Kamica ślinianki – diagnostyka, leczenie naturalne i operacyjne

Fot. Image Source / Getty Images

Kamica ślinianki nie jest schorzeniem częstym. Rozwija się powoli i daje o sobie znać dopiero na pewnym etapie. W przypadku zablokowania przewodów ślinowych lub nawracających dolegliwości może wymagać leczenia operacyjnego.

Kamica ślinianki wiąże się często z odkładaniem się w organizmie złogów w innych miejscach – w drogach moczowych czy żółciowych. Schorzenie dotyczy zazwyczaj ludzi starszych lub w średnim wieku.

Budowa i położenie ślinianek

Ślinianki to narządy parzyste zlokalizowane w okolicy jamy ustnej. Największymi gruczołami z tej grupy są ślinianki przyuszne (których przewody wyprowadzające znajdują się w okolicy górnych zębów trzonowych), a najmniejszymi – podjęzykowe. Trzecią grupę stanowią ślinianki podżuchwowe. Ujścia tych dwóch par znajdują się pod językiem. Produkcja śliny jest procesem ciągłym, ale jej wydzielanie zwiększa się wielokrotnie pod wpływem bodźców smakowych, węchowych, wzrokowych oraz pod wpływem żucia. W skład śliny wchodzą woda, substancje śluzowe, amylaza (enzym trawienny) i niewielkie ilości przeciwciał.

Gdzie rozwija się kamica ślinianek?

Przewody wyprowadzające ślinianek to miejsce, w którym najczęściej gromadzą się złogi. Dotyczy to w szczególności ślinianki podżuchwowej, ponieważ przewód ma największą długość i kręty przebieg. Sprzyja to zaleganiu śliny wraz ze złuszczonymi komórkami nabłonka gruczołowego czy drobnymi resztkami pokarmów, które dostają się do przewodów. Rzadsze są przypadki kamicy ślinianki przyusznej lub podjęzykowej. Jeśli chory ma skłonność do kamicy, w jego ślinie znajduje się więcej substancji mineralnych, które mogą wytrącać się, łączyć się w drobny początkowo pył, a następnie organizować w większe złogi. Najczęściej kamienie w przewodach ślinowych zbudowane są w całości z soli wapnia (fosforanów i węglanów) albo związki te stanowią przestrzenną siatkę wypełnioną inną treścią.

Polecamy: Ślinianka przyuszna – czym jest, budowa, choroby (zapalenie, rak, torbiel)

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowany układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Objawy kamicy ślinianek

Kamica ślinianek początkowo nie daje żadnych objawów, ponieważ bardzo małe złogi nie powodują utrudnienia przepływu śliny. Kamienie, w miarę powiększania się, mogą utrudniać jej odpływ szczególnie w momentach, kiedy wydzielanie jest największe. Powoduje to zastój śliny w śliniankach i jej przewodach, ich czasowe powiększanie się i pojawiający się w trakcie posiłku ból. Wraz z obrzękiem ustępuje on po pewnym czasie, ponieważ wyprodukowana w szczycie zapotrzebowania ślina sukcesywnie znajduje drogę ujścia przez zwężone przewody. Zastój śliny może jednak doprowadzić do nawracających procesów zapalnych, które dodatkowo przyspieszają wytrącanie się substancji mineralnych, a nawet mogą powodować zwłóknienia przewodów. Cały proces może zakończyć się powstaniem bardzo dużych (nawet wielkości śliwki) złogów oraz stopniowym zanikiem ślinianek.

Chory z zaawansowaną kamicą odczuwa zdecydowany dyskomfort i ból w okolicy ślinianek nasilający się przy posiłkach. Okolica ślinianki może być trwale powiększona, twarda. Duże kamienie są wyczuwalne podczas badania palpacyjnego.

Rozpoznanie kamicy ślinianek

Kamicę ślinianki niekiedy można rozpoznać już na podstawie wywiadu lekarskiego i badania stanu miejscowego. Potwierdzeniem może być wynik badania ultrasonograficznego (USG), radiologicznego (RTG) albo wykonanego inną techniką obrazową. Szczegółowy obraz kamieni i stanu przewodów ślinowych (ewentualnego zwężenia lub rozszerzenia) uzyskuje się dzięki sialografii. Jest to badanie radiologiczne, w którego trakcie do przewodu ślinianki cewnik podaje się kontrast.

Polecamy: Ślinotok – jakie są jego przyczyny i jak powstrzymać nadmierne ślinienie?

Leczenie zachowawcze kamicy ślinianki

Kamica ślinianki może we wczesnych fazach być leczona zachowawczo – celem jest wówczas spowodowanie, by kamienie opuściły drogi wyprowadzające ślinę. Jest to oczywiście możliwe, kiedy nie są one zbyt duże. Ich przemieszczaniu się sprzyja:

  • podawanie ciepłych napojów,
  • stymulacja wydzielania śliny (poprzez jednorazowe podanie leków zwiększających jej objętość albo ssanie kwaśnych cukierków czy żucie gumy),
  • powtarzanie masażu ślinianek i ich ujść w chwili zwiększonego wydzielania śliny.

Korzystne jest stosowanie preparatów (past, naparów) ziołowych, które mają działanie rozkurczowe, pobudzające wydzielanie lub które (według niektórych źródeł) wpływają na rozpuszczanie się kamieni.

Na ostateczny efekt leczenia ma również wpływ ogólny stan zdrowia chorego. Jeśli cierpi on z powodu chorób układowych, schorzeń nerek, przewlekłych zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej, ostateczny efekt terapii może być niezadowalający.

Leczenie operacyjne kamicy ślinianki

Leczenie operacyjne kamicy ślinianki może polegać na:

  • rozszerzeniu przewodu przy pomocy cewnika, co umożliwia małym kamieniom wypłynięcie do jamy ustnej,
  • wydobycie złogów za pomocą urządzenia optycznego (sialendoskopu),
  • rozbiciu kamieni z wykorzystaniem ultradźwięków,
  • nacięciu przewodu i usunięciu złogu,
  • wycięciu części przewodu wraz z kamieniami,
  • usunięciu całej ślinianki z przewodem w przypadku jej zaniku lub całkowitego zwłóknienia.
Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Karol 26.09.2019r.

Troche mnie przeraża wizja operacyjnego wariantu, ale on chyba jest jednak skuteczniejszy i szybszy...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej