Kontrowersyjna choroba Morgellonów – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: monstArrr_/ gettyimages.com

Choroba Morgellonów jest jednym z nietypowych schorzeń, które nie znajdują jednoznacznego potwierdzenia w badaniach naukowych. Niektórzy nazywają ją epidemią z Internetu, gdzie w fundacji ludzi ją zrzeszających widnieje kilkanaście tysięcy podpisów pacjentów.

Objawy choroby Morgellonów dotyczą dziwacznych odczuć zmysłowych oraz zmian skórnych. Do obrazu dołączają się również objawy zaburzeń emocjonalnych. Amerykańska organizacja Centers of Disease Control and Prevention uznała chorobę Morgellonów za dermatopatię o niejasnej przyczynie.

Czym jest choroba Morgellonów?

Choroba (syndrom) Morgellonów (ang. Morgellons disease) jest schorzeniem, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się w XVII wieku. Istnienie jej poddaje się dużym wątpliwościom, a sama choroba przez wieki zmieniała swoją nazwę i postać. Za znaną dziś nazwę odpowiedzialny jest lekarz pochodzenia brytyjskiego sir Thomas Browne, który w 1672 roku opisał nietypowe owłosienie występujące na skórze dzieci, szczególnie na plecach. Wszystkie badane przez niego osoby pochodziły z rodziny Morgellonów, stąd nazwa schorzenia.

W 2001 roku biolog Mary Litao, której syn cierpiał na objawy choroby Morgellonów, założyła fundację Morgellons Research Foundation. Strona organizacji zrzesza około 16 tysięcy rodzin, których członkowie cierpią na chorobę Morgellonów. Osoby te w większości pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, co nie znaczy, że w innych krajach, również w Polsce, nie są odnotowywane przypadki zachorowań.

Większość osób niezwiązanych z fundacją twierdzi, iż choroba Morgellonów nie powinna być uznawana za nową jednostkę chorobową. Dermatolodzy uważają, że jest to odmiana schorzenia zwanego parazytozą urojoną.

Przyczyny choroby Morgellonów

Istnieje bardzo mało doniesień naukowych na temat choroby Morgellonów. Niektórzy uważają to schorzenie za jedną z teorii spiskowych – działania rządu w zakresie zanieczyszczenia środowiska, istnienie broni biologicznej. Wysuwa się również hipotezy o rzekomym oddziaływaniu istot pozaziemskich.

Nie znaleziono przyczyn schorzenia, wysnuto jedynie podejrzenia, iż za występowanie objawów może być odpowiedzialne przechorowanie boreliozy. Niektórzy badacze twierdzą, że choroba Morgellonów ma związek z występującymi powszechnie w środowisku bakteriami z grupy Agrobacterium, które bytują na roślinach strączkowych. Inni twierdzą, że podłożem jednostki chorobowej są pierwotnie rozwijające się zaburzenia urojeniowe.

Badania przeprowadzone przez amerykańskie towarzystwa nie wykryły obecności pasożytów, a włókna znajdowane na skórze pacjentów pochodziły z odzieży, którą mieli na sobie.

Objawy choroby Morgellonów

Dolegliwości opisywane przez osoby cierpiące na chorobę Morgellonów są bardzo niecharakterystyczne i nietypowe. Pacjenci zgłaszają zaobserwowanie „włókien wydobywających się ze skóry”. Są one niewielkie i należy je oglądać z użyciem mikroskopu. Opisywane są trzy kolory włókien: białe, czarne i niebieskie, które wykazują zjawisko fluorescencji po kontakcie ze światłem ultrafioletowym. Co więcej, chorzy odczuwają przemieszczanie się „czegoś” pod skórą lub na skórze. Mogą temu towarzyszyć inne dziwne wrażenia zmysłowe takie jak kłucie i gryzienie, a także bardzo silny świąd. U pacjentów zaobserwować można uszkodzenia skóry niewiadomego pochodzenia. Ponadto pojawiają się dolegliwości bólowe ze strony mięśni, stawów, bóle głowy i kręgosłupa. Zaburzone jest również zdrowie psychiczne – przerywane stany obsesyjno-kompulsywne, objawy podobne do choroby afektywnej dwubiegunowej. Chorzy skarżą się na przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią.

Osoby cierpiące na wyżej wymienione objawy zazwyczaj są świadome istnienia innych pacjentów, często poszukują informacji na ten temat w Internecie. Są przekonane o prawdziwości swoich odczuć, nierzadko też trzymają się autodiagnozy, nie chcąc słuchać argumentów przeciwko takiemu rozpoznaniu.

Leczenie choroby Morgellonów

Ze względu na zwiewny, niecharakterystyczny obraz choroby Morgellonów nie udało się ustalić leczenia objawów. Za jedyne skuteczne postępowanie uważa się skupienie na łagodzeniu dolegliwości poprzez terapię schorzeń współistniejących, na które cierpi pacjent.

Istnieją próby leczenia za pomocą metod stosowanych w parazytozie urojeniowej. W terapii stosuje się przede wszystkim pimozyd, który należy do leków przeciwpsychotycznych. Jego dodatkowym działaniem jest łagodzenie świądu, które wydaje się korzystne w tej jednostce. Terapia musi przebiegać we współpracy z chorym i być podparta konsultacją psychiatryczną.

Należy jednak zadać sobie pytanie – czy nieistniejącą chorobę można w ogóle leczyć? Miejmy nadzieję, że prowadzone w przyszłości badania będą w stanie na to odpowiedzieć.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowana jest skóra? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Skrzypczak Ł., Choroba Morgellonów – epidemia z Internetu, [w:] „Nowiny Lekarskie”, 2011, 80, 6, s. 477–478.

2. Locala J., Aktualne koncepcje w psychodermatologii [w:] „Dermatologia po Dyplomie”, tom 1, nr 2, s. 60–68.

Data aktualizacji: 05.03.2021,
Opublikowano: 06.03.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej