Koronawirus. Kobieta nie miała żadnych objawów COVID-19. Zarażała przez 70 dni

Fot: baranozdemir / gettyimages.com

Jak długo może zakażać osoba chora na COVID-19? Z zebranych dotąd danych wynika, że pacjent "roznosi" wirusa przez 10-20 dni. Tymczasem historia pewnej Amerykanki pokazuje, że czas ten może się znacznie wydłużyć. Badacze ustalili, że kobieta zakażała przez 70 dni. Jak to możliwe?

Mimo że z każdym dniem wiedza o nowym koronawirusie rośnie, to patogen ciągle potrafi zaskakiwać. Przykładem jest historia 71-letniej Amerykanki chorującej na białaczkę. Kobieta była zakażona koronawirusem SARS-CoV-2 przez 105 dni, a przez 70 dni zakażała. Co ciekawe, mimo osłabienia organizmu chorobą nowotworową, kobieta przechodziła infekcję bezobjawowo.

Zobacz także:

Koronawirus. Dlaczego kobieta zakażała tak długo?

71-letnia Amerykanka dowiedziała się o zakażeniu przez przypadek. Kobieta zgłosiła się do szpitala w Kirkland w stanie Waszyngton z powodu anemii. Rutynowo wykonany test wykazał, że pacjentka ma koronawirusa SARS-CoV-2. Kobieta nie miała żadnych objawów typowych na COVID-19. Jest to o tyle dziwne, że Amerykanka walczy z białaczką limfocytową. Lekarze rozpoznali u niej hipogammaglobulinemię - niedobór odporności wiążący się ze spadkiem stężenia lub brakiem przeciwciał niezbędnych do walki z infekcją.

Nietypowym przypadkiem Amerykanki zainteresowali się badacze z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Maryland (NIAID). Naukowcy zaczęli regularnie wykonywać u kobiety testy na obecność koronawirusa. Badania wykazały, że w organizmie 71-latniej Amerykanki wirus utrzymywał się przez 105 dni, a przez 70 dni kobieta mogła go "roznosić" na inne osoby. Dlaczego kobieta tak długo rozsiewała wirusa? Zdaniem badaczy było to możliwe, ponieważ jej układ immunologiczny w ogóle się przed nim nie bronił.

Specjaliści są zdania, że przypadek Amerykanki jest najbardziej skrajnym znanym - do tej pory - nauce przykładem przedłużonego rozsiewu SARS-CoV-2 w połączeniu z brakiem objawów. Co ciekawe, takie sytuacje nie są wcale rzadkością. Naukowcy obserwowali je już u osób z grypą oraz zakażonych wirusem MERS.

Koronawirus. Jak długo może pozostawać w organizmie?

Według najnowszej analizy opublikowanej w magazynie "Infection Control and Hospital Epidemiology", osoby z łagodnymi objawami zakażają przez maksymalnie dziesięć dni. Natomiast pacjenci, u których choroba miała znacznie cięższy przebieg - nawet przez 20 dni.

Dlaczego to takie ważne? Ta wiedza jest niezbędna do ustalenia czasu, jaki osoba chora na COVID-19 powinna spędzić w izolacji, a tym samym nie przekazywać wirusa innym osobom.

Jak leczy się pacjentów z COVID-19? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: COVID-19 - jak leczy się pacjentów ?Źródło: x-news

Data aktualizacji: 06.11.2020,
Opublikowano: 06.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej