Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni

Fot.: la_vanda / stock.adobe.com

Zielona kolendra siewna jest rośliną, która przypomina pietruszkę. Jej smak jest jednak inny – intensywny i orientalny. Nie wszyscy należą do grona zwolenników tego zioła, jednak warto wykorzystywać je w codziennej diecie ze względu na właściwości zdrowotne.

Kolendrę można spożywać zarówno w postaci surowej, jak i suszonej. Właściwości zdrowotne wykazują liście i nasiona kolendry. Z liści wytwarza się na przykład przyprawę do dań, a nasiona kolendry wykorzystuje się między innymi do tworzenia mieszanek ziołowych. Można z nich także tłoczyć olejek, wykazujący podobne właściwości prozdrowotne, co liście.

Kolendra -przyprawa może wzbogacić smak wielu dań – zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Kolendra w postaci świeżej stanowi esencjonalny dodatek do potraw – można ozdabiać nią gotowe dania (np. zupy czy sosy), a także dodawać do past czy dipów. Ponadto kolendra wykazuje właściwości łagodzące stany zapalne żołądka, zatrucia pokarmowe czy niestrawność. Oczyszcza organizm z toksyn, działa uspokajająco i obniża poziom cholesterolu. Warto poznać wszystkie właściwości zdrowotne kolendry siewnej.

Dlaczego warto sięgnąć po kolendrę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kolendra - kiedy warto po nią sięgnąć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kolendra – właściwości

Kolendra jest bogata w witaminy i składniki odżywcze. Zalicza się do nich między innymi witaminy A, B, C i K oraz minerały, takie jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan, a także kwas foliowy, beta-karoten i niacynę. Tak bogaty skład sprawia, że właściwości kolendry są następujące:

  • Łagodzenie objawów niestrawności i wzdęć – kolendra (zarówno jej liście, jak i pozyskiwany z nasion olejek) działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i zwiększa wydzielanie gazów. Wpływa na poprawę perystaltyki jelit. Jest polecana do łagodzenia objawów takich jak bóle brzucha czy wzdęcia.
  • Przyspieszenie procesów trawiennych – kolendra działa żółciopędnie i ułatwia przepływ soku trzustkowego do dwunastnicy.
  • Łagodzenie objawów zatrucia pokarmowego – dzięki zawartym w kolendrze składnikom, działa ona bakteriobójczo i pomaga usunąć z organizmu szkodliwe patogeny.
  • Oczyszczanie organizmu z toksyn – kolendra pomaga usunąć z organizmu szkodliwe metale ciężkie, głównie rtęć. Spożywanie dań z kolendrą powoduje skuteczniejsze wydalanie toksyn wraz z moczem.
  • Działanie uspokajające – takie działanie wykazuje głównie olejek z kolendry. Dzięki temu, że zawiera on linalol, można stosować go pomocniczo w leczeniu nerwicy.
  • Zapobiega zawałom serca – dzięki zawartości błonnika i przeciwutleniaczy, kolendra wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Równocześnie zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL. Wszystko to wpływa na poprawę stanu zdrowia serca i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.
  • Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne – zarówno olejek z kolendry, jak i liście tego zioła (w połączeniu np. z olejem lnianym) może być lekarstwem na oparzenia, zmiany skórne, rany czy bolące stawy.
  • Działanie przeciwbakteryjne, odświeżające oddech – kolendra zawiera składniki o działaniu przeciwbakteryjnym, które przyspieszają gojenie się ran (także w jamie ustnej). Takie działanie kolendra zawdzięcza między innymi substancji o nazwie citronellol, działającej antyseptycznie.

Przyprawy, które działają antynowotworowo. To nie tylko kolendra!

Zobacz film: Kolendra, kumin i kurkuma - przyprawy, które działają antynowotworowo. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kolendra siewna – zastosowanie

Kolendra bardzo często wykorzystywana jest w kuchni śródziemnomorskiej, południowo-azjatyckiej, chińskiej i meksykańskiej. Może stanowić też ciekawy zamiennik pietruszki i urozmaicać dania z kuchni polskiej.

Świeże liście kolendry najlepiej dodawać do potraw pod koniec gotowania, ponieważ wysoka temperatura obniża walory smakowe tego zioła. Można też posypywać nią gotowe potrawy. Kolendra-przyprawa jest pozyskiwana zarówno z suszonych liści, jak i suszonych, a potem zmielonych nasion (owoców).

Kolendra pasuje doskonale dań rybnych czy warzywnych oraz do owoców morza. Wzbogaca smak zup oraz dań mięsnych (szczególnie z wołowiny i drobiu). Często występuje także w azjatyckich bulionach. Oto kilka charakterystycznych potraw z wykorzystaniem kolendry:

  • Chutney – jest to gęsty, esencjonalny sos, charakterystyczny dla kuchni indyjskiej. Przygotowuje się go zwykle z warzyw i owoców, z dodatkiem czosnku, cebuli, rodzynków, octu czy musztardy. Może byś wykorzystywany zarówno do potraw wegetariańskich, jak i mięsnych.
  • Pesto z kolendry – odpowiednik popularnego dodatku do dań przygotowywanego z bazylii, orzeszków piniowych, orzechów nerkowca lub migdałów, z dodatkiem oliwy i parmezanu (bądź innego twardego sera). Zamiast bazylii wykorzystuje się świeże liście kolendry.
  • Tajskie zupy – do przygotowania tajskich zup wykorzystuje się składniki, takie jak mleko kokosowe, trawa cytrynowa, sos sojowy, sos rybny, kurkuma, imbir czy sok z limonki. Można gotować je na bulionach warzywnych lub na główny składnik wybrać na przykład dynię, marchewkę i bataty. Kolendra stanowi doskonałe uzupełnienie pikantnych zup tajskich.
  • Dania curry – mimo iż curry kojarzy się głównie z aromatyczną przyprawą, jest to także sposób przyrządzania dań w kuchni azjatyckiej. Dania curry przypominają gulasz, a w ich skład wchodzą warzywa lub mięso, imbir, kurkuma, trawa cytrynowa, gałka muszkatołowa, kumin (kmin rzymski), kardamon, goździki, chilli, czarny pieprz i oczywiście kolendra.
  • Tacos – danie pochodzi z Meksyku i jego podstawą są kukurydziane tortille zwinięte w łódeczki oraz ich farsz – mieszkanka warzyw, przypraw i opcjonalnie mięsa. Jako farsz wykorzystuje się na przykład salsę meksykańską, awokado lub inne warzywa z dodatkiem kolendry.
  • Guacamole – jest to meksykański dodatek do dań, wykorzystywany na przykład jako sos czy dip. Jego podstawą jest zmielone lub rozdrobnione awokado, a dodatkami – limonka, sól, cebula i kolendra.
  • Pad Thai – do przygotowania tego dania, oprócz kolendry, wykorzystuje się także smażony makaron ryżowy, tofu czy krewetki. Do Pad Thai dodaje się także sos rybny i sos ostrygowy, sok z limonki, kiełki fasoli mung i orzeszki.

Zobacz film: Czy dieta musi być droga? Źródło: Wiem, co jem na diecie


Data aktualizacji: 08.01.2020,
Opublikowano: 27.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej