Korekcyjne ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa dla dzieci i dorosłych

Fot: SrdjanPav / gettyimages.com

Ćwiczenia na krzywy kręgosłup, czyli gimnastyka korekcyjna, są specyficzną formą ćwiczeń, w których ruch podporządkowany jest celom terapeutycznym. Ćwiczenia na skrzywienia kręgosłupa doprowadzają do korekcji postawy ciała, a także zapobiegają powstawaniu innych zmian w kręgosłupie.

Ćwiczenia na krzywy kręgosłup przeznaczone są dla wszystkich osób, które mają patologiczne krzywizny kręgosłupa, problem z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała oraz potrzebują wzmocnienia mięśni kręgosłupa.

Ćwiczenia na krzywy kręgosłup

Ćwiczenia na krzywy kręgosłup skupiają się na korekcji wad, takich jak skolioza, plecy płaskie, plecy wklęsłe, plecy okrągłe, plecy okrągło-wklęsłe. Ćwiczenia na kręgosłup pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych związanych ze skrzywieniem oraz pozytywnie wpływają na inne układy organizmu, np. poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia, znacznie podnoszą sprawność.

Ćwiczenia na krzywy kręgosłup polecane są szczególnie dzieciom i młodzieży, kiedy układ kostny jest jeszcze elastyczny i podatny na wpływ negatywnych czynników zewnętrznych.

Ćwiczenia na krzywy kręgosłup dla dzieci

Ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa wskazane są dzieciom ze względu na kształtujący się układ ruchu. Wszelkie patologiczne zmiany kręgosłupa można skutecznie zatrzymać i cofnąć. Ćwiczenie na skrzywienia kręgosłupa warto wykonywać zapobiegawczo z dziećmi, u których kręgosłup rozwija się prawidłowo. Proces prostowania skrzywionego kręgosłupa należy wzbogacić o zmianę nawyków i trybu życia.

Dzieci spędzają czas wolny w nieodpowiednich pozycjach, siedząc i krzywiąc plecy przed komputerem, nosząc przeładowane plecaki szkolne. Skrzywienie kręgosłupa może być przyczyną problemów zdrowotnych w przyszłości, spadku ogólnej sprawności oraz złego wyglądu sylwetki.

Formy i rodzaje ćwiczeń na krzywy kręgosłup dla dzieci

Dzieci szybko zniechęcają się do ćwiczeń, kiedy wydają im się mało interesujące. Stosowanie ciekawych i różnorodnych form ruchu to klucz do zachęcenia dziecka do ćwiczeń. Warto stosować różne akcesoria, np. kolorowe piłki, woreczki, szarfy, laski gimnastyczne, piłki sensoryczne, kocyki, hula-hop, ringo, oraz prowadzić zajęcia w parach i indywidualnie. Wykorzystanie różnorodnych gier i form zabawy stymuluje dziecko do aktywnego uczestnictwa w ćwiczeniach korekcyjnych.

Ćwiczenia na krzywy kręgosłup dla dzieci powinny przechodzić płynnie od zabaw do ruchów naśladowczych. Można też zaangażować dzieci w samodzielne tworzenie nowych ćwiczeń i gier.

Przykładowe ćwiczenia na krzywy kręgosłup dla dzieci

Skolioza:

  • Zabawa rozgrzewająca „drzewa na wietrze”: wolny spacer, ręce na biodrach, na hasło wieje wiatr stanie w miejscu, uniesienie i bujanie rękami nad głową z delikatnymi skłonami tułowia na boki, imitującymi drzewa na wietrze.
  • Pływanie żabką: leżenie na brzuchu, nogi złączone, w okolicy pępka zwinięty kocyk, dłonie oparte o podłogę przy barkach, na hasło płynie żaba uniesienie tułowia nad materac, okrężne ruchy imitujące ruchy pływającej żaby i powrót do pozycji początkowej.

Jak sobie poradzić z bólem kręgosłupa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Plecy okrągłe:

  • „Kołyska”: leżenie na brzuchu, nogi zgięte w kolanach, chwyt rękami za stopy. Kołysanie w przód i w tył, imitujące bujanie kołyski.

Plecy płaskie:

  • „Delfin z piłką”: leżenie na brzuchu, nogi złączone, ręce nad głową trzymają piłkę. Unoszenie rąk z piłką i tułowia w górę, nogi lekko nad podłogą.
  • „Koci grzbiet”: klęk podparty. Wygięcie kręgosłupa w górę, głowa schowana między ramionami (koci grzbiet). Wygięcie kręgosłupa w dół, głowa zgina się w tył (siodełko).

Plecy płasko-okrągłe:

  • „Wieża”: klęk prosty, ręce w skrzydełka, na głowie woreczek z fasolą. Lekkie pochylenie do przodu i powrót do pionu.
  • Zwis tyłem na drabince. Przyciąganie kolan do brzucha.

Ćwiczenia na krzywy kręgosłup dla dorosłych

Powstałe skrzywienia kręgosłupa u dorosłych nie ulegają naprostowaniu ze względu na ukształtowany w młodości szkielet. Ćwiczenia korekcyjne można jednak z powodzeniem wykorzystać w profilaktyce rozwijania skrzywienia.

Regularne ćwiczenia na krzywy kręgosłup pozytywnie wpływają na:

  • rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni i więzadeł przykręgosłupowych
  • poprawę funkcji oddechu i ciśnienia krwi
  • poprawę samopoczucia
  • ogólną wydolność organizmu.

Podczas ćwiczeń można wykorzystywać przybory, np. hantle, piłki, obciążniki, taśmy. Skrzywienie u dorosłych ma najczęściej postać pleców okrągłych, tzw. garbu.

Czytaj także: Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jak rozciągnąć kręgosłup w bezpieczny sposób?

Przykładowe ćwiczenia na krzywy kręgosłup dla dorosłych

  • Ukłon japoński: siad na piętach, ręce proste w górze. Skłon w przód, wyciąganie rąk przed siebie.
  • Leżenie na brzuchu, ręce w skrzydełka, nogi złączone. Jednoczesne unoszenie tułowia i nóg.
  • Krążenia ramion w tył.
  • Leżenie na plecach, ręce nad głową trzymają taśmę, nogi ugięte w kolanach. Rozciąganie taśmy na boki.
  • Leżenie na brzuchu, ręce proste nad głową, nogi złączone. Unoszenie w górę ręki i przeciwnej nogi. 
Data aktualizacji: 03.06.2020,
Opublikowano: 03.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej