Komisja Europejska przedstawiła strategię łagodzenia ograniczeń, wprowadzanych w związku z pandemią

Getty Images

Coraz więcej krajów zapowiada częściowe łagodzenie obostrzeń, nałożonych ze względu na pandemię. W związku z tym Komisja Europejska opracowała strategię wychodzenia z tych ograniczeń.

Rekomendujemy stopniowe podejście – mówiła szefowa Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen i jednocześnie zaznaczała, że powstała strategia łagodzenia ograniczeń nie jest sygnałem do natychmiastowego zniesienia środków ograniczających. Są to jedynie ramy, dla państw członkowskich, które mają ułatwić podjęcie odpowiednich decyzji. Dodała także, by każdemu działaniu towarzyszyło monitorowanie efektów.

Strategia łagodzenia ograniczeń KE – kryteria

Zacznijmy od tego, że owa strategia nie zawiera żadnych dat, a co za tym idzie, decyzje o łagodzeniu obostrzeń należą do poszczególnych krajów członkowskich. W dokumencie jest jednak mowa o pewnych kryteriach, w oparciu o które warto podjąć „rozluźniające” działania. Co do zaliczymy do tych wskaźników?

Pierwszym warunkiem, który mógłby sprawić, że dany kraj miałby wziąć pod uwagę łagodzenie restrykcji jest znaczne zmniejszenie przed dłuższy czas rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Warto wtedy patrzeć nie tylko na liczbę nowych przypadków, lecz także ilość pacjentów w placówkach medycznych.

Kolejnym kryterium jest stan obciążenia systemu ochrony zdrowia. Łagodzić obostrzenia powinno się wtedy, gdy w szpitalach będą miejsca dla nowych pacjentów.

Trzeci aspekt? Chodzi o odpowiednie możliwości monitorowania epidemii w danym kraju. Władze powinny więc mieć pewność, że są w stanie przeprowadzać właściwą ilość testów, a także mają możliwość dobrze śledzić kontakty między ludźmi – szczególnie chorymi.

Podczas ogłoszenia tej strategii, szefowa Komisji Europejskiej zaznaczyła, że wciąż istnieje duża potrzeba informowania obywateli o zachowaniu środków higieny. Ponadto należy pamiętać o regularnej dezynfekcji węzłów komunikacyjnych, miejsc pracy czy sklepów, jak również zapewnić ochronę osobom z tak zwanej grupy ryzyka.

Koronawirus na świecie

Na tę chwile na świecie zdiagnozowano ponad 2 000 000 zakażeń koronawirusem, z czego prawie 135 000 osób zmarło, a blisko 517 000 pacjentów uznano za zdrowe. Najgroźniej sytuacja epidemiologiczna wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko minionej doby zmarło z powodu COVID-19 ponad 2500 ludzi.

Zobacz film: Jak świat walczy z COVID-19?

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 16.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej