa SARS-Cov-2?

Dopóki skuteczna i bezpieczna szczepionka na COVID-19 nie trafi na rynek lekarze muszą walczyć z COVID-19 dostępnymi środkami. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców Imperial College London, brytyjskie Narodowe Centrum Audytu i Badań Intensywnej Terapii oraz Uniwersytet w Utrechcie sugerują, że lek na stawy - tocilizumab - może pomóc tym pacjentom, u których COVID-19 ma ciężki przebieg.

Zobacz także:

Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Koronawirus. Czy statyny pomogą w leczeniu COVID-19?

Koronawirus. Natłok informacji prowadzi do wyczerpania psychicznego. Jak sobie z nim radzić?

Koronawirus. Jak tocilizumab pomaga chorym na COVID-19?

Badacze przetestowali lek na grupie 303 pacjentów, których stan był na tyle ciężki, że wymagali oni podłączenia do respiratora. Po aplikacji tocilizumabu, czyli leku stosowanego w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) udało się "uspokoić" tzw. burzę cytokinową.

To rodzaj nadmiernej reakcji układu odpornościowego na infekcję. Organizm zamiast walczyć z patogenem zaczyna zwalczać sam siebie. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia płuc oraz innych narządów. Czy lek faktycznie jest skuteczny? Aby to ustalić konieczne są dalsze badania.

Warto zaznaczyć, że brytyjsko-holenderskie badania nie są pierwszymi, które wykazały skuteczność tocilizumabu w leczeniu ciężkiej postaci COVID-19. Naukowcy w University of Michigan przetestowali lek u 154 pacjentów podłączonych do respiratora. Lek otrzymała połowa chorych. Po upływie 28 dni od podłączenia zmarło 18 proc. pacjentów leczonych tocilizumabem i 36 proc. tych, którzy nie otrzymali leku. Tym samym śmiertelność zmalała o 45 proc., a 82 proc. leczonych tocilizumabem zostało odłączonych od respiratora.

Koronawirus. Tocilizumab  co to za lek?

Tocilizumab to rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne IgG, które jest wytwarzane z wykorzystaniem rekombinacji DNA w komórkach jajnika chomika chińskiego. Tocilizumab jest pierwszym na świcie lekiem biologicznym, który blokuje działanie tzw. interleukiny-6 (IL-6). To jedno z białek, które wywołuje u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, czynnym młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów oraz czynnym wielopostaciowym idiopatycznym zapaleniem stawów stan zapalny.

Preparat pomaga spowolnić rozwój choroby, hamuje degradację stawów i chroni pacjenta przed kalectwem. Lek podaje się tym chorym, którzy nie reagują na klasyczne terapie. Badania pokazują, że pierwsze pozytywne efekty stosowania leku pojawiają po upływie 6-12 tygodni od rozpoczęcia terapii.

Jego skuteczność w walce z COVID-19 sprawdzają też polscy lekarze ze szpitala MSWiA w Warszawie. Lek do tej pory był aplikowany pacjentom w ciężkim stanie, u których doszło już do śródmiąższowego zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej. Czy był skuteczny?

Wszyscy pacjenci, którzy otrzymali lek, zareagowali spektakularnie, bo już po kilku dniach wszyscy zostali odłączeni od respiratora - mówiła w rozmowie z PAP prof. Katarzyna Życińska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Kierownik Kliniki Reumatologii CSK MSWIA w Warszawie.

Zobacz film i dowiedz się więcej o leczeniu chorych na COVID-19:

Zobacz film: Na czym polega leczenie chorych na COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 20.11.2020,
Opublikowano: 20.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej