Kołatanie serca – jakie są najczęstsze przyczyny palpitacji?

Fot: KATERYNA KONSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Kołatanie serca to nieprzyjemne uczucie przyspieszonego bicia serca, które może być wynikiem wielu nieprawidłowości, w tym zmian w jego częstotliwości oraz rytmie.

Kołatanie serce (inaczej palpitacja) może pojawić się u zdrowych osób, jednak często świadczy o chorobie. Uczucie kołatania serca może być odczuwalne jako słabe lub mocne, nierytmiczne bicie serca. Najczęściej pojawia się w nocy lub w trakcie wysiłku fizycznego. Występuje również w ciąży. Zbyt częste jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza kardiologa.

Czym jest kołatanie serca?

Uczucie kołatania serca wynika z nieprawidłowego skurczu przedsionków i komór. W warunkach fizjologicznych ludzkie serce bije z częstotliwością 60–80 uderzeń na minutę. Na skutek zaburzenia przewodnictwa nerwowego dochodzi do zakłócenia naturalnego rytmu serca, który znacznie przyspiesza. Taki stan pojawia się wskutek wielu czynników, w tym wysiłku fizycznego, przyjmowania alkoholu i substancji psychoaktywnych, emocji, picia napojów z kofeiną i teiną oraz palenia nikotyny. Uczucie kołatania serca pojawia się również w przebiegu wielu chorób o podłożu metabolicznym i psychologicznym. Są to najczęściej: nadczynność tarczycy, niedokrwistość, zaburzenia elektrolitowe, nerwica, depresja i hipoglikemia.

Uczucie kołatania serca

Kołatanie serca to stan, w którym liczba uderzeń na minutę przekracza 100. Mówi się wówczas o tachykardii. Przy poważnych schorzeniach pacjentowi mogą towarzyszyć budzące niepokój uczucia, w tym:

  • bladość skóry;
  • przyspieszony oddech;
  • problemy z utrzymywaniem równowagi;
  • duszność;
  • zmęczenie;
  • utrata przytomności;
  • dokuczliwy, silny ból w klatce piersiowej.

Powyższym dolegliwościom może towarzyszyć podwyższony poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi. Uczucie kołatania serca często pojawia się w ciąży i w trakcie menopauzy.

Kołatanie serca w innych schorzeniach

Palpitacje są epidemią XXI wieku. Pojawiają się w przypadku wielu schorzeń. Najczęściej występują podczas arytmii, czyli nieprawidłowego bicia serca, mającego podłoże wrodzone lub nabyte. Arytmia jest wynikiem migotania komór lub przedsionków, częstoskurczu nadkomorowego i komorowego. Także choroby układu krążenia mogą być przyczyną kołatania serca. Ma na to wpływ zaburzenie gospodarki hormonalnej. W związku z tym, że w przypadku menopauzy zanika fizjologiczna czynność jajników, a co za tym idzie – spada poziom niektórych hormonów płciowych – istnieje duże ryzyko palpitacji. W przypadku “nerwicy” - czyli zaburzeń lękowych, poza kołataniem serca mogą wystąpić także problemy z bezsennością, specyficzne uczucie gniecenia w klatce piersiowej, ból głowy.

Kołatanie serca – jak reagować?

Nie istnieje jedno postępowanie w przypadku powtarzających się epizodów kołatania serca. Terapia zależy od wielu czynników, w tym wieku pacjenta oraz pierwotnej przyczyny palpitacji. Lekarz powinien ustalić, czy nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej nie jest wynikiem przewlekłego przyjmowania leków. Jeśli nie wywołały go substancje lecznicze, aktywność fizyczna czy stres, należy wykonać szereg specjalistycznych badań, w tym elektrokardiografię (EKG), a także monitorowanie holterowskie. Nie mniej ważne są badania krwi, głównie hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny) i płciowych. Uwagę należy zwrócić również na poziom magnezu, potasu, sodu oraz wapnia. Jeżeli ich wynik okaże się dla lekarza niepokojący, należy wykonać dodatkowe badania, w tym ultrasonografię (USG). Pomocna w ocenie jest również echokardiografia. Wybierając kierunek leczenia, specjalista powinien upewnić się, czy kołatanie jest miarowe czy niemiarowe, oraz ustalić, czy palpitacje ograniczają się wyłącznie do klatki piersiowej, czy też odczuwalne są w innych miejscach.

Leczenie kołatania serca

Dobór odpowiedniego leczenia farmakologicznego uzależniony jest od wyników badań laboratoryjnych i obrazowych. Jeśli kołatanie serca występuje w przebiegu “nerwicy” lub depresji, poza leczeniem farmakologicznym niezbędne są również wizyty u psychologa lub psychiatry. W przypadku schorzeń o podłożu psychologicznym konieczna jest eliminacja bodźca, który stał się ich przyczyną, i zmiana sposobu podejścia oraz myślenia. Proces ten jest długotrwały i wymaga dużego zaangażowania ze strony chorego.

Nie mniej istotna jest zrównoważona dieta, bogata w warzywa, owoce i błonnik, a uboga w produkty wysoko przetworzone i tłuszcze. Kluczowe może okazać się zredukowanie ilości spożywanego alkoholu oraz rzucenie palenia. Pomocne w kołataniu serca jest praktykowanie technik relaksacyjnych, w tym miarowego oddychania.

Zobacz wideo: Jak zbudowany jest układ krążenia?

36,6

Bibliografia

1. Sebastian Stec. 2010. Typowe i nietypowe objawy zaburzeń rytmu serca. Postępy Nauk Medycznych, 12, s. 910–916.

Data aktualizacji: 01.09.2021,
Opublikowano: 05.09.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej