Kamienie kałowe – ciężka postać zaparć. Przyczyny ich powstawania i objawy

Fot: aradaphotography / fotolia.com

Kamienie kałowe powstają najczęściej na skutek biernego trybu życia oraz stosowania dieta ubogiej w błonnik pokarmowy i płyny. Skutecznym sposobem na pozbycie się kamieni kałowych jest wykonanie domowej lewatywy. Zlekceważenie problemu może prowadzić do powikłań, takich jak hemoroidy czy uchyłkowatość jelit.

Kamienie kałowe są ciężką postacią zaparć. Przyczyną ich powstawania jest niewłaściwa dieta oraz siedzący tryb życia. Problem ten najczęściej dotyczy osób w starszym wieku, przewlekle chorych i unieruchomionych, choć kamienie mogą wystąpić w każdej grupie wiekowej, nawet u dzieci. 

Przyczyny powstawania kamieni kałowych

Kamienie kałowe są zbitymi masami stolca, które gromadzą się w końcowym odcinku jelita grubego, czyli w odbytnicy. Swoim wyglądem przypominają kamienie, stąd ich nazwa. Są twarde i pozbawione wody, co powoduje trudności w ich wydaleniu za pomocą normalnych ruchów perystaltycznych jelit. Zaparcia trwają kilka dni, a niekiedy znacznie dłużej. Jest to sytuacja niebezpieczna dla zdrowia, gdyż kamienie kałowe mogą wywoływać stan zapalny jelita grubego, a także doprowadzić do powstania hemoroidów, czy uchyłków.

Kamienie kałowe w większości przypadków dotyczą osób w podeszłym wieku, u których procesy przemiany materii ulegają spowolnieniu. Najczęstszą przyczyną kamieni kałowych jest siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, długotrwałe unieruchomienie (np. ze względu na stan zdrowia) oraz nieprawidłowa dieta, która jest uboga w błonnik pokarmowy i płyny, a bogata w słodycze i produkty wysoko przetworzone. Ten rodzaj zaparć może wystąpić również u osób z:

  • otyłością,
  • zaburzeniami hormonalnymi, np. z niedoczynnością tarczycy,
  • zaburzeniami gospodarki jonowej (np. niedobór potasu, nadmiar wapnia),
  • guzami jelita lub innymi mechanicznymi przeszkodami w obrębie jelit,
  • nadużywających środków przeczyszczających, które skutkują rozleniwieniem jelit,
  • zażywających leki, które spowalniają perystaltykę jelit (np. morfina).

Objawy kamieni kałowych

Podstawowym objawem obecności kamieni kałowych jest brak wypróżnienia przez kilka lub kilkanaście dni mimo parcia na stolec. Często pojawia się jedynie wyciek wodnistej wydzieliny z odbytu. Zaparciom towarzyszą: bóle brzucha, wzdęcia, spadek apetytu, ból w okolicy odbytu, nudności i wymioty. 

Próby oddania stolca powodują podrażnienia błony śluzowej jelit. W konsekwencji może dojść do tworzenia się owrzodzeń oraz do krwawień z odbytu. Powikłaniami po kamieniach kałowych mogą być: żylaki odbytu (potocznie nazywane hemoroidami), wypadnięcie odbytu, powstanie uchyłków jelit.

Kamienie kałowe: jak oczyścić z nich jelita?

Kamienie kałowe można usunąć stosują domowe sposoby. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tej przykrej dolegliwości jest oczyszczenie jelita grubego poprzez wykonanie wlewki doodbytniczej, czyli lewatywy. W aptekach dostępne są zestawy do samodzielnego jej przeprowadzenia. Lewatywa polega na wprowadzeniu do odbytu ciepłej wody, której temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. W zwalczaniu kamieni kałowych oraz w profilaktyce zaparć ważną rolę odgrywa również:

  • stosowanie diety bogatej w błonnik pokarmowy, czyli jedzenie pełnoziarnistych produktów zbożowych, takich jak: kasza gryczana, kasza jęczmienna, pieczywo razowe, płatki owsiane, otręby pszenne, brązowy ryż, ciemne makarony, a także świeżych i nieobranych warzyw oraz owoców,
  • przyjmowanie dużych ilości płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej oraz naparów z siemienia lnianego, które mają korzystny wpływ na perystaltykę jelit,
  • unikanie siedzącego trybu życia i regularna aktywność fizyczna (np. energiczne spacery, basen, jazda na rowerze),
  • przyjmowanie probiotyków zawartych w produktach spożywczych, takich jak jogurty oraz kefiry lub w postaci preparatów dostępnych w aptekach.

Skąd się biorą kamienie w ciele człowieka? Dowiesz się tego z filmu:

    Zobacz film: Skąd się biorą kamienie w naszym ciele? Źródło: 36,6

    Farmakologiczne metody zwalczania kamieni kałowych

    Przy przedłużających się zaparciach i braku skuteczności domowych sposobów na pozbycie się kamieni kałowych należy zgłosić się do lekarza. W leczeniu farmakologicznym zastosowanie mają m.in. środki zmiękczające masy kałowe (np. parafina, makrogole, laktuloza), które powodują ich rozrzedzenie, a tym samym łatwiejsze i szybsze wypróżnienie. 

    Wykorzystuje się również środki działające drażniąco na jelito grube (np. czopki glicerynowe) oraz środki przeczyszczające (np. bisacodyl). Tych ostatnich nie należy nadużywać, gdyż prowadzi to do rozleniwienia jelit, czego skutkiem jest nasilenie się zaparć.

    W przypadku niewystarczalności i nieskuteczności tych działań konieczne jest mechaniczne usunięcie stolca przeprowadzane przez chirurga w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym lub w miejscowym. Zabieg polega na usunięciu kamieni kałowych za pomocą kleszczy chirurgicznych, które służą do rozkruszania odwodnionego i twardego stolca. 


    Data aktualizacji: 11.12.2018,
    Opublikowano: 05.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (7)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany

    Domi 18.05.2021r.

    taak, sorki ;p babkę jajowatą i babkę płesznik. Możesz dorzucić sama, albo kupić gotowy miks. Ja używam takiego z fibravitale i sobie chwalę

    Brzoza 10.05.2021r.

    Domi, O mnie chodziło? ;d no ostatnio się zdarzało. A jakie zioła bym mogła dorzucić do tego siemienia? Ile razy dziennie pić?

    Domi 07.05.2021r.

    Wiki., może jesz dużo przetworzonej żywności? Zmień na zdrowszą, dorzuć trochę aktywności fizycznej i pij dużo wody. No i może pij codziennie ziółka na trawienie z siemieniem lnianym, powinno pomóc.

    Brzoza 06.05.2021r.

    jak poradzić sobie z nawracającymi zaparciami? co wyleczę, to za jakiś czas wraca..

    wiki 19.11.2019r.

    popieram, ja przy moich problemach jelitowych piję mieszankę siemienia, babki płesznik i babki jajowatej. Jak do tej pory regularnie się zmagałam z zaparciami tak teraz już na prawdę długo nic. Nie mówiąc już o kamieniach.

    Marcelina 25.10.2019r.

    Tucha, siemię lniane jest dobre, najlepiej z jakaś babka płesznik czy czymś.

    Tucha 14.10.2019r.

    A co najlepiej brać jeżeli chodzi o to oczyszczanie kamieni kałowych błonnikiem?

    Zobacz wszystkie 7 komentarzy
    Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

    Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

    Czytaj więcej
    Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

    Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

    Czytaj więcej
    Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

    Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

    Czytaj więcej
    Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

    Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

    Czytaj więcej
    Na czym polega stomatologia estetyczna?

    Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

    Czytaj więcej
    Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

    Czytaj więcej
    Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

    Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

    Czytaj więcej
    Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

    Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

    Czytaj więcej
    Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

    SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

    Czytaj więcej
    Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

    Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

    Czytaj więcej