KGHM rozpoczyna produkcję środka do dezynfekcji rąk. Spółka ma dostarczać 20 mln płynu na dobę!
Getty Images
Wszystkie ręce na pokład. Przy walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa pomaga kto i jak tylko może. Do bitwy dołączyła się dziś również państwowa spółka KGHM Polska Miedź.
Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie w przerażającym tempie. Nic więc dziwnego, że wiele firm, a także znanych i zamożnych ludzi decyduje się na wsparcie walki z SARS-CoV-2. Jedzenie i woda dla lekarzy, pieniądze na testy COVID-19 czy masowe szycie maseczek i odzieży ochronnej dla personelu medycznego. Do bitwy z koronawirusem postanowiła przyłączyć się także KGHM Polska Miedź. W jaki sposób? Rozpoczynając produkcję płynu do dezynfekcji rąk. Środek ten ma trafić do szpitali, urzędów i firm. Co istotne, przedsiębiorstwo twierdzi, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni, może dostarczyć nawet 20 ton płynu na dobę!
KGHM Polska Miedź to nie jedyna firma, która zdecydowała się produkować środek do dezynfekcji rąk. 12 marca produkcję rozpoczął również PKN Orlen. Jak twierdzą przedstawiciele spółki, w marcu ma powstać 2,5 miliona litrów płynu wirusobójczego, a w kwietniu 4,5 miliona. Od kilku tygodni płyn dostarcza także Polfa Tarchomin.
Przypomnijmy, że w Polsce walka z koronawirusem trwa od początku marca. Patogen pojawił się jednak najpierw pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Obecnie rozprzestrzenił się niemal na całym świecie, a WHO uznała, że mamy do czynienia z pandemią. Na ten moment na świecie jest niemal 200 000 zakażeń tym patogenem i ponad 8 000 zgonów. W Polsce aktualnie stwierdzono 246 przypadków zachorowań na COVID-19. W wyniku tej choroby życie w naszym kraju straciło 5 osób.
Zobacz film: Polak rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 18.03.2020,
Opublikowano: 18.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?