Liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Aktualnie na świecie odnotowano 2 005 539 przypadków zainfekowania, z czego blisko 127 000 osób zmarło, a prawie 486 000 ludzi wyzdrowiało. Najgorsza sytuacja jest dziś w Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko minionej doby życie straciło 2228 pacjentów. USA, tak jak i większość państw, boryka się z wieloma problemami, w tym między innymi brakiem odzieży ochronnej, małej liczby rąk do pracy, a także niewystarczającej ilości miejsc w szpitalach czy kostnicach. W Europie najgorzej sytuacja epidemiczna wygląda we Włoszech i Hiszpanii. I choć są na świecie miejsca, gdzie można zacząć dostrzegać spadek nowych przypadków zachorowań, WHO apeluje by nie znosić restrykcji zbyt szybko, ponieważ może to skutkować tak zwanym „śmiertelnym odrodzeniem” koronawirusa. Niemniej Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega nas również, że szczyt zachorowań dopiero przed nami. W Azji sytuacja już się normuje, ale z wielkim niepokojem świat powinien spojrzeć na Afrykę. Nie od dziś bowiem wiadomo, że na Czarnym Lądzie służba zdrowia nie jest dobrze rozwinięta, a dbanie o odpowiednią higienę nie jest tak proste, jak w krajach wysokorozwiniętych.
Jak się chronić przed zarażeniem koronawirusem?
Eksperci nie mają wątpliwości, że najskuteczniejsze jest wykonywanie dużej ilości testów, ale na to przeciętny człowiek nie ma wpływu. Wpływ mamy natomiast na utrzymanie społecznej izolacji, jak również dbanie o odpowiednią higienę – szczególnie rąk. Przypomnijmy, że rząd wprowadził też od 16 kwietnia nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych – a wszystko po to, by potencjalni nosiciele, którzy nie mają żadnych objawów, nie zarażali innych, słabszych organizmów.
Co zrobić, gdy rozpozna się u siebie objawy zarażenia SARS-CoV-2?
Jeśli będziesz mieć wysoką gorączkę, silny kaszel, duszności, bóle mięśni, stracisz węch i smak lub też zauważysz u siebie niepokojące zmiany skórne, koniecznie zgłoś się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub do najbliższego szpitala jednoimiennego lub na odział zakaźny. Pamiętaj, by wówczas przemieścić się własnym środkiem transportu.
Zobacz film: Jak bardzo zaraźliwy jest koronawirus?