Kobiety wraz z wiekiem tracą ochotę na seks? To mit - twierdzą naukowcy

Tom Merton/getty images

Znaczna część kobiet wysoko ceni seks, pomimo upływających lat. I jest to zupełnie normalne  - przekonują amerykańscy badacze.

Najnowsze doniesienia naukowców z Pittsburgha mogą zaskakiwać, ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że kobiety z wiekiem tracą zainteresowanie seksem. Obecne wnioski, wyciągnięte z większej liczby danych, są odmienne.

Jeżeli kobiety w średnim wieku nie krępują się rozmawiać ze swoim partnerem o swoich oczekiwaniach, pragnieniach i oceniają obecny seks jako satysfakcjonujący i przyjemny, prawdopodobne jest, że w podeszłym wieku również będą cenić ten aspekt życia

– przekonuje dr Holly Thomas profesor medycyny na Uniwersytecie w Pittsburghu i autorka badania.

Kiedy spada ochota na seks?

Choć wcześniejsze badania wykazały, że kobiety wraz z wiekiem mogą tracić ochotę na seks, to lekarze zajmujący się zdrowiem kobiet twierdzą, że założenie to nie zgadza się z rzeczywistością.

Niektóre z wcześniejszych badań sugerowały, że wszystkie kobiety tracą zainteresowanie seksem wraz z wiekiem. Od moich pacjentów słyszę zupełnie co innego

- powiedziała dr Holly Thomas.

Dlaczego wynik najnowszego badania tak znacząco odbiega od poprzednich? Jak tłumaczy ekspertka, poprzednie badania wykorzystywały do swoich analiz zbyt mało danych. Chodzi o to, że brano pod uwagę pożądanie kobiety w konkretnym wieku i porównywano je z pożądaniem np. 20 lat później. Tym samym wychodziła średnia, na której bazowali przez długi czas naukowcy.

A przecież nie wszyscy podążają tą samą ścieżką

– powiedziała dr Thomas.

Do najnowszego badania wykorzystano nieco szerszą perspektywę, która jak się okazuje, daje zupełnie inny obraz.

W analizie obserwowano trajektorię pożądania kobiety na przestrzeni lat. Dzięki temu okazało się, że spora część kobiet podąża zupełnie inną drogą niż wcześniej zakładano.

Seks był i jest ważny dla kobiet

Badanie Study of Women's Health Across the Nation, w którym wzięło udział 3200 kobiet na przestrzeni 15 lat, wykazało trzy różne kobiece podejścia do seksu.

Według danych, w przypadku 28 proc. kobiet rzeczywiście wraz z wiekiem zainteresowanie seksem spadało.

Jednak kolejna grupa kobiet, ok. 27 proc., powiedziała coś, co jest zupełnie sprzeczne z dotychczasowo przyjętym założeniem. Mianowicie, te panie otwarcie przyznały, że seks jest i był dla nich nadal ważny, niezależnie od tego, czy miały 40, 50 czy 60 lat!

Jednak 48 proc. kobiet wybrało trzecią ścieżkę. Te panie w momencie wejścia w okres menopauzy doceniały życie seksualne, ale stopniowo traciły to zainteresowanie po 50. czy 60.

Seks wraz z wiekiem będzie wyglądał inaczej. W wieku 40 lat jest inny niż kiedy mamy lat 20. Będzie to również inne doświadczenie kiedy mamy lat 60 czy 80

- powiedziała dr Stephanie Faubion, dyrektor Mayo Clinic Center for Women's Health i dodała: przyjmuje się, że zdrowi ludzi będący w zdrowych związkach bardzo długo pozostają aktywni seksualnie.

Jakie kobiety wysoko cenią sobie seks?

Kobiety biorące udział w badaniu, które wysoko ceniły seks, wyróżniały się następującymi cechami:

  • były lepiej wykształcone i były zadowolone ze swoich zarobków,
  • były mniej przygnębione,
  • odczuwały większą satysfakcję seksualną przed osiągnięciem wieku średniego.

Kobiety, które uprawiały bardziej satysfakcjonujący seks, gdy były po czterdziestce, wraz z wiekiem bardziej ceniły sobie seks – powiedziała dr Thomas.

Co wpływa na libido?

Autorzy badania twierdzą, że istnieje wiele emocjonalnych, fizycznych i psychologicznych czynników, które mogą wpływać na to, jak kobieta postrzega seks. Większość można podzielić na cztery kategorie:

  • Warunki zdrowotne. Gdy kobiety wchodzą w okres menopauzy (średnio w wieku 50 lat) zaczynają doświadczać zmian hormonalnych, które mogą powodować, że seks staje się mniej satysfakcjonujący, a nawet bolesny. Dlaczego kobieta może podczas stosunku odczuwać dyskomfort? Wraz z wiekiem spadek estrogenu powoduje, że tkanki kobiecej pochwy stają się cieńsze, bardziej suche, przez co łatwiej o podrażnienia. Spada też libido. Uderzenia gorąca i inne oznaki menopauzy, takie jak drażliwość, niepokój mogą wpływać na ogólny nastrój, niekończenie sprzyjający miłosnym uniesieniom.

Nie tylko menopauza może być czynnikiem osłabiającym chęć na współżycie. Wpływają na to również inne schorzenia, które wiążą się z wiekiem, np. choroby serca czy cukrzyca typu 2.

  • Względy psychiczne i emocjonalne również mają ogromny wpływ na pożądanie. Jeżeli jesteśmy przepracowani, zestresowani lub nieustająco towarzyszy nam z jakiegoś powodu niepokój, naturalne jest, że zainteresowanie seksem będzie niewielkie. Chociaż przeprowadzone na Uniwersytecie w Pittsburghu badanie nie skupiało się konkretnie na lęku, wyniki jasno pokazały, że kobiety z objawami depresji znacznie rzadziej uznawały seks za priorytet w życiu.
  • Relacje z partnerem. Kobiety w średnim wieku często stają w obliczu życiowych zmian, które mogą znacząco wpływać na ich zainteresowanie seksem. Mamy tu na myśli rozwód, śmierć partnera, ale też takie czynniki jak kariera czy przedkładanie miłości do wnuków nad relacje z partnerem. Wszystko to może sprawić, że trudno jest nadać życiowy priorytet fizycznemu zbliżeniu z partnerem.

Wszystkie relacje mają wzloty i upadki, dlatego tak ważne jest dbanie o bliskość i dobrą komunikację z partnerem

– powiedziała dr Holly Thomas.

  • Normy społeczne. Przyjęte w danej społeczności normy i zwyczaje również mogą wpływać na to, jak kobieta myśli o seksie. Wartości religijne, kulturowe i  wychowanie odgrywają dużą rolę, jeśli chodzi o swobodę i odczuwanie satysfakcji seksualnej. W niektórych społecznościach przyjęte jest, że dojrzałym kobietom nie przystoi rozmawiać o seksie, a aktywność seksualna w pewnym wieku jest wręcz niestosowna.

W mojej klinice widziałam wiele kobiet w wieku od 60 do 65 lat, które nigdy nie otrzymały żadnej edukacji seksualnej, ich partnerzy także jej nie otrzymali i tak naprawdę ich to nie interesuje

– powiedziała dr Stephanie Faubion.

Jak zmienić podejście kobiet do seksu?

Oczywiście, jeśli w pewnym wieku kobiecie nie przeszkadza brak seksu, to nie ma powodu, by udawać się do specjalisty

- podkreślają badaczki dr Faubion i dr Thomas.

Wcześniejsze badania wykazały jednak, że ok. 15 proc. kobiet, które przyznają się do mniejszego zainteresowania seksem, jest tym faktem zaniepokojonych i chciałoby to zmienić. Zdaniem ekspertek lekarze mogą zaproponować wiele rozwiązań, jeżeli tylko dana kobieta jest chętna współpracować.

Badania wykazały, że kobiety często wahają się przed skontaktowaniem się z lekarzem. Być może dlatego, że są zawstydzone lub postrzegają zanik pożądania jako naturalny etap starzenia się i nie wiedzą, że można to zmienić

– powiedziała dr Holly Thomas.

Zobacz film: Jakie są przyczyny spadku libido?

źródło: x-news

źródło: edition.cnn.com

Data aktualizacji: 28.09.2020,
Opublikowano: 28.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej