Ketonuria – ciała ketonowe w moczu. Objawy i przyczyny

Fot: Jovanmandic / gettyimages.com

Ketonuria, czyli występowanie ciał ketonowych w moczu, wiąże się z ketonemią – ich obecnością we krwi. Przyczyną jest nadmierne spalanie tłuszczów, wynikające z niedoboru lub nieprawidłowych przemian węglowodanów (głównie glukozy). Ketonuria u dzieci może być wynikiem infekcji lub gorączki.

Ketonuria to obecność ciał ketonowych w moczu. Jej kliniczne rozpoznanie opiera się zwykle na charakterystycznym dla acetonu, owocowo-słodkawym zapachu wyczuwalnym z ust. Bardzo duże stężenia ketonów mogą doprowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci chorego. Ketonuria u dzieci nie musi być powiązana z żadnymi schorzeniami metabolicznymi.

Ciała ketonowe w moczu – skąd się biorą?

Ciała ketonowe w moczu nie występują w warunkach normalnych. Jeśli pojawiają się u osoby dorosłej, jest to objaw zaburzeń metabolizmu węglowodanów. Podaż glukozy jest wówczas niedostateczna i podstawowym źródłem energii stają się przejściowo tłuszcze (oraz dodatkowo białka). Pośrednim elementem przemiany tych związków są właśnie ciała ketonowe – aceton, kwas β-hydroksymasłowy i kwas acetooctowy. Ich nadmiar obserwuje się w surowicy krwi (jest to tzw. ketonemia, acetonemia). Ponieważ organizm nie nadąża z rozkładaniem ketonów, ich nadmiar wydala się z moczem.

Niedobór węglowodanów może mieć charakter względny – gdy w związku z brakiem insuliny nie mogą być one prawidłowo transportowane do wnętrza komórek i tam spalane. Taki stan obserwuje się w przypadku cukrzycy typu I, gdzie mimo nadmiaru glukozy we krwi, organizm nie może jej wykorzystać.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Objawy ketonurii

Pojawienie się ciał ketonowych w moczu skojarzone jest najczęściej u chorych na cukrzycę z cukromoczem, znacznie podwyższoną glikemią (stężeniem glukozy we krwi) oraz z obniżonym stężeniem insuliny we krwi. W takim stanie występują najczęściej wielomocz (poliuria) osiągający 4–5 l na dobę, zwiększone pragnienie (polidypsja), zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej z objawami kwasicy metabolicznej. U chorych obserwuje się osłabienie mięśni, odwodnienie, zaburzenia oddychania, a w krańcowych przypadkach – śpiączkę. W przypadku znacznej ketonurii stwierdza się charakterystyczny zapach acetonu w wydychanym powietrzu (niewielka ilość ketonów uwalnia się przez płuca).

Ciała ketonowe w moczu – rozpoznawanie

Podstawową, orientacyjną metodą oznaczania obecności ciał ketonowych w moczu jest badanie za pomocą pasków diagnostycznych. Do testu wykorzystuje się próbkę ze środkowego strumienia moczu, pobranego rano po przemyciu okolic ujścia cewki moczowej. Pozytywny wynik testu (wykonanego i odczytanego według zaleceń producenta pasków) jest zawsze wskazaniem do wykonania oznaczenia ciał ketonowych metodą laboratoryjną, gdyż norma ich stężenia w moczu wynosi zero. Dodatkowo zleca się wtedy badanie poziomu glukozy we krwi, oznacza elektrolity i równowagę kwasowo-zasadową.

Przyczyny obecności ciał ketonowych w moczu

Kliniczne przyczyny obecności ciał ketonowych w moczu to:

  • niedobór węglowodanów w pożywieniu wskutek stosowania diet eliminacyjnych albo w efekcie głębokiego niedożywienia,
  • stan po dużym wysiłku fizycznym (badanie na obecność ciał ketonowych po kilku godzinach daje zwykle wynik negatywny),
  • procesy przebiegające ze znacznym przyspieszeniem metabolizmu z przewagą procesów katabolicznych (spalania) – np. niewyrównana nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy,
  • glikogenozy (zaburzenia gromadzenia i uwalniania glikogenu).

Ciała ketonowe w moczu dziecka

Ciała ketonowe w moczu dziecka mogą przejściowo pojawiać się częściej niż u osób dorosłych. Wynika to ze specyfiki metabolizmu w tej grupie wiekowej. W przeciwieństwie do osób starszych, dzieci nie gromadzą dużych zapasów glikogenu, czyli substancji zapasowej, będącej rezerwą energetyczną i przekształcającej się w razie potrzeby w duże ilości glukozy. Oznacza to, że w stanach zwiększonego zapotrzebowania albo przy zmniejszonej podaży tego związku szybko włącza się mechanizm spalania tłuszczów i powstają ciała ketonowe. Rezultatem jest przejściowa ketonuria.

U dzieci można zaobserwować ciała ketonowe w moczu w przebiegu banalnych infekcji, wysokiej gorączki, przy wymiotach albo po kilkunastogodzinnym powstrzymywaniu się od jedzenia, gdy zapasy glikogenu się wyczerpią.

Ketonuria w okresie ciąży

Ketonuria u kobiet w ciąży jest obserwowana najczęściej w pierwszym i trzecim trymestrze. W początkowym okresie ciężarne cierpią często na uporczywe wymioty, mają zaburzenia smaku i zmniejszony apetyt. Prowadzi to do zmniejszenia ilości spożywanych węglowodanów i uruchomienia mechanizmu wykorzystania tłuszczów. W trzecim trymestrze ciąży często pojawia się natomiast cukrzyca ciężarnych, której może towarzyszyć ketoza.

Leczenie ketonurii

Leczenie ketonurii związane jest w przypadku cukrzycy z ustabilizowaniem glikemii i uzupełnieniem braków insuliny. W innych stanach podstawą jest działanie objawowe: podawanie węglowodanów (co pozwala skierować metabolizm na normalne szlaki i zmniejszyć zużycie tłuszczów), wyrównanie niedoborów płynów i zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Pozwala to na uzyskanie szybkiej poprawy stanu chorego i cofnięcie się ketonurii.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 28.05.2018,
Opublikowano: 28.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej