Katatonia – na czym polega? Metody leczenia  

Fot: prudkov / fotolia.com

Katatonia jest zespołem zaburzeń dotyczących zmiany aktywności ruchowej. Osoby z zespołem katatonicznym często układają swoje ciało w nienaturalnej pozycji lub utrzymują jedną pozycję przez cały czas. Zdarza się, że utrzymują bezcelową aktywność ruchową, która nie jest wywołana żadnym czynnikiem.

Pojęcie katatonii pochodzi od greckich słów kata, co znaczy ‘całkowicie’ oraz tonikos, które należy rozumieć jako ‘napięty’. Katatonia jako zespół objawów często występuje w przebiegu chorób psychicznych, takich jak schizofrenia, choroby afektywne, a także w stanach zapalnych ośrodkowego układu nerwowego. Wyróżnia się kilka odmian katatonii.

Katatonia – występowanie i objawy

Katatonia określana jest często jako zespół katatoniczny, który jest zespołem ogólnoustrojowych zaburzeń, związanych przede wszystkim ze zmianami aktywności ruchowej, które dominują w obrazie klinicznym. Przed laty katatonią określano wszelkie choroby natury psychicznej, które objawiały się nieprawidłową aktywnością ruchową, taką jak spowolnienie motoryki czy osłupienie. We współczesnej medycynie katatonię traktuje się jako zespół objawów, które towarzyszą zaburzeniom psychicznym. Najczęstszymi objawami katatonii są:

  • postawa katatoniczna – polegająca na przybieraniu nietypowej i nienormalnej pozycji ciała wraz z pozostawaniem w niej przez dłuższy czas,
  • sztywność katatoniczna – utrzymywanie ciała w jednej pozycji, stawianie oporu przy próbie zmiany,
  • giętkość woskowa – osoba z tym schorzeniem utrzymuje ciało w pozycji narzuconej przez inne osoby,
  • osłupienie katatoniczne – pozostawanie przez dłuższy czas w bezruchu lub całkowitym odrętwieniu wraz z brakiem kontaktu werbalnego,
  • objawy echowe – powtarzanie ruchów wykonanych przez inne osoby, rzadziej powtarzanie słów wypowiedzianych przez inne osoby.
  • Katatonia nie jest sama w sobie jednostką chorobową. Objawy katatoniczne mogą wystąpić w przebiegu:
  • schizofrenii – (objawy katatoniczne występują najczęściej w przebiegu tej choroby),
  • chorób afektywnych,
  • stanów zapalnych ośrodkowego układu nerwowego (zwanego także neuroinfekcjami),
  • zatruć lekami, substancjami psychoaktywnymi (tzw. złośliwy zespół neuroleptyczny),
  • zaburzeń metabolicznych,
  • demencji.

Jakie są rodzaje katatonii?

Jak informują psychiatrzy, zespół katatoniczny występuje zazwyczaj jako hipokinetyczna katatonia oraz hiperkinetyczna katatonia. Objawy obu postaci są przeciwstawne wobec siebie, choć mogą występować u jednej osoby, a także swobodnie przechodzić z jednej postaci w drugą. W medycynie znana jest także ostra katatonia, zwana także złośliwą katatonią. Jest to bardzo rzadko występująca śmiertelna odmiana zaburzenia, uzewnętrzniająca się nasiloną postacią hiperkinetycznej katatonii wraz z silnymi zaburzeniami wegetatywnymi, zwłaszcza z bardzo wysoką gorączką, zaburzeniami metabolicznymi oraz poceniem się. Przyczynami ostrej katatonii są często ogólnoustrojowe zaburzenia metaboliczne, zatrucia substancjami psychoaktywnymi, a także infekcje i urazy ośrodkowego układu nerwowego.

W przebiegu postaci hipokinetycznej katatonii obserwuje się zmniejszoną aktywność ruchową; motoryka osoby chorej jest spowolniona, wszelkie ruchy bardzo powolne. Nasilenie objawów prowadzi do całkowitego znieruchomienia, czyli opisywanego osłupienia katatonicznego. Osoba zmagająca się z hipokinetyczną postacią katatonii mówi bardzo wolno, cicho lub całkowicie milczy. Świadomość z reguły zostaje u niej jasna, lecz może zostać zmącona, podobnie jak w przypadku majaczenia. Hipokinetyczny zespół katatoniczny niesie ze sobą także ryzyko powstawania omamów, lecz w większości przypadków nie są one intensywne i stosunkowo szybko przemijają. Objawy mogą się nasilać z różną częstotliwością w ciągu jednej doby.

Hiperkinetyczna postać katatonii wyróżnia się nadmiernym pobudzeniem ruchowym, bardzo często wraz z dezorganizacją ruchową. Zachowanie osoby cierpiącej na tę postać katatonii wydaje się bezcelowe, dziwaczne oraz chaotyczne. Nierzadko zdarza się, że w trakcie podejmowania aktywności ruchowej osoby cierpiące na ten rodzaj katatonii krzyczą, miotają się, skaczą lub są agresywne. Aktywność ruchowa może przybierać także postać dziwacznej mimiki, gestów. Bardzo często występują urojenia oraz halucynacje o zmiennym stopniu nasilenia. W czasie zaostrzenia objawów przebiegu hiperkinetycznej postaci katatonii kontakt z osobą chorobą jest niemożliwy lub bardzo utrudniony. Aktywność ruchowa w takich sytuacjach zdaje się być jeszcze bardziej nasilona oraz bezładna. Osoba z tym zaburzeniem nie kontroluje swojego ciała i wpada w tzw. szał katatoniczny.

Leczenie katatonii

Leczenie objawów katatonii jest uzależnione od choroby, w której przebiegu występuje zespół katatoniczny. W większości przypadków jest to schizofrenia katatoniczna, której metody terapii skupiają się wokół stosowania środków farmakologicznych, dzięki czemu obserwuje się znaczną poprawę zdrowia osoby cierpiącej na schizofrenię katatoniczną. W przypadku znacznie nasilonych objawów lekami pierwszego rzutu są benzodiazepiny następnie z ostrożnością podaje się neuroleptyki z grupy atypowych leków przeciwpsychotycznych. Zazwyczaj jest to aripiprazolu lub klozapina. W niektórych przypadkach leczeniem ratującym życie są elektrowstrząsy.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia

- Bilikiewicz T., Psychiatria Kliniczna, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1998

- Korzeniowski L., Pużyński S. (red), Encyklopedyczny słownik psychiatrii, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1986

- (ang.) Alasdair D., Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 24.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej